- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Mocna reprezentacja SP nr 2 w Bochni wzięła udział w obradach dziecięcego Sejmiku EkoMałopolska [ZDJĘCIA]

Blisko osiemdziesięciu uczniów SP nr 2 w Bochni wzięło udział w debacie o stanie ekologii w Małopolsce z udziałem wicemarszałka Józefa Gawrona. W ramach wydarzenia młodzież klas szóstych, siódmych i ósmych wykonywała też kreatywne kolaże ekologiczne i wymyślała innowacyjne wynalazki, które pomógłby w ochronie środowiska naturalnego.

Uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 z Bochni przywitał w sali posiedzeń plenarnych Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron.

Dziś to Wy jesteście na miejscu radnych województwa, możecie rozmawiać i debatować o szczególnie istotnych dla Waszego pokolenia tematach. W sprawach ekologii młodzi ludzie powinni zabierać głos szczególnie często, bo to oni zmierzą się za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat ze skutkami decyzji podejmowanych teraz. Liczymy na Wasze głosy i spostrzeżenia – i podpowiedzi, nad jakimi problemami ekologii powinniśmy się pochylić na tej sali podczas posiedzeń sejmiku.

Ekologiczna tablica marzeń

Uczniowie podzielili się z urzędnikami pomysłami na kolaż dotyczący ważnych dla nich zagadnień ekologicznych. Powstały prace plastyczne opisujące problemy lokalne, a także globalne. Każdy kolaż został opatrzony hasłem przewodnim i zaprezentowany przez autora na forum sejmiku. Na specjalne wyróżnienie zasłużyły prace podejmujące problem zanieczyszczenia powietrza spalinami: „Po co ci ta stara bryka, przerzuć się na elektryka!” czy posługujące się perspektywą globalną: „Ekobycie, lepsze życie!”, „Okaż kulturę i chroń naturę!” czy wreszcie: „Ziemia jest w naszych rękach!”.

Ekologia to nasza przyszłość

Co to znaczy myśleć ekologicznie? Czy Małopolska jest eko? Czego nam brakuje, by żyć ekologicznie, co nam w tym przeszkadza? W jaki środowisku będziemy żyć za 10 lat? Podczas debaty młodzież próbowała odpowiedzieć sobie na te i inne pytania dotyczące środowiskowej przyszłości Małopolski.

Podczas ożywionej rozmowy spotkały się dwie perspektywy: młodość i kreatywność z doświadczeniem i wiedzą. Znalazły wspólny mianownik, bo zgodziliśmy się co do tego, że nasza codzienna aktywność, zwyczaje i nawyki są równie istotne, co szeroko zakrojona polityka elektromobilności czy wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Każde działanie ma znaczenie, a wzajemnie możemy się też wiele od siebie nauczyć. A może wśród naszych gości znajdą się przyszli planiści i pracownicy Urzędu Marszałkowskiego?

Dziękuję za Wasze zaangażowanie i udział w wydarzeniu! Pasja dla ochrony środowiska, którą dziś tu zobaczyłem, jest inspirująca. Jestem przekonany, że Wasza postawa przyczyni się do pozytywnych zmian nie tylko w najbliższej okolicy, ale również w skali regionu i świata

– powiedział wicemarszałek Józef Gawron.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra