- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Weekend w Beskidzie Wyspowym! Wyprawa na Ciecień i do Diablego Kamienia

Fot. paweł Bielak/ wydawnictwo regis
- REKLAMA -

Nie macie planów na ten weekend? Razem z Wydawnictwem Regis zachęcamy do wędrówek po pięknym Beskidzie Wyspowym. Dziś piąta z proponowanych tras. Tym razem to wyprawa piesza na Ciecień i do Diablego Kamienia

WYPRAWA PIĄTA NA CIECIEŃ I DO DIABLEGO KAMIENIA

  • Przejazd z Bochni do punku wyjścia – 38 km Przebieg trasy
  • Przebieg trasy: Szczyrzyc (centrum) – Ciecień – Księża Góra – Cubia Góra – Diabli Kamień – wioska indiańska – Szczyrzyc
  • Długość trasy – 15,9 km
  • Czas przejścia – ok. 5,5 h
  • Stopień trudność – ŚREDNIA
  • Podejścia – 590 m

Wędrówkę rozpoczynamy w centrum Szczyrzyca, gdzie w sąsiedztwie opactwa oo. Cystersów rozpoczyna się szlak zielony na Ciecień (829 m). Początkowo szlak jest dość łagodny, ale z czasem podejście staje się dość ostre i wymagające.

Około 500 m przed szczytem szlak zielony łączy się z czerwonym, a zaraz potem z niebieskim. Po zdobyciu wzniesienia wracamy do miejsca skrzyżowania szlaku zielonego z niebieskim i właśnie szlakiem niebieskim zmierzamy dość wygodną drogą na północ w stronę zboczy Księżej Góry (649 m) i Cubiej Góry (565 m).

Za Cubią Górą od szlaku niebieskiego odchodzi w prawo (na wschód) szlak czarny, który sprowadzi nas w dół do Diablego Kamienia. Po obejrzeniu tego wyjątkowego pomnika przyrody oraz sąsiadującej z nim pustelni wędrówkę kontynuujemy szlakiem czarnym, który zaprowadzi nas do punktu wyjścia naszej wyprawy.

Przed dotarciem do Szczyrzyca miniemy jeszcze między innymi wioskę indiańską w Pogorzanach, która jest nie lada atrakcją dla dzieci. Z okolic tego miejsca rozciąga się piękna panorama Szczyrzyca.

WARTO ZOBACZYĆ

Diabli Kamień – ławica piaskowca, znajdująca się u wschodnich podnóży góry Grodzisko – w obrębie miejscowości Krzesławice. Ma 55 m długości, 12 m szerokości i 17-25 m wysokości. Jest pomnikiem przyrody nieożywionej. Z Diablim Kamieniem związana jest legenda dotycząca powstania nieodległego klasztoru w Szczyrzycu. U podnóża ogromnej skały znajduje się opuszczona pustelnia.

Opactwo Cystersów w Szczyrzycu – swoją historią sięga I poł. XIII wieku. Jest jedynym nieprzerwanie istniejącym klasztorem cystersów na ziemiach polskich. W skład zespołu klasztornego wchodzą: XVII-wieczny kościół pw. NMP Wniebowziętej i św. Stanisława Biskupa oraz zabudowania klasztorne również w większości z XVII w. W XVI-wiecznym Domu Opata mieści się Muzeum Klasztorne.

Wyprawa jest jedną z 24 propozycji wycieczek z nowego wydania przewodnika pt. BESKID WYSPOWY 24 WYPRAWY, który właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Regis z Łapczycy.

Przewodnik w tradycyjnej formie papierowej można kupić TUTAJ

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra