- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Radni Bocheńskiej Wspólnoty Samorządowej apelują o zamrożenie podatków w Bochni na 2021 rok! TREŚĆ APELU

- REKLAMA -

O „zamrożenie” podatków gminnych w 2021 roku zaapelowali dziś rano radni BWS: Damian Słonina, Janusz Możdżeń i Jerzy Lysy.  Sesję, podczas której przewidziano podjęcie w sprawie podniesienia podatków zaplanowano na jutro (czwartek). Apel trafił do przewodniczącego RM, za jego pośrednictwem radnych. Otrzymali go także dziennikarze.

Jerzy Lysy, jeden z inicjatorów apelu przypomina, że pół roku temu, przy ograniczeniach po pierwszej fali coronavirusa radni BWS proponowali, aby burmistrz Bochni ustalił czynsze w obiektach komunalnych w wys. 1 gr/m kw.

– Zostało to skrytykowane przez radnych z BdB oraz PiS. Ci ostatni obiecali przedłożyć uchwałę obniżającą podatek od nieruchomości w tych obiektach, ale taka uchwala ostatecznie  nie została przedłożona Radzie Miasta. Teraz gdy minęło kolejne pół roku propozycję podwyżek  podatków przygotowaną przez  burmistrza traktujemy jako wysoce szkodliwą społecznie i ekonomicznie – podkreśla Jerzy Lysy.

Jednocześnie radny zwraca uwagę, iż ewentualny wniosek o ściągnięcie uchwały z porządku obrad  wymaga większości ustawowego składu rady tj. 11 głosów, może być z tym problem przy mniejszej frekwencji, ale gdyby uchwała została zdjęta z porządku to obowiązywać będzie nadal stara uchwała określająca stawki podatku na 2020 r.

– Autopoprawka byłaby więc możliwością dla burmistrza wyjścia z twarzą.  Jeżeli burmistrz nie zechce wprowadzić takiej autopoprawki to w głosowaniu indywidualnych stawek (lub en block) rozstrzygać będzie zwykła większość głosów – dodaje Jerzy Lysy.

Oto treść Apelu:

                                 Radni Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń i Damian Słonina – tworzący Klub Radnych Bocheńska Wspólnota Samorządowa – zwracają się z wnioskiem o dokonanie autopoprawki do projektu uchwały RM Bochnia, w sprawie określenia wysokości stawek podatków od nieruchomości na rok 2021 i pozostawienie tych stawek w dotychczasowej wysokości .

                               Planowana na sesji październikowej podwyżka stawek podatkowych   w świetle sytuacji nowego lockout-u spowodowanego pandemią i wynikających stąd po raz kolejny   konsekwencji finansowych dla właścicieli lub użytkowników nieruchomości , a szczególnie podmiotów gospodarczych, jest dużym błędem społecznym i ekonomicznym.

                              Podana w uzasadnieniu uchwały  przewidywana kwota 1 mln 400 tys.  zl przyrostu dochodów jest kwotą iluzoryczną. Nie uwzględnia bowiem faktu , iż spora część podmiotów gospodarczych zaprzestanie swojej działalności a więc dochody  podatkowe nie będą od nich w ogóle realizowane . Ponadto u dużych podmiotów wywoła reakcję szukania oszczędności m.in. przez redukcję zatrudnienia, co przyniesie także fatalne skutki.

                              Uważamy , że związane z pandemią zmniejszenie wpływów podatkowych nasz samorząd może zrekompensować  poprzez szukanie oszczędności w obrębie działania samego Urzędu Miasta i gminnych jednostek organizacyjnych a przede wszystkim poprzez reorganizację systemu miejskich spółek komunalnych. Jesteśmy gotowi wykazać szczegółowe propozycje takich zmian. Ciężka sytuacja gospodarcza kraju, w tym wielu samorządów, nie może oznaczać przyzwolenia na marnotrawienie publicznych środków i uzupełnianie ich  coraz większą daniną podatników.

Z poważaniem: Jerzy Lysy,  Janusz Możdżeń, Damian Słonina

Do wiadomości:Pan Bogdan Kosturkiewicz  – Przewodniczący Rady Miasta Bochnia,  z prośbą o przekazanie PT Radnym RM przed sesją

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra