- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Ogromny sukces! Jakub Kuszlik z Bochni zakwalifikował się do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

- REKLAMA -

Pochodzący z Bochni Jakub Kuszlik absolwent I LO im. Kazimierza Wielkiego oraz Szkoły Muzycznej I stopnia uzyskał awans do konkursu chopinowskiego. Jest jednym z 16 Polaków, którzy pozytywnie przeszli eliminacje.

Wśród pianistów zakwalifikowanych do konkursu głównego znalazło się: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, a także reprezentanci Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

– To bardzo znamienne wydarzenie: to właśnie Jerzy Żurawlew w 1927 r. zorganizował I Konkurs Chopinowski, a w 1945 r. założył w Bochni szkołę muzyczną. Teraz, po wielu latach, Jakub Kuszlik stawiający swoje pierwsze muzyczne kroki właśnie w tej szkole, ma szansę na napisanie kolejnych kart w historii konkursu – napisali na profilu FB przedstawiciele SBiMZB.

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego, dwukrotnie przekładane z powodu pandemii, odbyły się w dniach 12‒23 lipca 2021 r. w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Do muzycznego turnieju zgłosiło ponad 500 pianistów z całego świata. 164 spośród nich zostało dopuszczonych do udziału w Eliminacjach na podstawie przesłanych nagrań. Ostatecznie do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy przed jurorami i warszawską publicznością zaprezentowali wymagany konkursowym regulaminem program.

Tegoroczne eliminacje cieszyły się rekordową popularnością wśród melomanów i internautów. Pomimo pandemii bilety na prawie wszystkie przesłuchania Eliminacji były wyprzedane z wyprzedzeniem, zaś transmisje internetowe zostały obejrzane w sumie ponad 4 miliony razy.

Widzowie z całego świata uczestniczyli w konkursowych transmisjach i korzystali z materiałów audiowizualnych łącznie przez ponad 700 000 godzin, co stanowi blisko 80 lat ciągłego oglądania.

Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego zaplanowana jest na 2 października w Filharmonii Narodowej. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 3‒20 października. Zwieńczeniem będzie uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów, która będzie miała miejsce 21 października w Teatrze Wielkim ‒ Operze Narodowej.

Zwycięzca Konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 40 000 euro. Wszystkie bilety na Konkurs Chopinowski zostały wyprzedane w 2019 roku w zaledwie trzy godziny.

Całe wydarzenie będzie można śledzić bezpłatnie dzięki streamingom internetowym (pierwszy raz w historii Konkursu w jakości 4K) na oficjalnej stronie chopin2020.pl, w aplikacji ChopinCompetition (iOS i Android) oraz na kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra