PRZEPROSINY:
Jan Truś przeprasza Marka Bzdeka za to, że w dniu 15 marca 2024 r. podczas konferencji prasowej przekazał nieprawdziwe informacje, co do kwoty wydatkowanej z budżetu Gminy Bochnia na wynagrodzenia wójta, zastępcy, skarbnika i sekretarza Gminy Bochnia, zarzucając przy tym Wójtowi Gminy Bochnia Markowi Bzdekowi rozrzutność, podczas gdy przekazane podczas konferencji dane dotyczące zarobków w/w osób obejmowały również wynagrodzenia współmałżonków zastępcy wójta oraz skarbnika, niezatrudnionych w Gminie Bochnia, czym wprowadził wyborców w błąd oraz naruszył dobra osobiste Wójta Gminy Bochnia Marka Bzdeka.

- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Jadowniki. Pamiętają o 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

- REKLAMA -

W sobotę, 1 sierpnia o godzinie 17.00 na skwerze im. Rtm. Witolda Pileckiego w Jadownikach (przed Domem Ludowym) rozpoczną się uroczystości upamiętniające heroizm i bohaterska śmierć żołnierzy walczących o wolność w Powstaniu Warszawskim. Inicjatorami tego wydarzenia są: sołtys Jarosław Sorys i Rada Sołecka.

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców gminy do wzięcia udziału we wspólnym upamiętnieniu warszawskich powstańców. Jednocześnie apelują, aby w godzinie W wstrzymać na minutę ruch kołowy i pieszy. Będzie to wspólny hołd oddany bohaterom Powstania Warszawskiego. Żołnierzom i cywilom walczącym o wyzwolenie stolicy i niepodległość Państwa Polskiego.

W Powstaniu Warszawskim brali udział żołnierze pochodzący z niemal wszystkich rejonów kraju. Powstanie pochłonęło wiele ofiar. Byli wśród nich żołnierze i cywile, także z naszej gminy, między innymi pochodzący z Jadownik redemptorysta, ojciec Jan Świerczek.  

Jan Świerczek urodził się 16 maja 1916 roku w Jadownikach. Śluby zakonne złożył 2 sierpnia 1936 roku w Mościskach (obecnie Ukraina), a święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca w Tuchowie.

Po krótkiej pracy misyjnej został skierowany do klasztoru przy ulicy Karolkowej na warszawskiej Woli, wówczas drugiej pod względem wielkości wspólnoty zakonnej redemptorystów w Polsce. W pierwszych dniach powstania klasztor stał się miejscem schronienia dla mieszkańców okolicznych domów.

Tutaj przechowywana była żywność dla żołnierzy Armii Krajowej, a w przyklasztornym ogrodzie przechowywano broń. Stąd powstańcy spod znaku Armii Krajowej i Armii Ludowej ostrzeliwali pozycje  hitlerowców z Dywizji Pancerno-Spadochronowej „Herman Goering”. W nocy 6 sierpnia 1944 roku Niemcy opanowali klasztor i rozpoczęli masową rzeź ludności cywilnej. Po przeprowadzonej na zewnątrz „selekcji” kobiety i dzieci wprowadzono z powrotem do kościoła, a mężczyzn – w tym 30 redemptorystów – zaprowadzono do pobliskiego składu narzędzi Kirchmayera i Marczyńskiego.

Tam dokonała się egzekucja około 2 tysięcy osób. Sami zakonnicy zostali ustawieni w dwuszeregu, po czym byli metodycznie zabijani strzałami w tył głowy. Jako ostatni zginął ojciec rektor Józef Kania, którego Niemcy zmusili do patrzenia na męczeńską śmierć członków wspólnoty, jego opiece powierzonych.

Po wszystkim ciała ofiar masakry zostały spalone. W trakcie tej okrutnej rzezi nadszedł niespodziewany rozkaz wstrzymania egzekucji. Dla tych 2 tysięcy ofiar, w tym dla ojca Jana Świerczka, było już jednak za późno. Zginął w wieku 28 lat.    

 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra