- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Zarząd Powiatu Bocheńskiego pozytywnie odniósł się do pomysłu utworzenia w Łapanowie Szkoły Muzycznej I stopnia

- REKLAMA -

Nie słabną emocje związane z planami likwidacji Szkoły Muzycznej w Sobolowie, prowadzonej przez tamtejszy samorząd. Chce tego grupa radnych Rady Gminy w Łapanowie powołując się na konieczne oszczędności ZOBACZ Przeciwni likwidacji są nauczyciele ZOBACZ, ale też rodzice i dzieci uczące się w tej placówce ZOBACZ. Rozwiązaniem sytuacji ma być utworzenie szkoły muzycznej w Łapanowie, którą prowadziłoby Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Placówka miałaby funkcjonować w niewykorzystanym budynku Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie, należącym do Starostwa Powiatowego w Bochni. Z pomysłem utworzenia szkoły w Łapanowie zwrócił się do starosty Jarosław Wartak, dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas dzisiejszego posiedzenia Zarząd Powiatu pozytywnie odniósł się do tej propozycji.

– Proponujemy bezkosztowe rozliczenie polegające na przekazaniu naszego obiektu w zamian za przekazanie na własność Powiatu Bocheńskiego m.in. nieruchomości wchodzących w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, którym gospodaruje Starosta Bocheński, a które to zostaną wskazane przez Zarząd Powiatu – napisał starosta w liście skierowanym do dyrektora Wartaka.

Jednocześnie gospodarz powiatu przypomniał o potrzebie lokalowej dla Szkoły Muzycznej II Stopnia i złożonej w 2019 roku przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego deklaracji rozważenia możliwość przejęcia budynku po byłym Pogotowiu Ratunkowym (przy Konstytucji 3 maja w Bochni) i zaadaptowania go na potrzeby takiej placówki.

– Zarząd Powiatu w Bochni chciałby uzyskać potwierdzenie i zobowiązanie, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podtrzymuje chęć pozyskania ww. nieruchomości na nową siedzibę dla jednostki szkolnictwa artystycznego w Bochni i już w bieżącym roku podejmie stosowne działania w tym zakresie – analogicznie do działań i zasad zaproponowanych w kontekście przekazania budynku w Łapanowie. Jednocześnie zaznaczam, że wolą tut. Zarządu jest aby obydwa potencjalne akty przeniesienia własności odbyły się w jednym terminie – napisał starosta do dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zarząd zadeklarował, że mógłby sfinansować dokumentację projektowo-budowlaną na potrzeby adaptacji obiektu.

ZOBACZ TAKŻE:

19 komentarzy

19 Comments

 1. Avatar

  Mieszkańcy

  10 marca 2022 godzina 21:31

  No tak, wpompować parę milionów w remont budynku to pieniądze się w gminie znajdą… W kontekście powyższego artykułu zasadnym stają się podejrzenia o popełnieniu przestępstwa przez przewodniczącą rady gminy Celine J. przy zamykaniu szkoły muzycznej w Sobolowie.

 2. Avatar

  Andy

  10 marca 2022 godzina 21:38

  No proszę, to już wiemy dlaczego trzeba było zamknąć szkołę muzyczną w Sobolowie. Szkołę z wyrobioną renoma, szkole której uczniowie wygrywali w konkursach. Potrzeba usunąć konkurencję. Jak szkołę muzyczną będą prowadzić jak prowadzi się to CKZiU to szybciej ją zamkną niż otworzą.

 3. Avatar

  Andy

  10 marca 2022 godzina 21:50

  Jaki piękny tekst tego pisma, jaka to chluba dla całej (zas….ej) gminy łapanów jest, przepraszam była, szkoła muzyczna w Sobolowie. Jakim b.ractwem jest rada gminy….

 4. Avatar

  Przeciwny psuciu

  10 marca 2022 godzina 22:00

  To jest gierka pod publiczkę. Szkoły muzycznej w Łapanowie nie będzie, bo nie ma tu tradycji, charyzmy ani osoby, która podejmie się jej organizacji i … program naprawczy jak to mawia przewodnicząca Rady Gminy nie pozwoli powstaniu szkoły. Przenieść budynek szkoły do Łapanowa to nie jest równoznaczne z przeniesieniem uczniów , a nie wszyscy przejdą a mniejsza liczba uczniów to mniejsza subwencja a program naprawczy … itd.i powód do likwidacji szkoły. Jedyny plus dla gminy , że w cwaniacki sposób przejmą budynek szkoły , który przylega bezpośrednio do budynku Urzędu Gminy i się na pewno przyda, tym bardziej za friko.
  Z tego co widzę ten budynek jest wykorzystywany przez szkołę. Może by pasowało spytać dyrekcję?
  Ale po co pytać , przecież Starosta czy Przewodnicząca C.J. mają władzę więc na pewno wiedzą lepiej,

 5. Avatar

  Lapanowianie

  11 marca 2022 godzina 07:35

  Bravo radni !!! Jesteście super

  • Avatar

   żałosne!

   11 marca 2022 godzina 09:03

   super??
   Ciekawe, KTO i Z CZEGO zapłaci za adaptację budynku?? Koszty przystosowania są wielokrotnie wyższe niż roczny czynsz dla obecnej szkoły.

   Ale Celinki likwidatorki to chyba nie obchodzi.

   Ważne, żeby pokazać że postawiła na swoim, pod pozorem rzekomych oszczędności.

  • Avatar

   Lapanowski rozsądek

   11 marca 2022 godzina 13:40

   Ci Radni bezradni, to czytać nawet nie umieją. Wpakowali tych z ministerstwa na minę. W Rio jak byk pisze, nie likwidować, a wygaszać. Czapki z głów, dwie szkoły muzyczne będą I i II stopnia. Będą czy, nie będą?

 6. Avatar

  Rodzic

  11 marca 2022 godzina 11:32

  Brawo dla gminy ! Wkoncu się to skończy ! Taki czynsz ! Nawet na tynku w Krakowie taniej

  • Avatar

   Gienek

   11 marca 2022 godzina 13:33

   Co za ludziska. Odbierata swoim z wioski obok. Dzieci na bruk by dama wylała, bez mruknienia okiem. Teraz wielką dobrodziejka!!!!

 7. Avatar

  Rico

  11 marca 2022 godzina 20:58

  Trzeba bylo zrobic referendum w gminie Łapanow i by szybko wyszlo czy podatnicy chca szkoły w Sobolowie czy nie chca… i tyle

 8. Avatar

  tragedia

  11 marca 2022 godzina 22:09

  Budynek CKZiU w Łapanowie to wyremontowany budynek, oddaje się wykończony budynek, bo powiat dąży do likwidacji tej szkoły tak jak zlikwidował Dąbrowice.

  • Avatar

   Andy

   13 marca 2022 godzina 19:18

   No to brawo.
   1. CKZiU wg logiki przewodniczącej jest w Łapanowie zbędne, to nie szkoła podstawowa, a takie szkoły są też w Gdowie, Bochni…
   2. Budynek pod szkołę muzyczną musi być w pewnym standardzie wykończenia. Więc pomalowane sale nie są wystarczające do otwarcia szkoły. Gdyby tak było szkołę z Sobolowa przenieśli by do podstawówki w Łapanowie, a nie pozwolono na to. Zatem trzeba będzie zapłacić za przygotowanie na potrzeby szkoły.

 9. Avatar

  mieszkaniec

  11 marca 2022 godzina 22:10

  To powolne likwidowanie szkoły w Łapanowie jak w Dąbrowicy !!

  • Avatar

   Popieram

   13 marca 2022 godzina 19:47

   Tak trzymać, po co szkoła w Łapanowie, zlikwidować bo generuje koszty.

 10. Avatar

  Monika

  11 marca 2022 godzina 22:14

  I super będzie kolejna szkoła, tylko kto się tam będzie uczył jak wszystko jest w Sobolowie

  • Avatar

   Mieszkaniec

   13 marca 2022 godzina 19:42

   Z takim podejściem rady gminy łapanów to nie sądzę żeby rodzic zaryzykował posłania swojego dziecka do tej szkoły. Duże ryzyko że nie pozwolą szkoły ukończyć i ją zamkną bo będą wysokie koszty.

 11. Avatar

  Tomasz

  12 marca 2022 godzina 07:08

  Głupie rozwiązanie

 12. Avatar

  Obserwator

  30 maja 2022 godzina 09:47

  Starosta lepiej niech się nie wtrąca do czegoś o czym nie ma zielonego pojęcia…

 13. Avatar

  Gość P

  30 lipca 2023 godzina 15:00

  Faryzeusze – czy cos innego można stwierdzić, czytając pismo Zarządu Powiatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra