- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Uczcijmy pamięć Powstańców Warszawskich

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

Bocheńska uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie się 1 sierpnia o godzinie 17:00 przy pomniku generała Leopolda Okulickiego.

Władze miasta zachęcają wszystkich chętnych do oddania hołdu tym, którzy poświęcili swoje życie w obronie wolności i niepodległości Ojczyzny poprzez wstrzymanie ruchu pieszego i kołowego o godzinie 17:00, na czas rozbrzmiewania syren.

W związku z panującą epidemią koronawirusa uroczystość ograniczy się tylko do złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem, bez przemówień zgromadzonych.

Zbiórka uczestników uroczystości upamiętniającej tamto wydarzenie będzie miała miejsce przy pomniku generała Leopolda Okulickiego o godzinie 16.45.

2 komentarze

2 Comments

 1. Obywatelka CKB

  01 sierpnia 2020 godzina 15:53

  Najbardziej żal mi przemówień burmistrza Stefka.
  On tak serdecznie pier…li a ja lubię seks.

 2. historyk nie z IPN

  02 sierpnia 2020 godzina 11:00

  Szanowna Pani Internautko Obywatelko CKB, zasadniczo zgadzam sie z Pani oceną poziomu intelektualnego przemówień obecnego burmistrza Bochni. Kazdy ma swoje hobby ( Pani ma bardzo ciekawe) , ale względu na okoliczności nie ujmowalbym tego tak kwieciście. Widocznie hobby burmistrza to tylko przemówienia….
  Jednak w kwestii zasadniczej – publicznie wzywam władze miasta i powiatu do zaprzestania składania hołdów postaci Okulickiego, ktorej ciemne sprawki wyszły po 50 latach po ujawnieniu dokumentów z przesłuchań na Łubiance , a przede wszystkim z przesłuchań 4 lata pózniej , przed tzw. „procesem szesnastu”. W 1941 r był tylko złamanym więżniem NKWD, ale w 1945 r był ewidentnym kolaborantem , podpowiadających jak niszczy resztki AK, ktore działały mimo jego(!) rozkazu o rozwiązaniu AK. Niekwestionowany polski bohater gen. Anders stwierdził w sierpniu 1944 r że za rozpętańie powstania w Warszawie Okulicki powinien stanąć przed sądem wojennym RP. Po pierwsze – bo nie wykonał rozkazu Naczelnego Wodza gen Sosnkowskiego ktory zakazał wywołania walk w Warszawie. Po drugie – bo militarnie powstanie było bez szans, a politycznie było naiwnością zakładać , że Stalin pomoże antyradzieckiej armii podziemnej. Po trzecie – powstanie było zbrodnią sprowokowaną na własnym narodzie i stolicy.
  W świetle odtajnionych dokumentów Okulicki był nie tylko kolaborantem ale glownym prowokatorem tragedii nazywanej Powstaniem Warszawskim. Świadczy o tym m. in. niski wyrok, ktory dostał w procesie 16- tu ( 6 lat więzienia) . Sowieckie więzienia dla wielu Polakow kończyły sie śmiercią , nie tylko dla niego… Ale to nie jest merytoryczny argument w rzetelnej ocenie jego działań .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra