PRZEPROSINY:
Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.

- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

W sobotę Narodowe Czytanie w Bochni. Tym razem będzie to „Moralność pani Dulskiej”

Fot. Archiwum BBz Bliska
- REKLAMA -

W pierwszą sobotę września zaplanowano kolejną edycję akcji „Narodowe Czytanie”. Jej bocheńska odsłona odbędzie się o godz. 16.30 w Tężni na Plantach Salinarnych, w razie niepogody w sali klubu Biblioteki.

Na lekturę Narodowego Czytania w tym roku wybrano „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To najpopularniejsze dzieło tej autorki, powstałe na początku ubiegłego wieku, ale do dziś nietracące popularności. Po tę niezwykłą tragifarsę chętnie sięgają zarówno profesjonaliści, związani z teatrem i filmem, jak i teatry amatorskie.

Na podstawie dramatu powstał w 1930 r. film, uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy. Dzieło to cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych i silna wymowa społeczna. Ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie odbywa się po raz dziesiąty i objęła ją patronatem honorowym Para Prezydencka.

Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do współtworzenia akcji, napisał: „Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

Organizatorzy bocheńskiej odsłony Narodowego Czytania: Starostwo Powiatowe w Bochni, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury.

Osoby, które przyniosą własny egzemplarz czytanej książki będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Wybrane fragmenty „Moralności…” usłyszymy w interpretacji osób znanych, mieszkańców naszego miasta, młodych artystów – uczestników warsztatów teatralnych w Bibliotece oraz Teatru Artystokrackiego, działającego przy Stowarzyszeniu Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Tężni na Planty Salinarne, a jeśli aura nie będzie sprzyjać czytaniu pod gołym niebem do sali klubu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni, ul. A. Mickiewicza 5.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra