- REKLAMA -
Wydarzenia

Nowy numer „Wiadomości Bocheńskich” już w kioskach. Zobacz, co ciekawego w wakacyjnym wydaniu?

- REKLAMA -

Obecny numer „Wiadomości Bocheńskich” obejmuje trzeci kwartał roku – lipiec, sierpień – wrzesień. Jest to czas wakacji i późnego lata. Redakcja zaczynamy więc wakacyjnie artykułem Jacka Kobieli o Rabie. Rzeka ta, w najdłuższym odcinku swojego biegu płynie przez powiat bocheński, poczynając od Nieszkowic Małych, aż do jej ujścia – Wisły w Niedarach.

Co jeszcze w tym numerze?

– Kontynuujemy prezentację wybranych postaci, bohaterów Powstania Styczniowego 1863/64 z okazji 160 rocznicy. Piszemy o Wandzie Komarównej, młodej dziewczynie zaangażowanej w pomoc dla powstania na zapleczu. W książce Bochnia i Obwód bocheński w latach 1863-1864, wydanej w 2013 r., jest tylko krótka nota biograficzna Wandy, bo tylko tyle wówczas o niej wiedzieliśmy. Obecnie szerzej możemy przedstawić tą ciekawą i piękną postać młodej Bohaterki – informuje Janina Kęsek, redaktor naczelna „Wiadomości Bocheńskich”

We wrześniu tego roku mija osiemdziesiąta rocznica likwidacji getta w Bochni. Z tej okazji „WB” przypominają Teofilę Schwimmer i tragiczne losy jej rodziny. Artykuł ten mógł powstać dzięki uprzejmości wnuczki Teofili, Racheli Kollender z Izraela, która udostępniła interesujące i nieznane materiały z rodzinnego archiwum.

Dr Adam Wójcik – Łużycki z Tarnobrzega przypomina postać zasłużonego dla Wiśnicza prof. Alfreda Majewskiego. Profesor zainicjował i kierował przez wiele lat pracami przy odrestaurowaniu zamku Lubomirskich. Artykuł ten jest hołdem dla Profesora  z okazji 25 rocznicy jego śmierci.

– Zamieszczamy też wspomnienie pana Marka Rudnika o zmarłej 4 kwietnia Małgosi z Sokołowskich Paczyńskiej, właścicielce kwiaciarni przy Placu Okulickiego. Zawsze uśmiechnięta, życzliwie realizowała zamówienia na bukiety i wieńce, między innymi dla Stowarzyszenia Bochniaków. Taka też pozostanie w naszej pamięci – informuje Janina Kęsek.

Ewelina Mroczek rozmawiała z panią Ireną Błotnicką o jej mężu prof., Kazimierzu Błotnickim, zmarłym 26 sierpnia 2006 r. Był długoletnim nauczycielem Liceum Ogólnokształcącego im. króla Kazimierza Wielkiego, cenionym przez pedagogów, lubianym przez młodzież, twórcą turystyki szkolnej. Polecamy artykuł o tym niezwykłym nauczycielu geografii, który nie tylko nauczał ex cathedra, ale poprzez wycieczki i obozy wędrowne pokazywał młodzieży, że „Piękna nasza Polska cała”.

W piątą rocznicę śmierci „WB” wspominają Stanisława Kobielę, długoletniego prezesa Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, założyciela i redaktora „Wiadomości Bocheńskich”.

Numer jak zwykle kończymy Kroniką działalności Stowarzyszenia w minionym kwartale.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra