Wydarzenia

Łapanów. Agnieszka Gola napisała książkę o Januszu Kuligu

fot. Archiwum Agnieszka Gola

Przejechała setki kilometrów, by odbyć dziesiątki rozmów. Czasem tak trudnych, że wywiad trzeba było przerywać. Płakała wtedy razem ze swoimi rozmówcami. Agnieszka Gola dziennikarka, reżyserka właśnie ukończyła książkę o Januszu Kuligu. „Niedokończona historia” ukaże się w kwietniu. Dziś przypada 15. rocznica tragicznej śmierci tego wielkiego mistrza kierownicy.


Pomysł, by opowiedzieć światu o Januszu Kuligu, narodził się w 2016 roku podczas memoriału jego imienia, organizowanego od wielu lat w Wieliczce. Agnieszka Gola pokazywała na nim swój film „110%”.
– Spotkałam się wtedy z kibicami Janusza i pamiętam, że byłam w szoku. Jak wielkim autorytetem jest dla nich wszystkich, jak go cenią, wspominają, mimo że od tragicznej śmierci minęło wiele lat, on nadal jest żywy wśród nich – wspomina dziennikarka.


Na początku pojawił się pomysł , by o Januszu – trzykrotnym mistrzu Polski, wicemistrzu Europy, dwukrotnym wicemistrzu Europy Centralnej oraz mistrzu Słowacji nakręcić film. Razem ze swoją ekipą przygotowała krótki trailer. Wypadł rewelacyjnie. Na ten projekt potrzebne są jednak fundusze i to duże. Agnieszka Gola nadal o nie zabiega.

Póki co postanowiła jednak wydać książkę zawierająca wywiady z osobami, które znały Janusza. To jego bliscy, przyjaciele, team sportowy, kierowcy i piloci rajdowi. O Januszu opowiadają: Helena Kulig i Jan Kulig, Ewa Bachula, Tatiana i Jan Kocjanowie, Jarosław Baran, Maciej Szczepaniak, Emil Horniacek, Maciej Wisławski, Leszek Kuzaj, Krzysztof Hołowczyc, Robert Gryczyński, Michał Kościuszko, Sobiesław Zasada, Michał Bębenek, Marek Handwerker, Ryszard Greggio, Andrzej Kuśnierz, Wojciech Pischinger, Tomasz Pacek, Andrzej Piechnik, Janusz Lisowski, prof. Jan Blecharz, Marcin Kaliszka, Martyna Wojciechowska, Andrzej Karaczun, Michał Flajszer, Kibice.

– W sumie 26 rozmówców – ludzi ważnych w  jego życiu. Każdy wywiad to osobny rozdział. Jest jeszcze dodatek, czyli wspomnienia kibiców, wiernych mu do tej pory – mówi autorka książki.

Poprzez te wywiady Agnieszka Gola przedstawia rajdowca w inny sposób niż wszystkie dotychczasowe publikacje. Choć rajdy samochodowe były całym jego życiem, w książce Janusz jest pokazany jako dobry syn, mąż, ojciec, przyjaciel, szef i cudowny człowiek.
Książka zawiera także mnóstwo niepublikowanych do tej pory fotografii z rodzinnego albumu, ale także wykonywanych przez zawodowych fotoreporterów. Zdjęcie okładkowe wykonał Marcin Kaliszka.

„Niedokończona historia” trafi na księgarskie półki 3 kwietnia. Dwa dni później 5 kwietnia w Wieliczce odbędzie się jej oficjalna premiera z udziałem autorki i jej bohaterów. W planach są spotkania autorskie w kilku miastach Polski: Krakowie, Katowiach, Wrocławiu, Olsztynie, Warszawie i pewnie także w Bochni.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra