- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Spacer po zabytkowej nekropolii w Nowym Wiśniczu ZDJĘCIA

Fot. MOK w nowym wiśniczu
- REKLAMA -

Jedynym widocznym śladem, który pozostał po kilkuwiekowej polsko-żydowskiej historii Wiśnicza jest cmentarz. W niedzielę w ramach obchodów 80. rocznicy deportacji wiśnickich Żydów do bocheńskiego getta przez niemieckich nazistów odbył się spacer po zabytkowej nekropolii. Spotkanie z poprowadziła dr Iwona Zawidzka.

Równolegle na rynku w Nowym Wiśniczu (na którym jeszcze do lat 40. XX w. przeplatał się gwar języka polskiego z jidysz), można obejrzeć tematyczna wystawę pn. „Świat, który nagle przestał istnieć” poświęconą temu wydarzeniu.

Natomiast w niedzielę zaplanowano koncert muzyki klezmerskiej „Opowiedziane muzyką i malowane słowem” z akcentami edukacyjnymi, przybliżającymi kulturę i obyczaje panujące do lat 40 XX wieku w żydowskich miasteczkach zwanych sztetlami, do których również przynależał Wiśnicz.

Cykl wydarzeń organizują: Stowarzyszenia 60+ Nowy Wiśnicz i Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu a projekt został dofinasowany przez Województwo Małopolskie w ramach zadania pn. „Upamiętnienia 80. rocznicy wywiezienia i eksterminacji społeczności żydowskiej z Nowego Wiśnicza przez niemieckich nazistów”.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra