Galeria

Bochnia. Agnieszka Gola w bibliotece promowała „Niedokończoną historię” ZDJĘCIA

Fot. Wojtek Salamon

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie zorganizowane w bocheńskiej bibliotece, podczas którego Agnieszka Gola promowała swoją najnowszą książkę poświęconą Januszowi Kuligowi. Wśród gości byli rodzice Janusza – Helena i Jan Kuligowie oraz Michał Bębenek, bocheński rajdowiec. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów 20-lecia Powiatu Bocheńskiego.

Agnieszka Gola w „Niedokończonej historii” pisze o ogromnym talencie Janusza i wspaniałej osobowości. Z książki dowiemy się dlaczego Janusz miał ukruszony przedni ząb? Skąd wzięła się ksywka Rysopis? I jakie sposoby miał Kulig na swoich rywali. Jednak po mimo wielu ciekawych i wesołych historii to niełatwa opowieść bo niedokończona… 

Podczas wczorajszego  wieczoru, który był pełen emocji i wspomnień sala biblioteki wypełniła się po brzegi. Zgromadzonych gości przywitał Adam Korta,  starosta bocheński, a także prowadząca spotkanie Dorota Rzepka, dyrektor biblioteki. O Januszu opowiadali rodzice i Michał Bębenek, ale nie zabrakło też rodziny, w tym  siostry rajdowca Ewy. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się m.in., że to właśnie mama była najwierniejszym kibicem i rejestratorem czasów, a także, że Janusz miał talent muzyczny, świetnie grał na trąbce, wszyscy też podkreślali, że miał niesamowite poczucie humoru i dystans do siebie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć z prywatnej kolekcji rodziców Janusza. 

-Janusz Kulig był wyjątkową postacią, nie tylko dla mieszkańców Łapanowa ale i całego powiatu bocheńskiego, przez lata wpisał się w karty historii, będąc najwybitniejszym sportowcem powiatu. Był też pierwszą osobą odznaczoną wyróżnieniem Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego, dlatego uznaliśmy, że promocja tej książki i wspomnienie Janusza idealnie wpisze się w obchodu XX-lecia Powiatu -mówił Adam Korta, starosta bocheński. 

Podczas spotkania wręczone zostały książki zwyciężczyniom konkursu o Januszu Kuligu Pani Agnieszce Sikorze, oraz Małgorzacie Jeziorek. Na zakończenie spotkania Adam Korta, starosta podziękował autorce, rodzicom, gościom specjalnym braciom Michałowi i Grzegorzowi Bębenkom, a także wszystkim, którzy postanowili tego wieczoru wspominać Janusza Kuliga. Po spotkaniu autorka podkreślała, że było to jedno z najlepszych spotkań poświęconych Januszowi Kuligowi, pełne dobrej energii i ciepła.
W tym roku minęło 15 lat od tragicznej śmierci Janusza Kuliga, wybitnego kierowcy rajdowego pochodzącego z Bocheńszczyzny, uhonorowanego wyróżnieniem Bene Meritus dla Powiatu Bocheńskiego. Wyjątkowej postaci, która na trwałe zapisała się w pamięci nie tylko wielbicieli rajdów samochodowych. 

Janusz Kulig był trzykrotnym mistrzem Polski w rajdach samochodowych (1997, 2000, 2001), dwukrotnym wicemistrzem Polski (1998, 1999), dwukrotnym mistrzem Europy Centralnej (1998, 1999) i mistrzem Słowacji (2001). Odniósł kilkanaście zwycięstw w rundach mistrzostw Polski, startował także w mistrzostwach świata. Rajdy samochodowe były całym jego życiem. 13 lutego 2004 roku Janusz Kulig zginął na przejeździe kolejowym w Rzezawie. Zakończyła się pewna epoka w motorsporcie. 

Agnieszka Gola, autorka takich książek jak „110 %. Poznaj prawdziwe oblicze sportu” i „Prawdziwy Tal(a)ent” (wywiad-rzeka z Talantem Dujszebajewem) postanowiła zebrać wszystkie dotąd nieopublikowane wspomnienia o Januszu Kuligu w książce pt. „Niedokończona historia. Janusz Kulig”, której premiera była 3 kwietnia 2019 r.
„Niedokończona historia” to rozmowy z ludźmi, którzy byli najbliżej Mistrza. Rodzina, przyjaciele, team sportowy, kierowcy i piloci rajdowi. Wśród nich Sobiesław Zasada, Leszek Kuzaj, Maciej Wisławski – sportowiec, Michał Kościuszko WRC rally team i jeden z największych rywali Janusza – Krzysztof Hołowczyc.

Wydarzenie odbyło się w ramach 20-lecia Powiatu Bocheńskiego. Organizatorami spotkania byli: Starosta Bocheński Adam Korta oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni

ZOBACZ TAKŻE:

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. irek

    16 kwietnia godzina 14:10

    Ja bardzo przepraszam. Na plakacie bylo napisane ze ksiazke bedzie promowac Agnieszka Gola. Bylem na spotkaniu, Pani Agnieszka byla caly czas ubrana. Zawiodlem sie wielce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra