- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Burmistrz Bochni: w sprawie Przedszkola nr 2 w Bochni przesądził czynnik ludzki

- REKLAMA -

Upór rodziców dzieci z Przedszkola nr 2 w Bochni przyniósł efekt. Samorząd Bochni wycofał się z pomysłu pozostawienia placówki w budynku Szkoły Podstawowej nr 7. – O zmianie decyzji przesadziła rozmowa z rodzicami dzieci z niepełnosprawnościami – mówi w rozmowie z portalem bochniazbliska.pl Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Temat przedszkola wywołał gorącą dyskusję podczas dzisiejszej sesji. Pod adresem przedstawicieli samorządu padały zarzuty o niedotrzymywanie obietnic, niegospodarność, a także realizację „bzdurnych celów” za publiczne pieniądze.

Ostatecznie miasto wycofało się z planów zagospodarowania budynku po przedszkolu w obiekt z przychodnią i świetlicą. Gospodarz miasta podkreśla, że w tym przypadku przesądził czynnik ludzki, nie ekonomiczny.

-Po spotkaniu, z rodzicami po raz kolejny pochyliliśmy się nad tym problemem. Nieprostym, bo z jednej strony mamy choćby coraz to wyższe koszty ogrzewania budynków i przy wdrażaniu naszej propozycji – możliwą oszczędność w tym względzie, z drugiej zaś argumenty rodziców – podkreśla burmistrz.

Zdecydowano, że w miejscu dawnego przedszkola powstanie nie tylko placówka dla dzieci, ale także ośrodek zdrowia i świetlica dla seniorów. Konieczna jest korekta istniejącej dokumentacji projektowej i zdobycie funduszy na tę inwestycję.

W sesji wzięła udział Marta Trafidło przedstawicielka rodziców dzieci z Przedszkola nr 2 w Bochni.

– Mam nadzieję, że za kilka lat będziemy świętować otwarcie przedszkola w tym miejscu, gdzie niegdyś funkcjonowało – mówiła w rozmowie z portalem bochniazbliska.pl, dziękując za podjętą decyzję.

Problemy lokalowe w budynku Przedszkola nr 2 w Bochni pojawiły się w 2019 roku. Właśnie wtedy okazało się, że dalsze funkcjonowanie placówki w dotychczasowym miejscu może zakończyć się katastrofą budowlaną ZOBACZ

Szukając najlepszego rozwiązania zdecydowano o przeniesieniu przedszkola do Szkoły Podstawowej Nr 7. Padły też deklaracje o odbudowie przedszkola. Powstała nawet koncepcja i projekt dwukondygnacyjnego budynku z poddaszem. Za przygotowanie dokumentacji samorząd zapłacił wówczas 50 tys. zł.

Kilka tygodni temu pojawił się jednak inny pomysł. Samorząd postanowił pozostawić dzieci w budynku szkoły, a miejsce dawnego przedszkola zagospodarować na osiedlowy ośrodek zdrowia i świetlicę. W projekcie budżetu przygotowanym przez burmistrza zapisano 50 tys. złotych na adaptację istniejącego projektu na ten cel. To wywołało protest rodziców ZOBACZ. Dziś podczas sesji burmistrz wycofał się z tego pomysłu.

20 komentarzy

20 Comments

 1. Avatar

  sesyjny

  29 grudnia 2022 godzina 15:21

  Śmiech na sali – i po co to było ? Teraz czas na upublicznienie winnych bezczynności przez 4 lata !!!

 2. Avatar

  Anonim

  29 grudnia 2022 godzina 15:41

  To sprawdzanie władz na ile sobie można pozwolić przy składaniu i niedotrzymywaniu obietnic. Dobrze, że idą wybory to bardziej liczą się z obywatelem.

 3. Avatar

  Wkurzony

  29 grudnia 2022 godzina 15:57

  Czas najwyższy podziękować leśnym dziadkom i niech zaczną ogródki pielic a nie zarządzać miastem. Łatwo wydaje się 50 tys w lewo i prawo publicznych pieniędzy. Koniec z tak idiotycznym wydawaniem pieniędzy. A może burmistrz w ramach oszczędności zacznie do biura chodzić piechotą a auto służbowe będzie parkowane na stałe pod UM. Każdy pracownik do pracy jeździ za swoje a nie a nie cudze. Może ktoś w końcu skontrolować wydatki na auto służbowe i przejazdy burmistrza. Może sam się pochyli nad problem bo to ostatnio ulubione jego słowo. Niech zrezygnuje i będzie spokój nastanie komisarz który może będzie lepszy.

  • Avatar

   Ola

   29 grudnia 2022 godzina 20:12

   Masz jedną młodą Panią z obozu Pana Burmistrza i co zajęła chociaż raz jakieś merytoryczne stanowisko? Ja przynajmniej nie słyszałam. Problem jest taki,że mieszkańcy się niczym nie interesują, tylko narzekają, a później głosują na tych samych bo ich „znają”. Zobaczysz, że znowu za rok będzie tak samo, bo ludzie którzy coś
   robią społecznie nie chcą się paprać w tym, bo nie mają czasu i zdrowia, gdyż w wielu przypadkach jest to walka z wiatrakami.

  • Avatar

   Anonim

   29 grudnia 2022 godzina 22:42

   Z tym samochodem służbowym to jest prawda sam widziałem jak wiózł wielkiego burmistrza służbowym samochodem do domu kierowca jego a po drodze na osiedlu Legionuw nawet sobie robił zakupy po drodze ale cóż im wszystko wolno. A jak pójdziesz coś załatwić to zostaniesz potraktowany jak parobek.

 4. Avatar

  Bochniak

  29 grudnia 2022 godzina 16:07

  Moim skromnym zdaniem po biernym uczestnictwie w sesji to poza radnym Łysym całe towarzystwo je do kasacji i wymiany. Chociażby w kwestii za burmistrzem i za komisja nauki jak też i reasumpcja. Takich kwiatków było sporo.

  • Avatar

   smutny

   29 grudnia 2022 godzina 20:37

   Mimo że gość jest rzeczywiście łysy to nazywa się Lysy. Resztki włosów wypadły mu nie od przekręcania jego nazwiska lecz od biernej a często koniunkturalnej postawy większości radnych , tych z BdB i PiS. Jego merytoryczne uwagi są przez nich lekceważone lub torpedowne. Efekty tej cichej koalicji widać w Bochni na każdym kroku. Inwestycje słabo przygotowane ciągną się niemiłosiernie aalbo są przekładane z roku na rok . Niektóre w ciągu kilku miesięcy potrafią zdrożeć o 30 %. Za projekty UM płaci wyjątkowo drogo. Nadzory zlecane są często tym samym ludziom, mimo że wcześnie przepuszczali różne „szczury”. Dzisiaj mówił o tym na koniec sesji pan Kosturkiewicz, przewodniczący Rady.

 5. Avatar

  Anonim

  29 grudnia 2022 godzina 16:19

  Zastanówcie się na kogo będziecie głosować!! Pseudo władza która tylko testuje na ile pozwolą sobie obywatele.

  • Avatar

   X

   29 grudnia 2022 godzina 20:23

   Pierwsze przyzwolenie na niedotrzymanie obietnic było w przypadku mieszkańców, którym obiecano budowę fabryki kontenerów, a potem zmieniły się plany i procedowano sortownię śmieci tylko, że zapomniano poinformować o zmianie planów mieszkańców. Teraz podobny test. Problem jest taki, że w Polsce za publiczne obiecanki ponosi się tylko odpowiedzialność moralną

 6. Avatar

  Rodzic

  29 grudnia 2022 godzina 16:24

  Koło nosa przeszło tyle różnych projektów na odbudowę!

 7. Avatar

  Bochniak

  29 grudnia 2022 godzina 18:20

  Byłem biernym uczestnictwie w sesji. Tragiczna ta rzeczywistości. Do kasacji wszyscy poza radnym Lysym. Akurat te głosowaniaz dały mi taką ocenę. Żenada.

 8. Avatar

  Bochniak

  29 grudnia 2022 godzina 19:10

  Kolejna kwestia jako fantastyczny kwiatek w Sesji to Komisja Oświaty liczy 5 członków i aby powstała Uchwała Komisji rekomendująca dla Rady to musiało być 3 członków za, natomiast z głosowania na Radzie było ich chyba 2. Gdzie się podział 1 głos skoro Rada Miasta była w komplecie? Następny kwiatek był z Komisji Rewizyjnego i wyniki głosowania 2:2. Gdy radny Lysy zapytał radną chyba Kaminonkę głosującą tak samo jak i on to dlaczego była to odpowiedź była taka bo byłam i nie muszę Radzie i uczestnikom się z tego faktu tłumaczyć dlaczego nie chcę ujawnić ukrycia tego faktu. Czy tu nie ma zastosowanie np. Art 268 oraz Art 276 kodeksu karnego. Polemika przewodniczącego Rady z Zca burmistrza tez byla uragajaca.

 9. Avatar

  Bochniak

  29 grudnia 2022 godzina 19:41

  Uzupełnienie: Jak tu się mają np takie przepisy wynikające z Art 231 oraz 239 kodeksu karnego?
  P.S. § 13. Funkcjonariuszem publicznym jest:

  1) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,

  2) poseł, senator, radny,

  2a) (53) poseł do Parlamentu Europejskiego,

  3) (54) sędzia, ławnik, prokurator, funkcjonariusz finansowego organu postępowania przygotowawczego lub organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego, notariusz, komornik, kurator sądowy, syndyk, nadzorca sądowy i zarządca, osoba orzekająca w organach dyscyplinarnych działających na podstawie ustawy,

  4) osoba będąca pracownikiem administracji rządowej, innego organu państwowego lub samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba w zakresie, w którym uprawniona jest do wydawania decyzji administracyjnych,

  5) osoba będąca pracownikiem organu kontroli państwowej lub organu kontroli samorządu terytorialnego, chyba że pełni wyłącznie czynności usługowe,

  6) osoba zajmująca kierownicze stanowisko w innej instytucji państwowej,

  7) funkcjonariusz organu powołanego do ochrony bezpieczeństwa publicznego albo funkcjonariusz Służby Więziennej,

  8) osoba pełniąca czynną służbę wojskową.

 10. Avatar

  smutny

  29 grudnia 2022 godzina 20:37

  Mimo że gość jest rzeczywiście łysy to nazywa się Lysy. Resztki włosów wypadły mu nie od przekręcania jego nazwiska lecz od biernej a często koniunkturalnej postawy większości radnych , tych z BdB i PiS. Jego merytoryczne uwagi są przez nich lekceważone lub torpedowne. Efekty tej cichej koalicji widać w Bochni na każdym kroku. Inwestycje słabo przygotowane ciągną się niemiłosiernie aalbo są przekładane z roku na rok . Niektóre w ciągu kilku miesięcy potrafią zdrożeć o 30 %. Za projekty UM płaci wyjątkowo drogo. Nadzory zlecane są często tym samym ludziom, mimo że wcześnie przepuszczali różne „szczury”. Dzisiaj mówił o tym na koniec sesji pan Kosturkiewicz, przewodniczący Rady.

  • Avatar

   Bochniak

   29 grudnia 2022 godzina 21:04

   Czy w związku z taką wypowiedzią kogoś o nicku”smutny” nie można przypuszczać o zastosowaniach chociażby w tych sprawach np Art 296 i innych kodeksu karnego?

 11. Avatar

  Bochniak

  29 grudnia 2022 godzina 21:41

  Jak widać na tym przykładzie możliwe jest pokonanie Goliata przez Dawida znanych bohaterów ze Starego Testamentu.

 12. Avatar

  Bochniak

  30 grudnia 2022 godzina 11:35

  Pacta sunt servanda (łac. umów należy dotrzymywać) – zasada wyrażająca się w tym, że osoba, która zawarła w sposób ważny umowę, musi się z niej wywiązać.

  Instytucja wywodząca się z prawa rzymskiego[1], wyprowadzona przez średniowiecznych glosatorów i komentatorów. Opiera się na dobrej wierze stron stosunku niezobowiązaniowego i jest fundamentalną zasadą w każdym systemie prawnym. Klauzula generalna wzmacniająca rolę umów prawnych oraz pewność i stabilność prawa, jako podstawowego regulatora stosunków społecznych.

  Zasada pacta sunt servanda miała pierwotnie zastosowanie w stosunkach cywilistycznych, ale ze względu na swoje kluczowe znaczenie oraz obecność w każdym niemal systemie prawnym stanowi także podstawową zasadę prawa międzynarodowego oraz prawa konstytucyjnego, gdzie wypływa z zasady państwa prawa (art. 2 Konstytucji RP z 1997 r.). Jedna z podstawowych norm w stosunkach międzynarodowych, potwierdzana w wielu aktach prawa międzynarodowego publicznego, począwszy od deklaracji londyńskiej z 17 stycznia 1871, Paktu Ligi Narodów[2], do Karty Narodów Zjednoczonych (art. 2 ust. 2) z 1945 i Deklaracji zasad prawa międzynarodowego z 1970 (zasada 7)[3]. Zasada uregulowana w prawie międzynarodowym publicznym w Konwencji wiedeńskiej o prawie traktatów (art. 26 i 27).

  Zasada pacta sunt servanda doznaje ograniczeń na skutek działania klauzuli rebus sic stantibus.

 13. Avatar

  Bochniak

  30 grudnia 2022 godzina 12:15

  link do transmisji posiedzenia Rady Miasta w Bochni z dnia 29 grudnia 2022 roku – dowód – https://bochnia.sesja.pl/portal/videos/c76f1827-15ac-4154-8777-9a6150e15dcd

 14. Avatar

  Stefan odejdź juz bo wstyd przynosisz

  30 grudnia 2022 godzina 13:14

  To teraz jak ma ambicję to powinien sam odejść ze stanowiska i oddać auto służbowe którym wozi swoje nadmiarowe kilogramy w prywatnych celach..ale czy na ambicję i honor? Wątpliwe.

 15. Avatar

  O.Bywatel

  02 stycznia 2023 godzina 00:00

  Link wskazany przez Bochniaka do ostatniej sesji jest dobry ale nie można jej odsłuchać. Ciekawe dlaczego ? Najlepszy na tych notabli z UM jest radny Jerzy Leon.
  Czasem aż miło posłuchać jak ich sprowadza do parteru:
  https://www.youtube.com/watch?v=SRkjFRlG2aE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra