- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Co dalej ze Szkołą Muzyczną w Sobolowie? WSA w Krakowie wstrzymał uchwałę o likwidacji placówki

- REKLAMA -

Gorąco wokół Szkoły Muzycznej w Sobolowie. Kilka dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał realizację uchwały podjętej pod koniec lutego przez Radę Gminy w Łapanowie, dotyczącej likwidacji sobolowskiej szkoły.

W jej miejsce radni chcą utworzyć szkołę muzyczną w Łapanowie. Prowadzenia placówki ma się podjąć Ministerstwo Kultury. Szkołę planowano utworzyć w budynku przekazanym przez powiat. Starosta Bocheński, po decyzji WSA sprzed kilku dni, zdecydował jednak, że poczeka z przekazaniem budynku do ostatecznego rozstrzygnięcia sądu.

-To jest kwestia dwóch może trzech miesięcy. Porozumienie w sprawie przekazania budynku mamy wypracowane, nie wycofuję się z niego, tylko wstrzymuję się z jego podpisaniem do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd – mówi w rozmowie z portalem bochniazbliska.pl Adam Korta.

Temat przyszłości szkoły w Sobolowie był przedmiotem nadzwyczajnej sesji Rady Gminy w Łapanowie. Odbyła się ona w piątek. Radni głosowali dwie uchwały. Pierwsza dotyczyła uchylenia uchwały RG o likwidacji szkoły. Druga – przekazania prowadzenia placówki w Sobolowie Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dniem 1 stycznia 2023 roku. Żadna z nich nie została przyjęta.

Grupa radnych z PiS, która chce przeniesienia szkoły muzycznej do Łapanowa zaskarżyła decyzję WSA o wstrzymaniu realizacji uchwały.

-Teraz czekamy na to co zrobi sąd – mówi w rozmowie z portalem bochniazbliska.pl Celina Jacewicz, przewodnicząca RG w Łapanowie

A co na to przedstawiciele szkoły w Sobolowie?

-Nadal chcemy prowadzić szkołę w Sobolowie, według nas jest to miejsce strategiczne. Mamy uczniów z czterech gmin. Przeniesienie szkoły do Łapanowa spowoduje, że z nauki w szkole zrezygnują uczniowie z innych gmin. Pozostaną tylko ci z naszej gminy. To wszystko doprowadzi to tego, że szkoła nie będzie rentowna. Konsekwencją tego w niedalekiej przyszłości może być nawet jej zamknięcie – podkreśla w rozmowie z portalem bochniazbliska.pl Stanisław Chmielek ze Szkoły Muzycznej w Sobolowie.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra