- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

W szkołach przypominają lokalnych bohaterów ZDJĘCIA

- REKLAMA -

We wrześniu Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie organizuje w szkołach na terenie gminy Borzęcin spotkania z lokalną historią. Wydarzenia są pokłosiem gminnej uroczystości patriotycznej, a przypominającej sylwetkę Adama Sadowskiego, żołnierza Legionów Polskich, zmarłego w 1916 roku, legionistów z gminy Borzęcin z lat 1914-1918 poległych w walce o odzyskanie niepodległości, a także poległych w szeregach Wojska Polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921.

Do tego celu wykorzystywana jest wystawa opracowana i wypożyczona przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie pt. „Dla Ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego” oraz materiał ze specjalnego wydania „Kuriera Borzęckiego” – „Borzęcińskie drogi do niepodległości 1914-1921” poświęcone udziałowi mieszkańców Borzęcina, Bielczy, Łęk, Przyborowa i Warysia w walkach podczas I wojny światowej, powstaniach śląskich, walkach o Lwów i wojnie polsko-bolszewickiej.

– We współpracy z lokalnym historykiem Lucjanem Kołodziejskim na takich objazdowych lekcjach przybliżamy i przypominamy wydarzenia i postacie, które zapisały się w lokalnej historii. Chcemy z tą informacją dotrzeć do młodego pokolenia, które często jest nieświadome mających na terenie danej miejscowości wydarzeń historycznych czy postaci, które niejednokrotnie w walce o wolność Ojczyzny poświęcały to, co najcenniejsze – swoje życie – komentuje Piotr Kania z GOK Borzęcin.

Pierwsze takie spotkanie zorganizowano dla nauczycieli i uczniów klas I-VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Św. Jana Pawła II w Borzęcinie, a kolejne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Borzęcinie Dolnym.

Następne zaplanowano w Przyborowie (9 września) oraz w Bielczy (14 września).

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra