- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Przez koronawirusa kopalnia soli w trudnej sytuacji finansowej. Jest pomysł, by odebrać górniczym emerytom ekwiwalent za węgiel

Fot. Kuba kaczmarczyk
- REKLAMA -

Epidemię koronawirusa mocno odczuwa Kopalnia Soli w Bochni. Wstrzymanie ruchu turystycznego to olbrzymie straty finansowe. – Kwiecień, maj i czerwiec są dla kopalni najlepszymi miesiącami, jeżeli chodzi o frekwencję turystów. Aktualna sytuacja pionu turystycznego kopalni jest bardzo trudna. Musimy próbować maksymalnie wykorzystać możliwości wynikające z tarczy antykryzysowej – wyjaśnia portalowi bochniazbliska.pl Maciej Kuszlik prezes Kopalni Soli w Bochni.

Spółka musi wdrożyć spore oszczędności. Jednym z nich ma być odebranie ekwiwalentu za węgiel emerytom pracującym w kopalni. Chodzi o ok. 1600 zł – rocznie – dla każdej z około 350 osób.

– Patrząc odpowiedzialnie na trudną sytuację kopalni (mała kwota dotacji, brak możliwości sprzedaży usług turystycznych, trudna sytuacja gospodarki kraju spowodowana epidemią) wysunąłem taką propozycję do związków zawodowych. Jest to bardzo trudny problem, którego sam nie mogę i nie chcę rozstrzygać. Decyzja zależy od związków zawodowych.  Zawieszenie miałoby trwać do końca 2021r – mówi prezes Maciej Kuszlik.

Pomysł mocno krytykują emerytowani pracownicy kopalni soli, podkreślając, że jest to sprzeczne z linią programową rządu, który stara się wspierać osoby starsze.

-Odebranie nam tych pieniędzy nie uratuje sytuacji, a w znaczący sposób odbije się na budżetach domowych wielu rodzin – podkreśla jeden z byłych pracowników Kopalni Soli w Bochni.

14 komentarzy

14 Comments

 1. Avatar

  Anonim

  01 maja 2020 godzina 12:43

  No tak emertowanym górnikom dać dopłaty do węgla ,13 i 14 pensje czy emerytury a i tak mają jedne z wyższych emerytur ,a może pomyślałby jeden z drugim z czego .Sytuacja jest jaka jest i należało by trochę zaoszczędzić a nie tylko rozdawać bo ktoś na to musi zarobić.Jak na razie to słyszy się tym się należy tamtym się należy a zwykłym ludziom którzy zapieprzaja w pracy to tylko dołożyć ,większe podatki ,czas pracy wydłużyć a wynagrodzenia obciąć bo trzeba na leniuchów i nierobów zarobić i taki jeden z drugim ma w nosie pracę bo mu dadzą . Ryszard M

  • Avatar

   Anonim

   01 maja 2020 godzina 20:01

   Zgadzam się i popieram ludzi, którzy ciężko pracowali

  • Avatar

   Fghh

   02 maja 2020 godzina 12:06

   Dają tym którzy latami na to ciężko pracowali.NIech każdy tyle i w takich warunkach popracuje .

 2. Avatar

  Wojciech

  01 maja 2020 godzina 12:44

  A kuźwa worek soli im dać a nie dopłaty do węgla

 3. Avatar

  były pracownik

  01 maja 2020 godzina 13:15

  Każdy z ostatnich startujących w konkursie na prezesa kopalni, obiecuje rozwój firmy, później wychodzą nici. Pieniądze na ekwiwalent za węgiel, które były zapisane od kilkudziesięciu lat w układzie zbiorowym, nie pochodzą z turystyki , więc nie można się tłumaczyć koronawirusem.

 4. Avatar

  Jarek

  01 maja 2020 godzina 14:10

  Górnikom zamiast deputatu na węgiel dać brawa, tak jak pracownikom ochrony zdrowia.

 5. Avatar

  Anonim

  02 maja 2020 godzina 07:33

  Niech Pan Prezes sobie obetnie pół pensji a nie emerytom co dla nie których to duża pomoc finansowa.

 6. Avatar

  dolnik

  02 maja 2020 godzina 10:10

  Górnik bocheński solny, ma się tak do górnika węglowego jak kamień węgielny do węgla kamiennego. Przywileje identyczne. Tak jak napisał Wojciech, worek soli wartościowo ekwiwalentny a nie deputat, jak patrzę na emerytów, górników solnych to podobnie jak mundurówka wypasione dzieci szczęścia. Worek soli a może nawet dwa.

  • Avatar

   Kolega

   02 maja 2020 godzina 13:48

   Też kiedyś będziesz emerytem. Pamiętaj!!!

 7. Avatar

  Bochniaman

  02 maja 2020 godzina 21:24

  nie kumam, przecież w naszej kopalni wydobywało się sól! O co chodzi z węglem??

 8. Avatar

  były pracownik

  03 maja 2020 godzina 19:58

  Najlepiej pisać bzdury, np o 13 pensjach jakoby pracownicy kopalni je brali jak napisał „anonim”, które nie funkcjonują w ks Bochnia i takim kłamstwem napuszcza się jednych na drugich.Pisze się o warunkach pracy na węglu i soli- nikt tego nie kwestionuje – dlatego też emeryci kopalni w Bochni mają znacznie niższe emerytury niż na śląsku Emeryci kopalni nie korzystają z żadnych uprawnień dodatkowych z jakich wiele grup zawodowych korzysta, w tym socjalnych. Dodatek węglowy, wynikający z karty górnika. jest jedynym dodatkiem pieniężnym który otrzymują emeryci kopalni soli Bochnia i ten dodatek chce się zabrać, bo najłatwiej, nie trzeba się ruszyć, wszystko zwalić na koronawirusa.
  Pozdrawiam wszystkich emerytów kopalni soli BOCHNIA.

  • Avatar

   bot-troll

   03 maja 2020 godzina 20:38

   Kopalnia soli w Bochni jest nieczynna od 1990 roku, czyli lat trzydzieści, większość obecnych emerytów górników to górnicy muzealnicy, którzy trudu kopalnianego nie zaznali przez większość aktywności zawodowej. Pracowali w warunkach sanatoryjnych lub stanowili tło do uroczystości organizowanych przez słuszne i niesłuszne rządzących. Mieli po prostu fart życiowy by w młodzieńczym wieku nabyć prawa emerytalne. Gdyby wszystkie zawody nabywały praw do emerytury tak jak np. górnicy, nie miałby kto wypracować pieniędzy na wypłatę tychże emerytur. Zapewne górnicy emeryci imają się dodatkowych zajęć nie rzadko jak domniemam. Demograficznie jako kraj nie stać nas na emerycką młodzież, i cofnięcie reformy emerytalnej było populistycznym a nie ekonomicznym posunięciem. Wadą reformy było zrównanie nabywania praw kobiet z mężczyznami. Deputat jeżeli już winien być wypacany w naturze, czyli węglu, tak jak to było praktykowany w momencie jego wprowadzenia.

   • Avatar

    Tomasz

    19 maja 2020 godzina 20:02

    Ogolnie kopalnia.to.jeden.wielki przekret układy znajomosci powiesic biala flage i zamknac a co niektórzy mlodzi sztygarzy z gorbiczego mysla ze to ich prywatna.firma hah trzeba ztym do uwagi isc niech sie tym zajmą

 9. Avatar

  sztygar

  24 czerwca 2020 godzina 10:38

  Kop.Soli Bochnia nie od dziś tnie wszelka pomoc dla swoich emerytów i ich rodzin.Jest to bardzo przykre iż zapomina się o tych którzy zostawili w niej kawał swego najlepszego życia. Emeryt w KS.Bochnia nie dostaje nic a przecież odchodząc na emeryturę mieliśmy i socjal i deputat zagwarantowany przez państwo. Dzisiaj dostałem pismo z kopalni o zawieszeniu deputatu narazie na 2 lata a potem o jego likwidacji podobno w porozumieniu ze związkami zawodowymi – pytam się którymi , oraz które związki w tej kopalni reprezentują górniczych emerytów – odpowiadam żadne !!!
  Skandal i przekręt to jedynie słuszne określenie na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra