- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

W Bochni powstała tężnia solankowa. W jaki sposób korzystanie z tego obiektu wpłynie na nasze zdrowie? WIDEO

- REKLAMA -
Fot. Małgorzata Więcek-Cebula

Od poniedziałku będzie otwarta tężnia solankowa w Bochni. Można  z niej korzystać przez wszystkie dni tygodnia od godz. 10 do 21.30.

Co nam da taki obiekt?

– Tężnia to mikroklimat, który leczy schorzenia górnych, ale i dolnych dróg oddechowych – podkreśla Jerzy Piwkowski, lekarz laryngolog, ale też balneolog wykorzystujący w procesie leczniczym naturalne surowce. A takim surowcem jest właśnie solanka.

Specjaliści podkreślają, że  dobrze jest w takim środowisku spędzić co najmniej 30 minut dziennie.

Budowa tężni realizowana przez bocheński samorząd pochłonęła 7,8 mln zł. Dużo, ale w ramach tej inwestycji powstało jeszcze sporo innych obiektów.

Warto dodać, że na realizacje całego kompleksu samorząd Bochni pozyskał blisko 4 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Tężnia na Plantach Salinarnych w Bochni to jeden z elementów rewitalizacji miasta.

W planach jest także remont dawnych budynków kuźni i lodowni.Miasto chce zrewitalizować także pozostałą  część Plant Salinarnych. 

Pomóc mają w tym pieniądze pozyskane z Funduszy Norweskich. Wniosek złożony przez Bochnię jest obecnie oceniany. Czy otrzymał wsparcie okaże się  niebawem.

ZOBACZ TAKŻE:

3 komentarze

3 Comments

 1. Anonim

  31 maja 2020 godzina 15:06

  Bardzo fajny obiekt i mam nadzieje, że pomoże kopalni wyjść z kryzysu. A do krytykantów, dajcie mu szansę a nie od razu wszystko na nie …

 2. O.Bywatel

  31 maja 2020 godzina 21:10

  Tężnia to fajna rzecz ale…nie gdy jest nieprzemyślana. Po pierwsze – jest piekielnie droga więc m.in. oprócz pandemii także przez nią miasto znalazło się w sytuacji, że wyłączane jest w nocy w całym mieście oświetlenie uliczne. Z kieszeni miasta poszło na nią ponad 4 miliony zł !!!!! Bardzo by się teraz przydały , także na dokończenie obwodnicy KN2, bo dotacja wynosi ok. połowy kosztów.
  No i zabrali szkole 1 boisko zamiast wszystkie 3 zmodernizować tartanem, bo to była jedyna szkoła w centrum Bochni z kompleksem boisk. Szkoły nr 1 i nr 3 (obecnie filia jedynki) nie mają nawet 1 m kwadr. boiska !!!
  Solankę będą dowozić z Kopalni. Ale skąd dowiozą czyste powietrze, bo tam gdzie postawili teżnię przez 10 miesięcy jest bocheński „biegun” smogu . Od września do czerwca. Tylko przez 2 wakacyjne miesiące poziom smogu na ul. Orackiej jest w normie, ale nie co roku.
  Nieżyjący już niestety Prezes Stowarzyszenia Bochniaków miał uzasadnione obawy co stanie się na Plantach z zabytkowymi drzewami, które narażone będą na opary solanki. Ja też się niepokoję .
  Czy tam był robiony operat oddziaływania na środowisko naturalne ? Ciekawe co tam jest napisane?

  • Kuracjusz

   01 czerwca 2020 godzina 09:56

   Super sprawa taka tężnia ale, można sobie zrobić taką kurację jako kontynuacja zabiegów w tężni z soli jodowo – bromowej Bochneris produkcja rodzima.
   Polecam, sprawdzone i kąpiele i inhalacje, te same solne jodki co w tężni to w Bochnerisie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra