- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

GMINA ŁAPANÓW. Sąd wstrzymał decyzję Rady Gminy w Łapanowie w sprawie Szkoły Muzycznej w Sobolowie

- REKLAMA -

Szkoła Muzyczna nadal będzie działała w Sobolowie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wstrzymał wykonanie uchwały Rady Gminy w Łapanowie w sprawie przeniesienia placówki do Łapanowa. Skargę do WSA złożyli rodzice, którym decyzja radnych o zmianie lokalizacji nie podoba się.

W piśmie skierowanym do WSA rodzice podnieśli, że w skutek przeniesienia szkoły do Łapanowa dzieci poniosą uszczerbek w postaci braku zapewnienia kontynuacji kształcenia muzycznego na dotychczasowym poziomie. Ich zdaniem samorząd nie będzie w stanie zapewnić dzieciom warunków, jakie mają w Sobolowie (kameralne sale do ćwiczeń, możliwość wypożyczenia instrumentów muzycznych itp).

Radni RG w Łapanowie odpowiadając na zarzuty tłumaczyli przed sądem, że przeniesienie szkoły do budynku w Łapanowie sprawi, że samorząd nie będzie musiał płacić czynszu podmiotowi zewnętrznemu. Radni zapewnili też, że budynek szkoły w Łapanowie zostanie wyremontowany pod działalność szkoły muzycznej.

Tym tłumaczeniem sąd jednak nie dał wiary.

-W ocenie sądu zasadnym są obawy, że przeniesienie nauczania do szkoły podstawowej bez zapewnienia ciągłości warunków nauczania może bezpowrotnie doprowadzić do likwidacji procesu nauczania – czytamy w uzasadnieniu postanowienia.

Zdaniem sądu wątpliwości budzi, czy prowadzona modernizacja szkoły podstawowej jest realizowana pod potrzeby szkoły muzycznej. Sąd zwrócił uwagę, że radni nie przedstawili żadnych dokumentów potwierdzających, że wystąpili o wsparcie finansowe na zakup instrumentów.

Decyzja sądu nie jest jednak ostateczna radni już się od niej odwołali.

-Spokojnie czekamy na rozstrzygnięcie. Mam nadzieję, że sprawa wyjaśni się jeszcze podczas wakacji, tak aby od września mogła ruszyć szkoła muzyczna w Łapanowie – mówi w rozmowie z portalem Bochnia Brzesko z Bliska Celina Jacewicz, przewodnicząca RG w Łapanowie.

Optymizmu radnych nie podzielają przedstawiciele szkoły.

-My też jesteśmy spokojni. Wszystkie argumenty przemawiają za nami – mówi Stanisław Chmielek kierownik ze Szkoły Muzycznej w Sobolowie.

Temat przyszłości szkoły ciągnie się od kilku lat. Na temat sytuacji tej placówki portal Bochnia Brzesko z Bliska rozmawiał ze Stanisławem Chmielkiem ZOBACZ i Celiną Jacewicz ZOBACZ.

4 komentarze

4 Comments

 1. Avatar

  Celinko weź to pod uwagę

  26 lipca 2023 godzina 18:31

  Radni-bezradni,zmniejszyć sobie wygórowane wypłaty i już będzie na czynsz dla SM w Sobolowie.

 2. Avatar

  Anonim

  27 lipca 2023 godzina 07:18

  Brawo panie Stanisławie!!!jest pan wielki jako człowiek i jako Organista graj Panie Stasiu jak najdłużej coś pięknego

 3. Avatar

  Anonim

  27 lipca 2023 godzina 12:45

  Brawo Sobolów.

 4. Avatar

  Gość P

  30 lipca 2023 godzina 14:54

  WSA w Krakowie, stanął w Prawdzie!
  Szacunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra