- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

BRZESKO. Na skwerze przy ul. księdza Stanisława Pękały na os. Słotwina stanął maszt z flagą Polski

- REKLAMA -

Jego montaż w całości został sfinansowany w ramach projektu „Pod biało-czerwoną” nad którym honorowy patronat sprawuje Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Inicjatorem postawienia masztu był radny Adam Kwaśniak.

Sam maszt koloru białego wykonany został z gwarantującego wytrzymałość kompozytowego materiału. Jego wysokość wynosi 8 metrów. Biało-czerwona flaga ma wymiary 125 x 200 cm.

W pobliżu miejsca, w którym został usytuowany maszt, znajdują się zabytkowy kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej oraz kamienny pomnik poświęcony ofiarom bombardowania pociągu 5 września 1939 roku. Przed pomnikiem każdego roku odbywają się uroczystości upamiętniające to krwawe wydarzenie.  

Samorządowe władze i mieszkańcy gminy Brzesko przywiązują dużą wagę do kultywowania rodzimej historii i miejsc przywołujących fakty związane z bohaterstwem i męczeństwem Polaków podczas licznych walk narodowo-wyzwoleńczych.

Między innymi położone w ciągu ulicy Solskiego zostało zagospodarowane  rondo im. Armii Krajowej w kwietniu 2020 , a zdobiąca je kompozycja kwiatowa nawiązuje do symboli narodowych.

Była to z kolei inicjatywa burmistrza Brzeska Tomasza Latochy, który w ten sposób odniósł się do wniosku złożonego w tej sprawie przez brzeskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Wspomniany wcześniej pomnik na Słotwinie został poddany gruntownej renowacji przeprowadzonej przez Urząd Miejski przy współpracy z przedstawicielami krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra