- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

BOCHNIA. Nowy numer „Wiadomości Bocheńskich” już w kioskach. Co ciekawego można w nim przeczytać?

- REKLAMA -

Do kiosków trafił właśnie nowy numer „Wiadomości Bocheńskich”. O tym, co ciekawego można w nim przeczytać pisze Janina Kęsek, redaktor naczelna kwartalnika wydawanego przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Szanowni Państwo!

W tym roku przypada kilka ważnych dla nas rocznic:  

  • 771. rocznica lokacji Bochni
  • 150. rocznica urodzin bł. Marty Wieckiej i 120 rocznica jej śmierci
  • 145. rocznica urodzin Stanisława Fischera
  • 100. rocznica śmierci Stanisławy Serafińskiej (1856-1924)
  • 80. rocznica bitwy o Monte Cassino
  • 90. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Bocheńskiej
  • 80. rocznica Powstania Warszawskiego 
  • 80. rocznica pacyfikacji wsi Żerosławice
  • 20. rocznica uruchomienia podziemnej kolejki dla turystów w Kopalni Soli Bochnia

Poza tym kilka innych rocznic, o których będziemy pisać w kolejnych numerach naszego kwartalnika na przykład 180. rocznica I wydania Pana Tadeusza A. Mickiewicza.

Jak zwykle w Bochni uroczyście obchodzone są „urodziny Miasta” czyli kolejna już 771 rocznica nadania Bochni praw miejskich przez księcia Bolesława. Małżonka Bolesława, św. Kinga jest patronką Bochni. Pamięć o św. Kindze, przede wszystkim kultywowana jest w środowisku górniczym naszego miasta. Tak w kopalni, jak i na powierzchni jest wiele śladów tego kultu. Jest też w Bochni przedszkole „Górniczy Kącik”. Kiedyś było to przedszkole zakładowe, dla dzieci pracowników Kopalni Soli. Dziś jest to przedszkole miejskie, ale szczególnie tam podtrzymywana jest tradycja górnicza i pamięć o św. Kindze. Przedszkole posiada kilka mundurków górniczych tak dla chłopców jak i dziewczynek i w tych mundurkach dzieci występują podczas uroczystości nie tylko górniczych, ale też patriotycznych. Na okładce obecnego numeru przedstawiamy scenę odkrycia soli w Bochni w 1248 r. w wykonaniu dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 „Górniczy Kącik”.

Ks. Kamil Sobiech z Kartuz na Pomorzu przesłał artykuł o swoich wrażeniach z dwukrotnych wizyt w Bochni, mieście w którym mieszkała i pracowała przez dwa lata bł. Marta Wiecka. Pisze jak kultywowana jest pamięć o tej błogosławionej Siostrze Miłosierdzia na Pomorzu w miejscu gdzie się urodziła, gdzie spędziła dzieciństwo i wczesną młodość. A w Bochni?

W tym roku przypada też 145 rocznica urodzin Stanisława Fischera (1879-1967) nauczyciela bocheńskiego gimnazjum, kolekcjonera pamiątek przeszłości i założyciela Muzeum w Bochni. St. Fischer był też miłośnikiem Ziemi Bocheńskiej, jej przeszłości i tradycji co zaowocowało licznymi pracami naukowymi. O St. Fischerze pisze p. Andrzej Grafik z Leszna. Kontynuujemy wspomnienia Marii z Marynowskich Bzowskiej z lat jej młodości we Lwowie, a potem w Żerosławicach.

Wprawdzie wiosną 1864 r. Powstanie Styczniowe już dogasało, ale jeszcze z okazji 160. rocznicy, przypominamy postać uczestnika tego powstania Antoniego Pacyny, w poszerzonym biogramie o nieznane wcześniej szczegóły i fotografie życzliwie udostępnione przez rodzinę. Polecamy ciekawy artykuł Woytka Kopacza pt. Czas Bohaterów. Prezentujemy liczne bochniana, które się pojawiły w ostatnich kilku miesiącach. Zamieszczamy relację z pobytu młodzieży z Ukrainy w Bochni w ramach wymiany szkolnej. Relację przygotowała Natalia Gołdas, uczennica II klasy humanistycznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni. Zamieszczamy podziękowania, a w KRONICE relacjonujemy ważne wydarzenia, jakie miały miejsce w pierwszym kwartale tego roku.

Życzymy miłej i ciekawej lektury
Redaktor – Janina Kęsek 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra