- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

🟢Nowy pomnik przyrody w Wiśnicko-Lipnickim Parku Krajobrazowym – ZDJĘCIA

- REKLAMA -

Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy zyskał nowy pomnik przyrody – “Skałki w Muchówce”. W ubiegłym roku Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego przygotował dokumentację oraz wniosek o objęcie tą formą ochrony przyrody tego niezwykle urokliwego obiektu. Pod koniec lutego tego roku radni z Nowego Wiśnicza podjęli uchwałę obejmującą ochroną to miejsce.

Nowy pomnik przyrody na naszym terenie znajduje się w Muchówce na terenie Gminy Nowy Wiśnicz. To cztery skałki w postaci dużych, przywierzchowinowych ambon skalnych o wysokości dochodzącej do 8 m (pierwsza skała – najbardziej wysunięta na wschód jest oddalona od pozostałych trzech o ok 90 m). Tworzą je piaskowce należące do warstw istebniańskich. Ich cechą charakterystyczną jest ciekawa mikrorzeźba oraz duża ilość struktur sedymentacyjnych.Wokół skałek rosną liczne okazy: buka pospolitego (Fagus sylvatica L.), sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) oraz pojedyncze okazy, jodły pospolitej (Abies alba Mill.).

Lokalizacja nowego pomnika przyrody – https://goo.gl/maps/4qJbYZUPhcEiQmrBA

Skałki w Muchówce znajdują się ok 2 km od Kamieni Brodzińskiego przy drodze z Lipnicy Górnej do Rajbrotu. Samochód najlepiej pozostawić pod Gospodą nieopodal Kamieni Brodzińskiego i stamtąd udać się pieszo.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra