- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

BOCHNIA. Nowy numer „Wiadomości Bocheńskich” już w kioskach

- REKLAMA -

Do kiosków trafił najnowszy numer „Wiadomości Bocheńskich” wydawanych przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Numer ten otwiera artykuł dr Kazimierza Przybyłki z Lublina zawierający wspomnienia z dzieciństwa w Lipnicy, opis obyczajów Bożonarodzeniowych oraz refleksje świąteczne Autora.

-Przypominamy o 10 rocznicy wpisania bocheńskiej Kopalni Soli na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO w 2013 r. Nawiązując do sesji naukowej z okazji 200-lecia Diecezji Tarnowskiej j zorganizowanej przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej oraz Parafię św. Mikołaja w Bochni w październiku 2022 r. publikujemy tekst dr Teofila Wojciechowskiego Biskup Ziegler -biskup tyniecki – pisze redaktor – Janina Kęsek. 

W cyklu OKRUCHY Z HISTORII MUZYKI pani Marta Czerewko przygotowała kolejny artykuł Z muzyką w symbiozie. Przedstawia ona wpływ muzyki na twórczość malarską wybitnych artystów XIX i XX w.

Od kilku lat prezentujemy sylwetki nauczycieli i nauczycielek, którzy odpowiadając na apel Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego poszli ochotniczo na Śląsk, do Wielkopolski czy na Kresy z „kagankiem oświaty” do powstających tam polskich szkół. W tym numerze, w cyklu NAUCZYCIELE, pan Andrzej Grafik przedstawia sylwetkę prof. Marcina Gołąba.

Przedstawiamy wspomnienia Marii z Marynowskich Bzowskiej (1879-1952) urodzonej w Męcinie w pow. limanowskim. Młodość spędziła w majątku Hrebenne k/Rawy Ruskiej i we Lwowie, a po zamążpójściu mieszkała w Żerosławicach, majątku jej męża Kazimierza Feliksa Bzowskiego. W przyszłym roku przypada 80 rocznica tragicznych wydarzeń jakie rozegrały się w Żerosławicach: spalenie dworu, pacyfikacja wsi i cierpienia tej rodziny – w relacji synowej Autorki, Anny Marii z Łaszczyńskich I voto Bzowskiej II voto Wiśniowski.

Publikujemy dwa artykuły o tematyce wojennej i okupacyjnej. Jeden z nich przedstawia losy dziewczyny z Łapczycy Adeli Łach (zamężnej Piasecki), której młodość przypadła na lata tuż przed wojną i potem wojny, na robotach w III Rzeszy. Powojenna historia Adeli w Anglii, a potem w USA w Muskegon w stanie Michigen są głównym tematem artykułu. Drugi artykuł dr Adama Cyry kustosza Muzeum Auschwitz-Birkenau Egzekucja 11 listopada 1941 w Auschwitz, podczas której rozstrzelano Tadeusza Lecha z Bochni.

Utworzyliśmy nową rubrykę NASZE KONTAKTY, w której piszemy o wizytach w Bochni Klubu Przyjaciół Wieliczki i wycieczkach Klubu Seniora „Rozalka”, w których brali udział także członkowie naszego Stowarzyszenia. Numer jak zwykle zamykają informacje Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW i KRONIKA.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra