- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Weekend w Beskidzie Wyspowym! Wyprawa z Dobrej na Łopień

- REKLAMA -

Nie macie planów na ten weekend? Razem z Wydawnictwem Regis zachęcamy do wędrówek po pięknym Beskidzie Wyspowym. Dziś druga z proponowanych tras. Tym razem to wyprawa rowerowa na Łopień.

WYPRAWA DRUGA – Z DOBREJ NA ŁOPIEŃ

  • Przejazd z Bochni do punku wyjazdu – 54 km (trasa: Bochnia – Dobra)
  • Przebieg trasy: Dobra (park) – Łopień – Wiśnia – Hajdowska Góra – Tymbark – Podłopień – Dobra
  • Długość trasy – 24,2 km
  • Czas przejścia – ok. 4,5 h
  • Stopień trudność – duża
  • Podejścia – 670 m

Na Łopień wyjeżdżamy z centrum Dobrej, startując na przykład z okolic Parku Małachowskich. Szlakiem czerwonym rowerowym, który w pierwszej części podjazdu pokrywa się z zielonym pieszym, ruszamy w stronę Łososiny i drogi krajowej nr 28.

Podjazd staje się niestety dość szybko bardzo stromy i trudny, więc nawet wytrawni cykliści górscy muszę się przygotować na częste prowadzenie roweru. Na szczycie Łopienia (961 m) warto chwilę odpocząć i kontemplować panoramy z Hali Jaworze.

W stronę Tymbarku udajemy się szlakiem niebieskim rowerowym. Spod szczytu wracamy kilkaset metrów na wschód, do rozgałęzienia szlaków na Myconiówce.

Tam opuszczamy szlak czerwony rowerowy oraz zielony pieszy i niebieskim rowerowym udajemy się w stronę stoku Łopienia Środkowego (855 m) zwanego też Wiśnią.

Jest tam leśniczówka Koła Łowieckiego Hubert. Stamtąd rozpoczyna się zjazd w stronę Łopienia Wschodniego (805 m), przez część okolicznych mieszkańców nazywanego Hajdowską Górą.

Z tego wzniesienia czeka nas ostatni stromy odcinek zjazdu do miejsca, w którym szlak niebieski rowerowy łączy się z żółtym pieszym. Opuścimy też wtedy las porastający gęsto zbocza Łopienia. Połączonym szlakiem niebieskim rowerowym i żółtym pieszym, a później także czarnym pieszym zjedziemy już stosunkowo łagodnie do rynku w Tymbarku.

Stamtąd szlakiem czarnym pieszym, a następnie zielonym pieszym dotrzemy do drogi, która wzdłuż torów kolejowych zaprowadzi nas do Dobrej.

WARTO ZOBACZYĆ

Łopień (961 m) – szczyt widokowy w centralnej części Beskidu Wyspowego, otoczony dolinami Łososiny i potoku Słopnickiego. W miejscowej tradycji dzieli się na Łopień Dobrski i Tymbarski, choć faktycznie posiada trzy zasadnicze kulminacje. Najwyższą z nich jest zachodnia. Z grzbietowych polan Łopienia rozciągają się wspaniałe panoramy.

Wyprawa jest jedną z 24 propozycji wycieczek z nowego wydania przewodnika pt. BESKID WYSPOWY 24 WYPRAWY, który właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Regis z Łapczycy.

Przewodnik w tradycyjnej formie papierowej można kupić TUTAJ

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra