PRZEPROSINY:
Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.

- REKLAMA -
- REKLAMA -
Galeria

W Borzęcinie pięknie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych DUŻO ZDJĘĆ

Fot. GOK w borzęcinie
- REKLAMA -

Przedstawiciele ponad sześćdziesięciu miejscowości głównie z Polski południowej wzięli udział w I Borzęcińskim Biegu Szlakiem Żołnierzy Niezłomnych, który odbył się w niedzielę. Wydarzenie było okazją nie tylko do popularyzacji biegania i nordic walking oraz aktywnego, zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim uczczenia, na sportowo, Pamięci Żołnierzy Wyklętych, działających kiedyś na terenie gminy Borzęcin, którzy w walce z komunistycznym systemem w latach 1945-1948 poświęcili swoje życie.

Do Wisowatek przybyli biegacze i sympatycy nordic walking z Małopolski i Podkarpacia. Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Kępa Sport, LKS Burzyn, Instytut Badań i Inicjatyw Społecznych, a współorganizowali je: Urząd Gminy w Borzęcinie, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz – zabezpieczając porządek – jednostki Ochotniczej Straży Pożarna z Borzęcina Dolnego i Borzęcina Górnego. Patronat honorowy sprawował Wójt Gminy Borzęcin – Janusz Kwaśniak. Impreza realizowana była przy wsparciu finansowym Gminy Borzęcin i Województwa Małopolskiego.

Zanim biegacze pojawili się na trasie, w uroczystym Apelu Pamięci uhonorowano nazwiska Żołnierzy Niezłomnych poległych w walce z komunistyczną władzą w latach 1945-1948. Wspominano rozstrzelanych w krakowskim więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy Montelupich: Władysława Pilcha ps. „Szary” i Józefa Cnotę oraz poległych w walce z bronią w ręku z milicją obywatelską i urzędem bezpieczeństwa publicznego: Władysława Pudełka ps. „Zbroja”, Mieczysława Pudełka ps. „Sęp”, Józefa Sikorę i straconego na mocy wyroku WSR w Krakowie z dn. 15.12.1947r. Józefa Patera. Przypominano także skrytobójczo zamordowanych Tadeusza Baszaka ps. „Tadek” oraz Zdzisława Baszaka ps. „Zdzich”.

Jak przyznaje obecny podczas uroczystości miejscowy historyk, Lucjan Kołodziejski, wielu mieszkańców Borzęcina, Bielczy, Przyborowa, Łęk i Warysia było torturowanych w budynku Urzędu Bezpieczeństwa w Brzesku. – Okrutne bicie na obrotowym krześle z narzuconym na głowę płaszczem to była norma. Niektórych zwalniano do domu, gdzie po kilku tygodniach na skutek tortur umierali. Byli wśród nich: Sebastian Tyrcha, Eugeniusz Sumara i leśniczy Kramarz.

Warto dodać, że mieszkańcy gminy Borzęcin w tamtych latach należeli do najbardziej wrogo nastawionych do władzy ludowej w powiecie brzeskim.

Uroczystościom towarzyszył oddział Związku Strzeleckiego „Strzelec” J.Piłsudskiego z Jednostki Strzeleckiej im. płk. Hałacińskiego w Brzesku, a apel pamięci poprowadził reprezentujący związek inspektor Roman Głowacki.

Po częściach oficjalnych przyszedł czas na część sportową. Pięciokilometrową trasę wiodącą w większości po miejscowych lasach najszybciej pokonał Michał Martyka z Borzęcina (czas 18:42 min.). Kolejne miejsca na podium zdobyli: Dominik Chudy z Krakowa oraz Aleksander Zwierniak z Bochni.

Wśród kobiet najlepszą była Patrycja Świerczek z Jadownik, która z czasem 20:51 min. zajęła 9. miejsce w „generalce”. Taką samą trasę mieli pokonać także uczestnicy „nordic walking”. W ich rywalizacji zwyciężył Ryszard Kobajlo z Gródka nad Dunajcem (34:17 min.), drugi był Piotr Gudz-Kiciński z Przemyśla (34:22 min.), a trzeci Mariusz Kłak z Handzlówki (34:36 min.).

– Duża dawka pozytywnej energii od ludzi startujących w tym wydarzeniu, uświadamia nam – że warto robić takie imprezy. podsumowuje Jarosław Makowiec, reprezentujący organizatorów biegu.

W zawodach wzięli także udział reprezentanci gminy Borzęcin. Oprócz zwycięzcy biegu głównego na podium, w swoich kategoriach, uplasowali się: Marek Wiśniewski z Borzęcina (23:53 min.) oraz Daria Mieszkowska z Bielczy (24:27 min.).

– Cieszy udział zawodników w każdym wieku, którzy przyjechali do nas z 61 miejscowości – przyznaje Piotr Kania z GOK Borzęcin, który był współorganizatorem zawodów. – Z grona ponad 230 uczestników najmłodszy miał 2 lata, a najstarszy 83 lata. Gmina Borzęcin stawia od wielu lat na taką formę aktywności.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra