Wydarzenia

Wieliczka. „Niedokończona historia” promocja książki o Januszu Kuligu

Jaki prywatnie był Janusz Kulig? Skąd wzięła się ksywka Rysopis? Co działo się za kulisami największych rajdów? opowiedzą bliscy i przyjaciele Janusza Kuliga podczas promocji książki o mistrzu kierownicy. Napisała ją Agnieszka Gola dziennikarka i reżyserka. Spotkanie już jutro o godz. 19 w hotelu Turówka w Wieliczce. 15 kwietnia spotkanie będzie także w Bochni.

Spotkanie poprowadzi Michał Błażek Wasilewski, będą też goście specjalni. To bliscy Janusza Kuliga, przyjaciele, team sportowy, kierowcy i piloci rajdow. Udział w spotkaniu zapowiedzieli: Helena Kulig i Jan Kulig, Ewa Bachula, Tatiana i Jan Kocjanowie, Maciej Szczepaniak, Emil Horniacek, Maciej Wisławski, Krzysztof Hołowczyc, Robert Gryczyński, Michał Kościuszko, Sobiesław Zasada, Michał Bębenek, Marek Handwerker, Ryszard Greggio, Andrzej Kuśnierz, Wojciech Pischinger, Tomasz Pacek, Andrzej Piechnik, Janusz Lisowski, prof. Jan Blecharz, Marcin Kaliszka, Andrzej Karaczun, Michał Flajszer.

Będzie też oczywiście sprawczyni całego zamieszania czyli Agnieszka Gola, autorka takich książek jak „110 %. Poznaj prawdziwe oblicze sportu” i „Prawdziwy Tal(a)ent”. To ona postanowiła zebrać wszystkie dotąd nieopublikowane wspomnienia o Januszu Kuligu:


• Trzykrotnym mistrzu Polski w rajdach samochodowych (1997, 2000, 2001)
• Dwukrotnym wicemistrz Polski (1998, 1999)
• Dwukrotnym Mistrz Europy Centralnej (1998, 1999)
• Mistrzu Słowacji (2001)

Pomysł, by opowiedzieć światu o Januszu Kuligu, narodził się w 2016 roku podczas memoriału jego imienia, organizowanego od wielu lat w Wieliczce. Agnieszka Gola pokazywała na nim swój film „110%”.

– Spotkałam się wtedy z kibicami Janusza i pamiętam, że byłam w szoku. Jak wielkim autorytetem jest dla nich wszystkich, jak go cenią, wspominają, mimo że od tragicznej śmierci minęło wiele lat, on nadal jest żywy wśród nich – wspomina dziennikarka.

Na początku pojawił się pomysł , by o Januszu – trzykrotnym mistrzu Polski, wicemistrzu Europy, dwukrotnym wicemistrzu Europy Centralnej oraz mistrzu Słowacji nakręcić film. Razem ze swoją ekipą przygotowała krótki trailer. Wypadł rewelacyjnie. Na ten projekt potrzebne są jednak fundusze i to duże. Agnieszka Gola nadal o nie zabiega.

Póki co postanowiła jednak wydać książkę zawierająca wywiady z osobami, które znały Janusza.

– W sumie 26 rozmówców – ludzi ważnych w  jego życiu. Każdy wywiad to osobny rozdział. Jest jeszcze dodatek, czyli wspomnienia kibiców, wiernych mu do tej pory – mówi autorka książki.

Poprzez te wywiady Agnieszka Gola przedstawia rajdowca w inny sposób niż wszystkie dotychczasowe publikacje. Choć rajdy samochodowe były całym jego życiem, w książce Janusz jest pokazany jako dobry syn, mąż, ojciec, przyjaciel, szef i cudowny człowiek.


Książka zawiera także mnóstwo niepublikowanych do tej pory fotografii z rodzinnego albumu, ale także wykonywanych przez zawodowych fotoreporterów. Zdjęcie okładkowe wykonał Marcin Kaliszka.

„Niedokończona historia” trafiła na księgarskie wczoraj. Jutro jej oficjalna premiera. W planach są spotkania autorskie w kilku miastach Polski: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Olsztynie, Warszawie.

15 kwietnia o godz. 18 zaplanowano je także w Bochni. Agnieszka Gola spotka się z czytelnikami w sali klubu biblioteki. Będą też inni goście. Wydarzenie odbywa się w ramach 20- lecia Powiatu Bocheńskiego.


Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra