- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

40 tanich mieszkań w Brzesku! Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Małopolska stała się faktem ZDJĘCIA, WIDEO

Fot. małgorzata Więcek-cebula
- REKLAMA -

Dziś rano w brzeskim magistracie została podpisana w formie aktu notarialnego umowa powołująca do życia SIM Małopolska. Spółka, która tworzy 16 gmin, zajmie się budową tanich mieszkań komunalnych. 40 z nich powstanie w Okocimiu. – W pobliżu kościoła, szkoły, obok nowo wybudowanego boiska sportowego na działce z dostępem do drogi powiatowej. Liczę, że w wariancie optymistycznym inwestycję uda się zrealizować jeszcze w tej kadencji – mówił podczas konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie portalu Bochniazbliska.pl Tomasz Latocha burmistrz Brzeska.

Z uwagi na doniosły charakter tego wydarzenia w spotkaniu założycielskim, podczas którego w obecności notariusza została podpisana umowa, obok przedstawicieli wszystkich zainteresowanych gmin, uczestniczył wicepremier Jarosław Gowin.

– Dla takich chwil warto żyć, uprawiać politykę. Dzisiaj dokona się tutaj coś, co w realny sposób wpłynie pozytywnie i to w bardzo fundamentalny sposób na życie setek, a w przyszłości tysięcy rodzin w Małopolsce. Polska bardzo potrzebuje mieszkań o dobrym standardzie, ale równocześnie o umiarkowanym czynszu podkreślał wicepremier.

W Brzesku obecni byli także przedstawiciele Anna Kornecka i Andrzej Gut-Mostowy z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Potrzeby mieszkaniowe Polaków w ostatnich miesiącach dynamicznie rosną, dlatego tym bardziej cenna jest ta inicjatywa samorządów, dostrzeganie, że jest to fundamentalna potrzeba na najbliższe lata i pokolenia. Tym bardziej dziwi fakt, że są samorządy, które tego nie dostrzegają, albo przedkładają inne racje nad to, aby spełnić tę żywotną potrzebę swoich mieszkańców. Interpretację tych faktów pozostawiam państwu – powiedział przedstawiciel Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Ten aspekt doprecyzował poseł Stanisław Bukowiec odnosząc się do rezygnacji Bochni z SIM.

Bardzo boleję, że miasto Bochnia nie przystąpiło do SIM. Liczę, że jakaś refleksja nastąpi, cały czas jest otwarta propozycja, również dla innych gmin, aby do tego projektu dołączyć mówił poseł.

Gminę Brzesko podczas spotkania reprezentowali burmistrz Tomasz Latocha oraz jego zastępca Grzegorz Brach. Brzesko jest siedziba spółki.

Radni brzescy już w maju br. podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie SIM Małopolska, jednocześnie zatwierdzili wniosek burmistrza do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o trzymilionową dotację stanowiącą aport do mającej powstać spółki, której skład stanowi 16 gmin podzielonych na sześć tak zwanych grup wspólników.

Zgodnie z poczynionymi wcześniej ustaleniami 16 gmin, które wyraziły wolę przystąpienia do spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Małopolska, zostało podzielonych na sześć grup wspólników. Przy podziale kierowano się kryteriami geograficznymi, porównywalnym kapitałem i planowaną ilością mających powstać mieszkań. Podział na grupy wspólników wygląda następująco:

 • Grupa I: Brzesko, Ciężkowice, Gorlice.
 • Grupa II: Gnojnik, Ryglice, Trzciana.
 • Grupa III: Borzęcin, Dąbrowa Tarnowska, Wierzchosławice.
 • Grupa IV: Korzenna, Rabka, Stary Sącz.
 • Grupa V: Miechów, Wieliczka.
 • Grupa VI: Tuchów, Zakliczyn. 

 Co dalej?

W dalszej kolejności mają być powołani pełnomocnicy ds. inwestycji oraz kandydaci na członków Rady Nadzorczej – po jednej osobie z każdej grupy wspólników. Każdy wspólnik wniesie do spółki aport w wysokości 3 milionów złotych (pozyskanych wcześniej w formie dotacji z Krajowego Zasobu Nieruchomości).

W ten sposób zostanie utworzony kapitał zakładowy. Kolejnym krokiem będzie wniesienie do SIM Małopolska kolejnego aportu, tym razem w formie nieruchomości, którą każda gmina wskaże jako lokalizację przyszłej inwestycji.  

4 komentarze

4 Comments

 1. Avatar

  artur

  02 sierpnia 2021 godzina 20:21

  no i znowu bedzie jak z coca-cola – Bochnia nie chciala przygarnely Niepolomice i na tym wygraly i tak samo bedzie z tym programem mieszkaniowym – miala byc Bochnia ale wojenki spowodowaly ze jest Brzesko ktore na tym pewnie zyska

  • Avatar

   Stephen King

   03 sierpnia 2021 godzina 14:06

   Spokojnie, w Brzesku nie jest tak „kolorowo” jak Ci się wydaje. W Bochni macie o wiele więcej inwestycji…

 2. Avatar

  Marek

  03 sierpnia 2021 godzina 13:58

  Ciekawe którzy deweloperzy na tym zyskają. W Brzesku urząd Miasta ma świetny układ z deweloperami dla których buduje drogi ,kanalizację, wszystkie media a później wszyscy trzepią kasę na szeregówkach. Uchwały miasta są tak skonstruowane żeby dać możliwość przepchnięcia każdej inwestycji dla deweloperów a przepisy są omijane. Inaczej się ma sprawa jeśli Kowalski chce wybudować dom dla się siebie… tutaj urząd rzuca same kłody pod nogi. Jak nie posmarujesz … to nie pojedziesz! Przykre ale prawdziwe. Zmienił się burmistrz ale cala reszta została a Pan burmistrz dostosował się do tego chorego systemu.

 3. Avatar

  LECHITA

  03 sierpnia 2021 godzina 15:15

  Dzien dobry. KAGANCE sa dla psow lub malo pojmujacych zwierzat. STOP PLANdemi!!!!! Zrobic pomnik pierwszej poczty lotniczej w BRZESKU! Wstyd(HANBA) ze do tej pory nie ma. Zyczymy nadal milego dnia a takze Zyczymy szczescia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra