- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

82. rocznica agresji sowieckiej na Polskę – obchody w Bochni

Fot. małgorzata Więcek-cebula
- REKLAMA -

Burmistrz Miasta Bochnia zaprasza do wzięcia udziału w obchodach 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r.

Uroczystość, połączona z modlitwą za poległych w obronie Ojczyzny, odbędzie się przy mogile żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu św. Rozalii, w piątek, 17 września 2021 r. o godz. 10:00.

17 września 1939 r. około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRS na przestrzeni nieco ponad 2 tygodni zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej.

Przed samym atakiem, komisarz spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesław Mołotow odczytał ambasadorowi RP w Moskwie Wacławowi Grzybowskiemu krótką notę, w której nie wspominając ani słowem o antypolskiej zmowie Stalina z Hitlerem, za powód wkroczenia wojsk sowieckich do Polski i unieważnienia polsko-sowieckiej umowy o nieagresji podawał „wewnętrzne bankructwo państwa polskiego” i „troskę Rządu Sowieckiego o zamieszkującą terytorium Polski pobratymczą ludność ukraińską i białoruską”.

Armia Czerwona uderzyła na Polskę na całej długości wschodniej granicy II RP (ponad 1400 km). Inwazję poprzedziło szczegółowe wywiadowcze rozpoznanie potencjału militarnego polskich sił wojskowych i przygotowanie zakrojonych na szeroką skalę aresztowań polskiej elity państwowej. Atak został przeprowadzony z ogromną siłą na dwóch frontach. Polakom zacięcie zmagającym się od 1 września z armią III Rzeszy został wbity nóż w plecy. Sytuację dodatkowo pogarszała dyrektywa Naczelnego Wodza marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego o unikaniu walk z jednostkami ACz i wycofywaniu oddziałów WP do Rumunii i na Węgry.

17 września 1939 r. w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Poza tym ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat„.

Źródło: Muzeum Ii Wojny Światowej w Gdańsku

3 komentarze

3 Comments

 1. Avatar

  dino

  13 września 2021 godzina 17:30

  W przecudnym jak zwykle przemówieniu nie zapomnij burmistrzu powiedzieć że w 1939 r sanacyjny rząd mamił polskie społeczeństwo, ze sojusz z Francją i Anglią zapewnia nam pełne bezpieczeństwo. I przypomnij że obecny rząd RP ujadając na mocarstwo zza Buga , takie same bzdury opowiada na temat naszego sojuszu z USA. Ciekawe , gdzie nasz rząd bedzie uciekał w obliczu wojny : tak jak Beck i Smigły-Rydz – do Rumunii , czy jak Kuklinski – do USA ? Moze wierny Koprowski rzuci ci na kartkę jakieś rozwiązania ..

 2. Avatar

  Pomyśl jeżeli potrafisz

  13 września 2021 godzina 20:19

  Sojusz z Anglią i Francją zapewniał nam bezpieczeństwo. Wystarczy przeczytać jego treść. Anglia i Francja wypowiedziały Niemcom wojnę, ale nie dotrzymały zobowiązań. Winisz za to ówczesny Rząd? A z kim niby mamy obecnie mieć sojusz? Z Rosją? Z Chinami? To, że marionetka Biden wycofał wojska z Afganistanu i że pozwolił na dokończenie Nord Stream II to nie jest dobrze, ale i on i cały świat wie, że nie mogą nas zostawić bo się nie poddamy i będzie III wojna światowa. Nie pluj do własnego gniazda i ciesz się, że żyjesz w Polsce pośród ludzi którzy najwięcej na całej ziemi umiłowali wolność i niepodległość, choć sprzedawczyków i idiotów też nie brakuje.

  • Avatar

   julo

   14 września 2021 godzina 10:52

   byłes idiotą i umrzesz idiotą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra