Artykuł partnerski

Chcesz aby na ulicy Leonarda było bezpieczniej? Oddaj głos na projekt Budżetu Obywatelskiego Bochni „Św. Leonard żąda poprawy bezpieczeństwa pieszych na swojej ulicy”

Jednym z  wniosków złożonych do Budżetu Obywatelskiego na 2022 jest projekt  pod nazwą „Św. Leonard żąda poprawy bezpieczeństwa pieszych na swojej ulicy”. Autor i zarazem wnioskodawca za naszym pośrednictwem zwraca się do mieszkańców Os. Śródmieście a szczególnie Os. Słonecznego i ulic Św. Leonarda, Kolejowa, Langera, Trudna i Poniatowskiego o wzięcie udziału w głosowaniu, które możliwe jest jeszcze tylko do 15 września, czyli najbliższej środy.

Można wybrać dowolną formę  głosowania: tradycyjną: w Urzędzie Miasta Bochnia, pokój dziennika podawczego – wejście bezpośrednie z ul. Kazimierza Wlk 2 (obok bramy głównej) w godz. pracy urzędu 7.30 – 15.30 lub  TUTAJ

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Bochni – wasze aktywne poparcie mojego pomysłu pozwoli na wybudowanie na ul. Św.Leonarda dwóch tzw. wyniesionych ponad asfalt przejść dla pieszych : w rejonie supermarketu LIDL oraz w pobliżu skrzyżowania z ul Galasa. Przejścia będą dodatkowo przez całą dobę podświetlone w poziomie jezdni – wzorem rozwiązań z innych miast np. Niepołomic.

W ciągu kilku ostatnich lat ul. Leonarda (biegnąca przez środek osiedli mieszkaniowych) stała się  jedną z najruchliwszych arterii miejskich za sprawą działających  tu Krytej Pływalni, supermarketu LIDL i niedawno uruchomionego w pobliżu supermarketu Biedronka.  Zagrożenie dla pieszych jest tutaj wielkie, lecz  zaangażowanie  mieszkańców może przynajmniej częściowo poprawić sytuację. Dlatego wraz ze św. Leonardem proszę  o Wasze głosy”  – apeluje autor.

Co zakłada projekt?

Projekt przewiduje wykonanie projektów technicznych oraz realizację 2 wyniesionych przejść dla pieszych przy ul. Św. Leonarda, w wymienionych powyżej  miejscach istniejących i oznakowanych „zwykłych” przejść , które po modernizacji spowodują mechaniczne spowolnienie ruchu pojazdów a tym samym poprawią bezpieczeństwo ludzi którzy korzystają z w/w przejść.   

 Zakres prac przewiduje rozbiórkę istniejącej nawierzchni asfaltowej, uformowanie nasypu z kruszywa i ułożenie nawierzchni z kostki brukowej . Długość najazdu i zjazdu oraz wysokość określają stosowne przepisy budowlane i drogowe. Ponadto  przewiduje się, że  przejścia zostaną całodobowo podświetlone (!) w poziomie ich  nawierzchni światłem stałym lub pulsującym –  co jest coraz częstszym rozwiązaniem dodatkowo poprawiającym bezpieczeństwo.

Ulica  Św.Leonarda (droga miejska)  należy  do najbardziej ruchliwych arterii Bochni.

Natężenie ruchu przy ul. Św. Leonarda znacząco  wzrosło w ostatnich latach po  uruchomieniu tam sklepu wielkopowierzchniowego sieci LIDL. Drastycznie  wzrosło więc  zagrożenie zdrowia i życia  osób starszych ( którzy  stanowią dużą  część mieszkańców Os. Słonecznego )  przy przemieszczaniu  się z miejsca zamieszkania do centrum miasta.

 W dodatku należy zakładać, że natężenie ruchu na tej ulicy wzrośnie z powodu zlokalizowania w pobliżu kolejnego supermarketu –  tym razem  sieci Biedronka. Modernizacja przejść dla pieszych będzie jedynym skutecznym i  realnym do wykonania w przeciągu stosunkowo krótkiego czasu sposobem ochrony pieszych.  

Góra