- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W gminie Brzesko powstaną tanie mieszkania dla młodych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej

- REKLAMA -

W Brzesku powstaną tanie, dostępne dla młodych ludzi mieszkania. Tamtejszy samorząd przystępuje do zawiązującej się właśnie spółki SIM Małopolska. Jej siedzibą będzie zresztą także Brzesko. Bocheńscy radni odrzucili udział w tym przedsięwzięciu.

Uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie spółki SIM Małopolska brzescy radni miejscy podjęli podczas majowej sesji. Na tym samym posiedzeniu została też podjęta uchwała w sprawie zatwierdzenia wniosku burmistrza Brzeska do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o 3-milionową dotację stanowiącą aport do mającej powstać spółki. Nadzorowany przez ministerstwo program realizuje Krajowy Zasób Nieruchomości, którego głównym zadaniem jest tworzenie warunków sprzyjających powstawaniu osiedli mieszkaniowych z lokalami na długoterminowy najem, z możliwością dopłat do czynszu.

– Dobrze się stało, że Brzesko przystąpiło do SIM, bo to faktycznie szansa dla młodych ludzi na zdobycie tanich mieszkań. Ubolewam, że radni RM w Bochni odrzucili rządowy projekt. Obecnie w SIM Małopolska zaangażowane jest 18 gmin – mówi poseł Stanisław Bukowiec, inicjator powstania SIM Małopolska.

Projekt powstał z myślą o młodych ludziach, nieposiadających zdolności kredytowej, aby zaciągnąć pożyczkę na zakup mieszkania, a jednak ich dochody są zbyt wysokie, by otrzymać lokal komunalny.

Obie uchwały jednogłośnie przyjęte przez brzeskich radnych stanowiły dopiero początek drogi do osiągnięcia zamierzonego przez samorząd celu. Miesiąc później zapadła decyzja, na mocy której siedzibą mającej powstać spółki będzie Brzesko, a dokładnie lokal mieszczący się przy Rynku – w kamienicy, w której przed laty znajdowała się Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna.

W połowie lipca w sali obrad Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin zainteresowanych przystąpieniem do spółki, a przedmiotem narady było opracowanie umowy, która ma zostać zawarta na początku sierpnia. Jeszcze do końca lipca nanoszone będą ewentualne poprawki do ostatecznej treści porozumienia.

Tanie mieszkania

Wolę przystąpienia do spółki wyraziło 18 małopolskich gmin podzielonych wstępnie na sześć tak zwanych grup wspólników – Brzesko znalazło się w jednej grupie wraz z Ciężkowicami i Gorlicami. Przedstawiciele wszystkich zainteresowanych samorządów spotkają się w Brzesku na początku sierpnia, by w obecności notariusza podpisać ostateczną umowę dotyczącą dalszych działań. W dalszej kolejności zostaną też powołani pełnomocnicy ds. inwestycji oraz kandydaci na członków rady nadzorczej – po jednej osobie z każdej grupy wspólników.

Każdy wspólnik wniesie do spółki aport w wysokości 3 milionów złotych (pozyskanych wcześniej w formie dotacji z Krajowego Zasobu Nieruchomości). W ten sposób zostanie utworzony kapitał zakładowy. Kolejnym krokiem będzie wniesienie do spółki kolejnego aportu, tym razem w formie nieruchomości, którą każda gmina wskaże jako lokalizację przyszłej inwestycji.

Gmina Brzesko ma co najmniej dwa takie miejsca, jednak ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Wiadomo, że nie musi to być grunt położony w mieście – warunkiem jest, aby znalazł się w granicach danej gminy.

Jego wybór nie może też kolidować z wcześniejszymi planami inwestycyjnymi lokalnych samorządów. Dla mieszkańców ważny będzie efekt działania spółki, czyli bloki mieszkalne z całą infrastrukturą towarzysząca – parkingami, terenami zielonymi placem zabaw dla dzieci. Najważniejsza wiadomość jest taka: głównym założeniem SIM jest budowa tanich mieszkań komunalnych, na które powinno stać każdego.

2 komentarze

2 Comments

 1. Radel

  13 lipca 2021 godzina 15:27

  Czy są już podane szczegóły? Wiadoamo kiedy ruszą pracę ?

  • Brawo Brzesko

   14 lipca 2021 godzina 19:27

   Burmistrz Brzeska jest młody zaradny i mu się chce tak jak i radnym a w Bochni towarzystwo radnych w większości emerytów razem ze znudzonym burmiszczem jest na nie inicjatywom dla mieszkańców i tylko wegetacja i dotrwanie żeby kasę doic.Inicjatywa wyszła z rządu a ,,poseł,, z Bochni się podpina jak zwykle jhehe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra