- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Weekend w Beskidzie Wyspowym! Wyprawa ze Słopnic na Mogielicę

Fot. paweł Bielak/ wydawnictwo regis
- REKLAMA -

Nie macie planów na ten weekend? Razem z Wydawnictwem Regis zachęcamy do wędrówek po pięknym Beskidzie Wyspowym. Dziś szósta z proponowanych tras. Tym razem to wyprawa rowerowa ze Słopnic na Mogielicę.

WYPRAWA SZÓSTA ZE SŁOPIC NA MOGIELICĘ

  • Przejazd z Bochni do punku wyjazdu – 45,5 km (trasa: przez Żegocinę)
  • Przebieg trasy: Słopnice (kościół) – Chałupki – Sajdakówka – zbocze Cichonia – Przełęcz Słopnicka – Zapowiednica – Mogielica – Przełęcz Rydza-Śmigłego – Słopnice
  • Długość trasy – 30,8 km
  • Czas przejazdu – ok. 4,5 h
  • Stopień trudność – duża
  • Podjazdy – 960 m

Wyprawę ze Słopnic na Mogielicę proponujemy rozpocząć przy słopnickim kościele. Na tamtejszym parkingu można zostawić samochód i ruszyć w drogę.

Najpierw udajemy się na południe drogą prowadzącą w stronę Zalesia. Około 100 m za skrzyżowaniem z drogą na osiedle Podmogielica odbijamy w lewo, w stronę przysiółka Marszałkówka. Prowadzi tamtędy szlak niebieski rowerowy, jest jednak niemal całkowicie zatarty w terenie. Po niespełna 3 kilometrach jazdy na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i zaczynamy zmierzać w stronę północnego zalesionego zbocza Cichonia.

Gdy przekraczamy granicę lasu podjazd staje się bardziej stromy i trudny. Oznaczenia szlaku są słabo widoczne, ale przy wytężonej uwadze pozwalają dotrzeć do szlaku zielonego pieszego, który jest już doskonale oznaczony. Od tego miejsca już do samej Mogielicy szlak zielony pieszy biegnie równolegle z niebieskim rowerowym.

Do Przełęczy Słopnickiej możemy też dojechać omijając ten trudny i słabo oznaczony odcinek przez zbocze Cichonia i jechać ze Słopnic prosto na południe wygodną drogą asfaltową. W rejonie Przełęczy Słopnickiej czekają nas piękne widoki i chwilowa ulga od stromego podjazdu. Nie trwa to jednak długo. Około 2 km za szczytem Zapowiednicy (840 m) podjazd robi się bardzo stromy i jest już taki do samego szczytu.

Po odpoczynku i podziwianiu panoram z wieży widokowej na Mogielicy możemy zacząć zjeżdżać do Słopnic. Ponieważ najkrótsza droga powrotna w pierwszej fazie wiedzie szlakiem zielonym pieszym, musimy się nastawić na prowadzenie roweru przez pierwsze dwa kilometry.

Z czasem szlak zielony pieszy łączy się z niebieskim rowerowym i wówczas możliwy będzie zjazd, choć w dalszym ciągu w wielu miejscach bardziej wskazane będzie prowadzenie roweru. Po dotarciu na Przełęcz Rydza-Śmigłego skręcamy w prawo i zjeżdżamy łagodnie do Słopnic. Na całej długości tego zjazdu, aż pod sam kościół, towarzyszy nam szlak czerwony pieszy.

WARTO ZOBACZYĆ

Mogielica (1170 m) – najwyższy szczyt w Beskidzie Wyspowym. Odznacza się charakterystyczną, „garbatą” sylwetką. Stanowi zwornik dla kilku długich, widokowych grzbietów. W szczytowej części wzniesienia znajduje się rezerwat przyrody „Mogielica”, a na samym szczycie wysoka, 22-metrowa wieża widokowa.

Wyprawa jest jedną z 24 propozycji wycieczek z nowego wydania przewodnika pt. BESKID WYSPOWY 24 WYPRAWY, który właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Regis z Łapczycy.

Przewodnik w tradycyjnej formie papierowej można kupić TUTAJ

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra