- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

🔴 BOCHNIA. Budynek wielofunkcyjny w miejscu dawnego Przedszkola nr 2? Rodzice: czujemy się oszukani i dyskryminowani

- REKLAMA -

Czy integracyjne Przedszkole nr 2 w Bochni wróci do osobnego budynku pytają zaniepokojeni rodzice przedszkolaków z niepełnosprawnościami. Trzy lata temu placówkę, ze względu na zły stan techniczny przeniesiono do budynku SP nr 7 w Bochni. W planach było wyburzenie starego przedszkola i postawienie w tym miejscu nowego budynku. W ostatnim czasie do rodziców dotarły jednak niepokojące informacje, że w tym miejscu powstanie budynek wielofunkcyjny z przychodnią  lekarską, świetlicą i biblioteką.

– Jesteśmy zdruzgotani tą informacją. Czekaliśmy cierpliwie, aż zostaną podjęte kroki związane z budową nowego przedszkola integracyjnego, a okazuje się, że władze miasta mają zupełnie inne plany – podkreślają zdruzgotani rodzice.

I zwracają uwagę, iż budynek „siódemki” nie jest odpowiedni projektowo do bezpiecznego i komfortowego  poruszania się po nim dzieci z niepełnosprawnościami. 

Przypominają także, iż stary  budynek  przedszkola był w pełni  dostosowany  do  potrzeb i ograniczeń  ich dzieci. Był to  budynek  parterowy,  bez schodów,  z  parkingiem ulokowanym  bezpośrednio  przy  wejściu.

– Aktualnie,  w budynku”siódemki” aby dotrzeć z dzieckiem do  sali, trzeba kluczyć korytarzami, a później pokonać dwie kondygnacje schodów. Co więcej, parking ulokowany jest po  przeciwnej stronie aniżeli wejście główne do budynku. Takie bariery związane z nieodpowiednią infrastrukturą nie powinny mieć miejsca w placówce, do której   uczęszczają dzieci  niepełnosprawne – podkreślają rodzice, którzy w tej sprawie zdecydowali się interweniować nie tylko w bocheńskim magistracie, ale także w biurach poselskich Józefy Szczurek-Żelazko i Stanisława Bukowca.

Zdesperowali rodzice zwracają uwagę, że jedna z dziewczynek z przedszkola nr 2 ma ataksję  rdzeniowo -móżdżkową, co oznacza nieskładny chód, częstą utratę równowagi. Najczęściej jest prowadzona, a niejednokrotnie noszona na  rękach.  Jej rodzice  dwa razy dziennie  muszą przenosić  20-kilogramowe dziecko na rękach.

W ciągu  dnia taki obowiązek z kolei spoczywa na opiekunach. 

-Czy tak powinno być, czy placówka  m.in. dla niepełnosprawnych dzieci powinna być   ulokowana na pierwszym i na drugim  piętrze?  W  środkach masowego  przekazu  obecna władza bardzo dużo mówi  o ochronie życia nienarodzonego i polityce prorodzinnej… Czy taka polityka nie  powinna   być realizowana także  w  stosunku  do dzieci chorych? Czy nasze niepełnosprawne dzieci nie zasługują na  namiastkę  normalnego życia, jakim jest nauka  w przedszkolu,  którego budynek jest dostosowany   do ich ograniczeń?  Dlaczego chce się je pozbawić jedynej placówki, w  której mogłyby   swobodnie funkcjonować?  – napisali rodzice w liście, który dotarł także do redakcji portalu bochniazbliska.pl

Do bocheńskiego magistratu w sprawie przedszkola wysłał pismo poseł Stanisław Bukowiec, prosząc o wyjaśnienie na jakim etapie są prace związane z przygotowaniem budowy nowego przedszkola oraz czy miasto stara się o dotacje na ten cel.

W tej sprawie także redakcja bochniazbliska,pl zwróciła się do magistratu 22 grudnia 2022 roku. Czekamy na odpowiedź.

28 komentarzy

28 Comments

 1. Avatar

  niepodległy

  27 grudnia 2022 godzina 13:28

  W Bochni priorytetem są inwestycje na pokaz a nie dla mieszkańców ! Znowu znalazł się prywaciarz na inwestycję pod kątem własnego interesu ? Panowie radni czy wy musicie to tolerować , pod groźbą czego ? Sam Radny L. deklarował pomoc w rozwiązaniu problemu odbudowy , lecz go nie słuchano ?
  Są przecież inne lokalizacje w pobliżu na przychodnie,biblioteki itp. a tam ma powstać przedszkole integracyjne czego żądają cierpiący mieszkańcy .

  • Avatar

   bochniak

   28 grudnia 2022 godzina 00:08

   Ludzie !!!! Na listopadowym posiedzeniu Komisji Oświaty radny Jerzy Leon uświadomił członków komisji (bo chyba wtedy jeszcze nie zdążyli przeczytać), że w projekcie budżetu na 2023 burmistrz Kolawiński zaplanował kilkadziesiąt tysięcy złotych na „przeprojektowanie” niedawno zleconej przez UM dokumentacji nowego przedszkola na Os. Niepodległości na … obiekt służby zdrowia. Radny JLL zapytał, czy ktoś z Komisji wnioskował lub przynajmniej opiniował ten manewr burmistrza. A kiedy nikt się nie przyznał , to poprosił , aby Komisja jednoznacznie sprzeciwiła się tej zmianie. Można zobaczyć na nagraniach archiwalnych sesji Rady Miejskiej , że w ciągu ostatnich 4 lat radny JLL wielokrotnie domagał się aby rozpocząć budowę nowego przedszkola ( jeszcze zanim zamknięto stary obiekt , którego zalecany w instrukcji okres eksploatacji zakończył się w 2017 roku) . I co postanowiła Komisja Oświaty (większość to nauczyciele) ???? Nic !!!!! A czemu ???? Bo przedszkolna „prowizorka” w budynku SP nr 7 musi wystarczyć , bo „samorząd musi oszczędzać” . Klakierzy burmistrza znowu górą… Trzeba zapamiętać te nazwiska.

   • Avatar

    bochniak 37

    28 grudnia 2022 godzina 10:41

    Trafny komentarz i co na to Radni i komitety osiedlowe i rzecznik UM ? Pozwólcie i słuchajcie radnego L. , to człowiek kompetentny w tym temacie i nie tylko !!!

  • Avatar

   Gość P

   28 grudnia 2022 godzina 13:07

   Jutro jest Sesja Budzetowa-2023-, więc warto aby Interesantów szerokość, w słusznej sprawie, wzięli udział w obradach mozliwoscia zadania pytań i uzyskania odpowiedzi przed uchwaleniem Budżetu ma 2023. Ewentualnie pytania i Wnioski o zmianę Projektu Budżetu na 2023, w odniesieniu do tej „pozycji”, winni wnieść Radni osiedlowi i wszyscy obiektywni ..Radni.

 2. Avatar

  Pytacz.

  27 grudnia 2022 godzina 14:57

  Państwo Radni jako Bezradni oraz Włodarze miasta Bochnia, pod jakimi hasłami szliście do wyborów? Czy nie były to hasła blisko ludzi? Gdzie jesteście teraz bo zaszczyty wnet miną a problemy pozostaną?
  Czas pogonić Was skutecznie.

 3. Avatar

  Tylko dymisja i taczki

  27 grudnia 2022 godzina 16:12

  To już kolejne obiecanki i niedotrzymanie słowa przez najslabszego burmistrza.Podobnie było z Ekombudem,parkingami, rewitalizacją itp

 4. Avatar

  Z Bochni

  27 grudnia 2022 godzina 16:56

  Z tego co pamiętam to najwięcej głosów Burmistrz Stefan zdobył właśnie na osiedlu Niepodległości. A pan poseł Stanisław oczywiście nic nie wie i teraz kieruje do UM pytania w sprawie jakby na prawdę nic nie wiedział. Teraz na pewno stwierdzi że to przez PIS i rząd osobiście powinien pilnować budowy tego przedszkola. Bocheńska władza z Burmistrzem na czele to dno i poseł również, który nie zrobił nic dla miasta tylko potrafi krytykować PIS dzięki któremu został posłem. A przedszkole można było wybudować i wyposażyć za pieniądze przeznaczone na mostek nad Babicą -3 miliony złotych.

 5. Avatar

  Mieszkaniec.

  27 grudnia 2022 godzina 18:51

  A co z dojazdem do jakiejkolwiek placówki która by tam miała powstać.Jak istniało przedszkole to był horror z autami które dowoziły dzieci do przedszkola.
  Drogą która była projektowana jak powstawał budynek przedszkola nigdy nie powstała.Najpierw wybudujcie drogę potem cokolwiek.
  Bedą napewno protesty .

  • Avatar

   Jaz

   28 grudnia 2022 godzina 16:19

   Bardzo, bardzo słuszne! Trzeba zacząć od drogi dojazdowej!

 6. Avatar

  zniesmaczony

  27 grudnia 2022 godzina 19:11

  Widać jak na dłoni, że interesy i interesy… miało być załatwione cichaczem a potem … oj za późno….
  Nieładnie – burmistrz w 1 ławce w kościele a los dzieci niepełnosprawnych ma w …. to po katolicku bardzo ….

  • Avatar

   czytelnik

   28 grudnia 2022 godzina 12:49

   Masz Rację : ,,39. Adaptacja projektu budowy przedszkola nr 2 na ośrodek zdrowia wraz z
   uzyskaniem zamiennego pozwolenia na budowę 50 000,00 ”
   Sprytnie umieszczone i opisane w planowanych zadaniach Budżetu 2023 !

 7. Avatar

  Jak zwykle

  27 grudnia 2022 godzina 21:51

  Było bardzo wiele programów w ramach których przedszkole mogło zostać odbudowane ale widocznie ktoś miał już inne plany wobec tej atrakcyjnie położonej działki…

 8. Avatar

  Wyliczanka

  28 grudnia 2022 godzina 08:41

  Zastanawia mnie ten protest w sensie utrudnień dla rodziców obecnie wysyłających dzieci do przedszkola. Dziecko do przedszkola idzie w wieku 3 lat, a wychodzi z niego w wieku lat 6-ciu. Przedszkole Nr2 zamknieto 3 lata temu, czyli uczęszczające tam dzieci w wieku lat 3, mają dzisiaj lat 6. Budowa potrwałaby pewnie kolejne trzy lata, czyli dzieci które mogłyby pójść do „nowego” przedszkola dzisiaj za trzy lata pójdą nie do przedszkola, tylko do zerówki. Ot taka wyliczanka…

  • Avatar

   matematyk

   28 grudnia 2022 godzina 10:37

   Co za prostackie liczenie !!! Tu nie chodzi kto i kiedy mógłby korzystać , tylko o fakt jak nasi samorządowcy potrafią manipulować i nie wywiązywać się z danych obietnic . Kogo ma na myśli poseł proponujący np. wybudować inwestycje w trybie partnersko publiczno – prywatnym ? Jacy to inwestorzy , bo zapewne znani już są chętni !

  • Avatar

   Oburzony

   28 grudnia 2022 godzina 11:01

   Jakie to jest płytkie myśleć tylko o sobie i nie umieć sobie wyobrazić, że ludzie chcą mieć więcej dzieci i patrzą perspektywicznie. Daj Bóg żeby były zdrowe, a jak nie?

  • Avatar

   Pytacz

   28 grudnia 2022 godzina 11:10

   Zniesmaczony jestem wypowiedzią „Wyliczanki”. Rodzice tych dzieci, które uczęszczają do tego przedszkola ostrzegają tych rodziców, których dzieci będą musieć nie z własnej winy do takiego przedszkola. Czy „Wyliczanka”tą wypowiedzią zastanowiła się nad jej sensem? Moim zdaniem nie. Czekam na kolejne wypowiedzi i ustosunkowanie się do mojej też i „Wyliczanki”.

 9. Avatar

  Walcząca matka

  28 grudnia 2022 godzina 10:55

  A może dlatego walczymy ,że mamy więcej dzieci,które również w przyszłości będą posyłane do tego przedszkola? Jedynego z oddziałami integracyjnymi? Kiedy jest dziecko „zdrowe” bezproblemowe to każde przedszkole jest dobre, ale kiedy pojawiają się schody to pozostałe przedszkola nie są już w stanie pomóc takiemu dziecku

 10. Avatar

  marcin

  28 grudnia 2022 godzina 11:05

  to kolejny przyklad na to ze kolawinski robi sobie jaja z mieszkancow !!!!
  dosc z burmistrzem „nic nie moge” !!!!

  • Avatar

   Qnn

   28 grudnia 2022 godzina 13:21

   Proszę wziąć pod uwagę posiadanie kilkorga dzieci i wiązanie się z jedną placówką na około 7-8 lat. Dodatko kadra tego przedszkola jest oddana dzieciakom i dla niej warto się postarać o uratowanie placówki

 11. Avatar

  Oceniacz

  28 grudnia 2022 godzina 11:10

  Zniesmaczony jestem wypowiedzią „Wyliczanki”. Rodzice tych dzieci, które uczęszczają do tego przedszkola ostrzegają tych rodziców, których dzieci będą musieć nie z własnej winy do takiego przedszkola. Czy „Wyliczanka”tą wypowiedzią zastanowiła się nad jej sensem? Moim zdaniem nie. Czekam na kolejne wypowiedzi i ustosunkowanie się do mojej też i „Wyliczanki”.

 12. Avatar

  Informator

  28 grudnia 2022 godzina 11:51

  Znam ten stary zniszczony budynek przedszkola, znam też i ten prowizoryczny. Do starego chodziło moje dziecko a do prowizorycznego wnuk. Stary to niebo a prowizoryczny minimum czyściec z azymutem na piekło zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Ze starego odbierałem dziecko a z prowizorycznego odbieram wnuka. Liczę na opatrzność Boską,że dobra Bozia da tym decydentom się na tym skutecznie przekonać i na własnej skórze doświadczyć upokorzenia. Jak to mają się z tym zagadnieniem stosowne zapisy konstytucji zabraniające dyskryminacji?

 13. Avatar

  Migacz w lewo, migacz w prawo?

  28 grudnia 2022 godzina 12:41

  Nie wiem czy piszę do „Oceniacza”, czy do „Pytacza”? Ale ponieważ jest taki sam wpis, to włączę się w dyskusję pojedynczo. Zadałam sobie trud i prześledziłam artykuły dotyczące zamknięcia tego przedszkola. Problem tkwił w konstrukcji dachu, który pod wpływem opadów śniegu w każdej chwili mógł się zawalić a ściany nie pozwalały na zrobienie nowego dachu, na istniejących murach. Dlatego budynek wyburzono. Żeby zapewnić funkcjonowanie takiej placówki w tym miejscu, bardzo szybko przeniesiono wtedy przedszkole do pobliskiej podstawówki i z tego co można było wyczytać stworzono w niej odpowiednie warunki. Rzeczywiście warunki w tej szkole są inne niż były w wyburzonym budynku i rzeczywiście biura poselskie nie mają udogodnień dla osób niepełnosprawnych. „Wyliczanka” podała suche fakty, które mogą wywołać emocje, ale nie widzę w tych liczbach żadnego przekłamania. Tak to wygląda. A jak będzie i jak ma wyglądać? Z jednej strony są Rodzice i personel byłego przedszkola, z drugiej burmistrz czy też Urząd Miasta. Z jednej strony słusznie protestujący Rodzice, pomni na złożone obietnice, którzy chcą swoim pociechom zapewnić najlepsze z możliwych warunki a z drugiej urzędnicy którzy – jak widać – chyba zmienili zdanie. Trudno powiedzieć po której stronie jest więcej argumentów tym bardziej, że są one z jednej jak i z drugiej strony prawdziwe. Z tego czego można się doszukać wynika, że plany budowy takiego wielofunkcyjnego obiektu o jakim piszą Rodzice istnieją od dawna. Czy budynek w którym będzie biblioteka, przychodnia lekarska, jakieś sale dla młodzieży, dorosłych itp. służące mieszkancom osiedla to zły pomysł? Oczywiście, że nie. Pytanie czy jakąś przeszkodą byłoby wybudować obiekt np. dwupoziomowy w którym na piętrze była by funkcja służąca ogólnie mieszkańcom osiedla, a na dole przedszkole nie jest możliwa? Pewnie jest. Z drugiej strony jednak, czy tworzenie od nowa przedszkola w tym miejscu oprócz oczywistej przewagi funkcjonalnej w sensie parteru i łatwiejszego parkowania musi być zrealizowane? Ta podstawówka to przecież dawne gimnazjum w którym musiało się zmieścić o wiele więcej uczniów niż obecnie. Gdyby tak nie było, że jest miejsce to przecież nie dałoby się przenieść przedszkola. Tu pewnie będzie użyta argumentacja ekonomiczna, że puste sale są nam niepotrzebne a po co budować coś nowego jak są wyremontowane i przystosowane do funkcjonowania placówki sale i nikt przecież pracy nie stracił itp. Nie podejmę się jednoznacznej oceny kto ma dzisiaj większą rację, bo tak jak napisałam argumenty są po obu stronach. Z jednej strony trudności w porównaniu z dawnym obiektem dla Rodziców, z drugiej ekonomia i wydanie pewnie kilku milionów na nowe przedszkole. W tej całej historii opowiem się jednak po stronie Rodziców, ale nie ze względu na ich argumenty bo są zbyt emocjonalne i przedstawiane jakby nastąpił armagedon, tylko ze względu na to, że została złożona obietnica, a słowa zawsze powinno się dotrzymać.

 14. Avatar

  Qnn

  28 grudnia 2022 godzina 13:22

  Proszę wziąć pod uwagę posiadanie kilkorga dzieci i wiązanie się z jedną placówką na około 7-8 lat. Dodatko kadra tego przedszkola jest oddana dzieciakom i dla niej warto się postarać o uratowanie placówki

 15. Avatar

  Zdegustowany

  28 grudnia 2022 godzina 18:39

  Mówiąc uczciwie aktualne położenie przedszkola jest nietrafione. Nie od dzisiaj mówi się o likwidowaniu barier dla osób niepełnosprawnych, ale przecież ani burmistrz, ani dyrektor Sz.Podstawowej nr 7 nie przejmuje się że przedszkole jest na 1 i 2 piętrze a rodzice muszą z dzieckiem pokonać masę schodów i zakrętasów aby wejść z dziećmi na górę. jak to mówią zrozumie ten kto ma dziecko niepełnosprawne, ale zdrowy nie koniecznie przykład tej lokalizacji jest tego przykładem.

  Poza tym dlaczego dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 7 nie przeniesie się na 1 i drugie piętro? Przedszkole integracyjne powinno być z zasady na dole tak żeby nie musieć korzystac ze schodów. Wejście z parkingu wprost do placówki? Czy nie da się przeorganizować tych budynków przy ul. Jakubowskiego 7 w Bochni, aby normalnie to wszystko funkcjonowało? Na pewno się da tylko nie ma chęci, ze strony aktualnego burmistrza i jego podwaładnych (czyli dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Bochni).

  Skoro Przedszkole nr 1 może funkcjonowac oddzielnie to podobne mogłobybyć z Przedszkolem nr 2, tylko chęci i zmiana organizacji tego wszystkiego.

  Ponadto przedszkole nr 2 nie ma swojego placu zabaw. Kiedy UM i aktualny burmistrz cos z tym zrobi?

  Może lepiej żeby burmistrz w końcu odszedł na emeryturę i już nie kandydował, bo jest starszą osoba nie znającą potrzeb ludzi młodych. Rozumiem że ta przychodnia na Niepodległości to dla niego, żeby na starość nie miał za daleko, ale nie przesadzajmy. Rządził miastem przez tyle lat i szału nie ma, a miasto podupada. Nazbyt nie rozwinęło się miasto. Proszę sobie sprawdzić, co było obiecywane a co mamy. Smutne to wszystko ale prawde w końcu trzeba powiedzieć

 16. Avatar

  sAS

  28 grudnia 2022 godzina 22:50

  To jest osiedle seniorów.
  Na Niepodległości zostali sami seniorzy. W mojej klatce na 10 mieszkań tylko w dwóch są rodziny z dziećmi i to bynajmniej nie w wieku przedszkolnym. W sąsiednich dwóch jest identyczna sytuacja. W całym bloku mieszkańcy w granicach siedemdziesiątki. Podobnie sąsiedni ebloki, uplasowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynku wyłączonego z eksploatacji przedszkola. Młodzi wiejscy mieszczanie pouciekali na wiochy, z których 40 lat temu przyszli do bloków ich rodzice. Ewentualnie nowobogaccy na kredyt mieszkają na Złodziejówce, co się tak ładnie nazywa Zielone wzgórza czy jakoś tak. Żeby budować przedszkole, szczególnie dla dzieci z niepełnosprawnościami, trzeba zacząć od dogodnego dojazdu. A tego w obecnej lokalizacji nie ma. Taka placówka powinna powstać w centrum miasta, a nie w środku blokowiska.

  • Avatar

   Mieszkaniec

   29 grudnia 2022 godzina 12:12

   To dlatego jej nie ma w środku miasta? Czy 11 lat rządów aktualnego burmistrza nie dało mu wizji przyszłości tylko w momencie kiedy wchodzi w wiek emerytalny? Gmina ma obowiązek storzyć przedszkole integracyjne a nie udawać że cos robi. Tyle programów i pieniędzy z UE a Bochnia ma problem z sięganiem po nie. Jakoś gmina wiejska Bochnia buduje hale remontuje szkoły a miasto ma problem.

   Dlatego mamy 5 podstawówek zamiast dwóch dużych na południu i północy miasta. Gdzie tutaj ekonomia i oszczędności? Dwie podstawówki to mniejsze koszty mniej dyrektorów i Vive. Masa oszczędności tylko potrzeba chęci do podjęcia konkretnych decyzji.

 17. Avatar

  Informator

  28 grudnia 2022 godzina 23:14

  Podaję ciekawe informacje: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Konopnickiej w Grodkowicach
  https://spgrodkowice.edupage.org/?
  Jeśli chcemy zgłębiać prawdę o świecie, to zawsze musimy opierać się na mowie.
  (Rudolf Steiner)
  Mowa odgrywa ważną rolę w kontaktach człowieka z ludźmi. Prawidłowy rozwój mowy dziecka wpływa na kształtowanie się jego osobowości. Dzięki rozumieniu mowy dziecko poznaje otaczający świat, dzięki umiejętności mówienia jest w stanie wyrazić swoje uczucia i spostrzeżenia. Każde dziecko chciałoby mówić poprawnie, ponieważ dzieci z wadami wymowy są często narażone na szereg problemów.

  Kim jest logopeda?
  LOGOPEDA to specjalista zajmujący się profilaktyką zaburzeń mowy, rozpoznawaniem wad wymowy i mowy oraz usuwaniem wszelkich nieprawidłowości w tym zakresie. Logopeda stymuluje rozwój mowy oraz dba o prawidłowy jej rozwój pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym.

  Ramowy program indywidualnej terapii logopedycznej

  Cele ogólne:
  – Kształcenie, rozwijanie i doskonalenie umiejętności komunikowania się z otoczeniem.
  – Stymulacja rozwoju językowego dzieci z uwzględnieniem wszystkich aspektów mowy (wymowa, słownictwo, strona gramatyczna i stylistyczna).

  Cele szczegółowe:
  – Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej, gramatycznej
  – Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy
  – Doskonalenie wymowy już ukształtowanej
  – Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń
  – Wdrażanie dzieci do obcowania z literaturą i sztuką oraz twórczej aktywności słownej

  1. Diagnoza logopedyczna.
  Schemat badania logopedycznego:
  -badania wstępne (wywiad, obserwacja, orientacyjne badanie mowy)
  – badania uzupełniające (badania sprawności aparatu artykulacyjnego, badanie funkcji połykowej, funkcji oddechowej)
  – orientacyjne badanie słuchu, badanie słuchu fonematycznego, badanie pamięci słuchowej, kinestezji mowy, płynności i prozodii mowy, badanie emisji głosu, badanie praksji i gnozji
  – badania podstawowe (badanie rozumienia, mówienia);
  – badania specjalistyczne (wg potrzeb)

  2. Ćwiczenia przygotowujące artykulatory do wywoływania zaburzonych głosek.
  – Ćwiczenia oddechowe (pogłębienie oddechu, wydłużenie fazy wydechowej, rozruszanie przepony i usuwanie nadmiernego napięcia mięśniowego)
  – Ćwiczenia narządów artykulacyjnych (języka, warg, podniebienia miękkiego, żuchwy), w tym pionizowanie języka, nauka prawidłowego połykania
  – Ćwiczenia emisyjno-głosowe
  – Ćwiczenia słuchowe

  3. Ćwiczenia właściwe z zakresu korekcji wad wymowy w przypadku zaburzeń artykulacji
  – Wywołanie w izolacji prawidłowej artykulacji zaburzonej głoski
  – Utrwalenie wywołanego dźwięku w izolacji, w sylabach i wyrazach we wszystkich pozycjach (w nagłosie, śródgłosie, wygłosie)
  – Automatyzacja wywołanego dźwięku w mowie spontanicznej – wypracowanie umiejętności autokontroli i autokorekcji

  4. Ćwiczenia wspomagające terapię logopedyczną.
  – Ćw. ortofoniczne
  – Ćw. stymulujące rozwój słuchu fonematycznego
  – Ćw. prawidłowego budowania zdań pod względem fonetycznym, gramatycznym i leksykalnym
  – Ćw. rozwijające słownik czynny i bierny
  – Ćw. i zabawy z muzyką – logorytmika
  – Ćw. stymulujące ogólny rozwój dziecka: koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej, pamięci, myślenia, orientacji przestrzennej oraz percepcji słuchowej i wzrokowej
  – Kształtowanie twórczej aktywności słownej dziecka poprzez tworzenie swobodnych tekstów, rymowanek.

 18. Avatar

  Ogladacz

  29 grudnia 2022 godzina 11:44

  Oglądam transmisję z Sesji Rady Miasta i stwierdzam jednoznacznie, iż poza radnym Lysym nikt się nie nadaje do reprezentowania w Radzie Miasta nas mieszkańców Bochni. Co wielka Rada zrobiła z obiecanym przedszkolem nr 2 przez ponad 3 lata przez naszego Wlodarza, ano nic. Zatem do niczego sie nie nadajecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra