- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

🚴‍♂️ROWEREM PO OKOLICY. Dziś wycieczka trasą przez Borzęcin i Rzezawę (4) WIDEO

- REKLAMA -

Razem z Nadwiślańską Grupę Działania „E.O.CENOMA” i Stowarzyszeniem ,,Kwartet na Przedgórzu” zapraszamy na cykl wycieczek rowerowych po bliższej i dalszej okolicy. Wycieczki będziemy prezentować po tydzień przez siedem kolejnych piątków. Dziś czwarty odcinek. Tym razem trasa wiedzie przez Borzęcin i Rzezawę.

Borzęcin (kościół) – Mikluszowice – Uście Solne – Borzęcin cały przebieg szlaku oznaczonymi trasami, przeważa nawierzchnia asfaltowa, ale sporo dróg gruntowych   56
Rzezawa (kościół)– Jodłówka – Dąbrówka – Okulice – Borek – Rzezawa Ok. 75 proc. przebiegu szlaku oznaczonymi trasami drogi asfaltowe 100 proc.   22,4

Gotowi na rowerową przygodę? Mam dla Was dziś propozycję, którą Wasze mięśnie trochę odczują, blisko 80 kilometrów drogami Borzęcina, Mikluszowic, Uścia Solnego, Rzezawy, Jodłówki, Dąbrówki, Okulic i Borku.

Długa lista prawda? Nie przedłużajmy więc. Zapinamy kaski, siadamy na rowery i startujemy. Startujemy w najbardziej wysuniętym na południe punkcie naszej trasy. Rzezawie.

Jako miejsce startu wybieramy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda. Kierunek naszej podróży – Jodłówka, następnie długa prosta droga na północ – w kierunku Dąbrówki i Okulic. W Okulicach zrobimy sobie dłuższą przerwę jest bowiem kilka miejsc, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest leżące na szlaku „Złote Małopolskie” Sanktuarium pw. Narodzenia NMP w Okulicach. Pielgrzymi wierzą, że woda z pobliskiej studzienki, ma uzdrawiającą moc, a pomaga szczególnie w chorobach oczu.

Odpoczęliśmy? To dalej w drogę. Kierujemy się w stronę Borzęcina. Część naszej trasy przebiegać będzie przez Bratucicki Obszar Chronionego Krajobrazu, a my mijać będziemy m.in. stawy rybne z których znana jest okolica.

Trochę przyspieszamy i czas na przerwę w Borzęcinie. Wieś została założona w 1364 roku. Ogromne obszary leśne oraz rzeki stwarzały warunki sprzyjające osiedlaniu się ludności. XX wiek jednak nie oszczędził miejscowości, mocno piętno odcisnęła na niej zarówno pierwsza jak i druga wojna światowa.

Będąc w Borzęcinie naszą uwagę skupić powinna przede wszystkich charakterystyczna drewniana zabudowa poszczególnych wsi i przysiółków.

Spokojnym tempem jedziemy w kierunku Mikluszowic, po drodze mijamy Strzelce Wielkie, o których teraz kilka słów. To jedna z najstarszych wsi gminy – jej powstanie datuje się na XI wiek, a nazwa wioski wywodzi się od zajęć jej pierwszych mieszkańców. Na terenie miejscowości znajduje się kilka obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego:

  • kościół parafialny pw. św. Sebastiana z 1785 roku. W środku znajduje się ołtarz z Matką Boską Szkaplerzną (obecnie oryginał jest w nowym kościele, w starym zaś – kopia). Po bokach stoją figury św. św. Piotra i Pawła, nad obrazem Madonny umieszczony jest wizerunek św. Sebastiana;
  • dzwonnica, drewniana,
  • cmentarz kościelny,
  • dwór oraz park z 2 poł. XIX w;

Odbijając delikatnie z trasy zobaczyć możemy pozostałości dworu Sobolewskich w Popędzynie. Ciekawostka – tu tu kręcono film Marcina Wrony Demon.

Kolejną miejscowością na naszej trasie, o której chcemy powiedzieć kilka zdań jest Uście Solne. Uście uzyskało lokację miejską przed 1360 rokiem, zdegradowane zostało w 1933 roku. Skąd nazwa? Etymologia nazwy Uście wiąże się z topograficznym położeniem przy ujściu rzeki Raby do Wisły, zaś przymiotnik Solne ma związek z solą, którą przez wieki, najpierw drogą wodną, a potem lądową sprowadzano z Bochni do tutejszego portu rzecznego.  Co warto zobaczyć? Na pewno wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego kościół pw. Nawrócenia św. Pawła oraz stary cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.

Następnie znane nam już Mikluszowice, Okulice oraz Rzezawa, w której rozpoczynaliśmy naszą rowerowe przygodę.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra