- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

BRZESKO. SIM Małopolska – podpisano pierwsze umowy – ZDJĘCIA

Pod koniec przyszłego roku 40 rodzin z gminy Brzesko będzie mogło wprowadzić się do lokali mieszkalnych administrowanych przez spółkę Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SIM Małopolska. W siedzibie Urzędu Miejskiego w Brzesku podpisane zostały pierwsze umowy partycypacyjne, których stronami są zarząd SIM oraz zainteresowani najemcy. Nowy blok mieszkalny budowany jest w Okocimiu.

– Budujemy czterdzieści 3-pokojowych mieszkań o powierzchni od 58 do 62 metrów kwadratowych. Każde z nich będzie miało standard wyższy niż deweloperski, „pod klucz”, co oznacza, że będą one kompletnie wykończone, a przyszłym najemcom pozostanie tylko ich umeblowanie i zamieszkanie – zapowiada burmistrz Tomasz Latocha.

Gmina Brzesko przystąpiła do spółki SIM w sierpniu 2021 roku, jako jedna z szesnastu w Małopolsce, a brzeski samorząd był jednym z głównych orędowników tego programu.

Projekt SIM skierowany jest do osób, które nie posiadają żadnego mieszkania, utracili zdolność kredytową, ale wciąż mają zdolność czynszową.

Ważnym warunkiem jest też kryterium dochodowe, które podlegać będzie waloryzacji o wskaźnik inflacji. Według tego schematu obliczany będzie też czynsz, którego wysokość corocznie ustalać ma Wojewoda Małopolski.

Ideą programu jest zapewnienie najemcom stabilnej sytuacji mieszkaniowej. Docelowo każdy lokator, po pewnym czasie  może stać się właścicielem, a jego rodzina ma zapewnione prawo dziedziczenia. Przy zakupie lokali stosowane będą bonifikaty. Zasada jest taka – im dłuższy najem, tym większy rabat.

Tanie mieszkania

SIM to program, który otworzył gminom drogę do budowy tanich mieszkań, co ma kolosalne znaczenie szczególnie dla ludzi młodych. Dlatego brzeski samorząd, jako jeden z pierwszych, zgłosił akces do spółki. To w Urzędzie Miejskim organizowane były pierwsze spotkania, podczas których wnikliwie konsultowano zasady, według których SIM teraz funkcjonuje.

Tutaj też 2 sierpnia 2021 roku odbyło się, zakończone spisaniem notarialnej umowy,  spotkanie założycielskie, w którym obok przedstawicieli wszystkich zainteresowanych gmin uczestniczyli Jarosław Gowin – ówczesny wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii oraz Anna Kornecka i Andrzej Gut-Mostowy z MRPiT, poseł Stanisław Bukowiec, a także wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka.

Gminę Brzesko reprezentowali burmistrz Tomasz Latocha oraz jego zastępca Grzegorz Brach. Każdy wspólnik wniósł do spółki aport w wysokości 3 milionów złotych (pozyskanych wcześniej w formie dotacji z Krajowego Zasobu Nieruchomości). W ten sposób utworzony został kapitał zakładowy. Następnym działaniem było wniesienie do SIM Małopolska kolejnego aportu, tym razem w formie nieruchomości. Gmina Brzesko wskazała Okocim jako miejsce, gdzie powstaną mieszkania. Dla mieszkańców ważny będzie efekt działania spółki, czyli budynki mieszkalne z całą infrastrukturą towarzyszącą – parkingami, terenami zielonymi, placem zabaw dla dzieci.

7 komentarzy

7 Comments

 1. Avatar

  Brawo burmistrzu KBR

  29 maja 2023 godzina 11:33

  W Brzesku się dało a w Bochni burmiSZCZ ma wy….e na takie inicjatywy i pomoc mieszkańcom potrzebującym.

  • Avatar

   xtrim

   29 maja 2023 godzina 14:26

   oj tam, marudzisz. Nasz Wielki Burmistrz Bochni też dba o mieszkańców, np. zrył całą ul. Poniatowskiego zapewniając nam niezapomniane wrażenia off-road. I to za darmo! Znasz jakiegoś innego burmistrza który takie atrakcje serwuje? 😉

  • Avatar

   Anonim

   29 maja 2023 godzina 17:31

   ❤️ PRAWDA ZAWSZE PRAWDA I MIŁOŚĆ ❤️

 2. Avatar

  Driver

  29 maja 2023 godzina 17:05

  I oczywiście zmniejszy ilość miejsc parkingowych hehe plus betonozą

 3. Avatar

  ANIA

  29 maja 2023 godzina 17:37

  Wybory się zbliżają trzeba coś robić albo udawać że coś się robi.Zapomnieli napisać że tanie mieszkania miały być w Brzesku a nie w Okocimiu. Pierwotna działka została sprzedana prywatnemu developerowi, znajomemu…więcej pisać nie muszę..

  • Avatar

   Filip

   29 maja 2023 godzina 21:37

   Pani Aniu, zgadzam się. Mistrzowie od „Pijaru” na jednym zdjęciu;)

 4. Avatar

  Sumienue

  29 maja 2023 godzina 22:01

  Ale jakieś mieszkania będą mieć a w Bochni wielkie 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra