W sobotę w budynku Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego odbyła się pierwsza Gala Sportu podczas której burmistrz Brzeska wręczył puchary zasłużonym dla sportu działaczom, trenerom i zawodnikom.
Inicjatorem tego wydarzenia był burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, który podczas gali wręczył statuetki „Zasłużony dla Sportu” wyróżniającym się w ostatnich latach działaczom, trenerom i sportowcom.
Wydarzenie rozpoczęło się koncertem młodzieżowej orkiestry Crushed Sound Big Band pod dyrekcją Pawła Swoszowskiego, a zakończyło się przebojem „We Are The Champions” w wykonaniu Katarzyny Szlachty, wspieranej przez wszystkich uczestników gali
Wyróżnienia otrzymali:
Arkadiusz Ruszaj – bokser, zawodnik BKB Magic Boxing Brzesko. Aktualny wicemistrz Małopolski juniorów w kategorii wagowej 81 kilogramów.
Antoni Zoremba – bokser, zawodnik BKB Magic Boxing Brzesko. Aktualny wicemistrz Małopolski kadetów w kategorii wagowej +80 kilogramów.
Dawid Zwierz – bokser, zawodnik BKB Magic Boxing Brzesko. Aktualny mistrz Małopolski kadetów w kategorii wagowej 75 kilogramów.
Marcin Kacer – trener sekcji pływackiej BOSiR Brzesko. Twórca największych sukcesów klubu, szkoleniowiec między innymi Krystiana Bałabucha i Wojciecha Wojdaka, który pod jego kierunkiem święcił największe triumfy w swojej karierze. Mimo wielu intratnych propozycji przez cały czas jest wierny swojemu macierzystemu klubowi.
Wojciech Wojdak – pływak, zawodnik BOSiR Brzesko, specjalizujący się w stylu dowolnym. Najwybitniejsza postać w historii brzeskiego sportu. Najlepszy aktualnie polski kraulista na średnich i długich dystansach. Rekordzista kraju na 800 metrów seniorów. Srebrny medalista Mistrzostw Świata na 800 metrów. Brązowy medalista Mistrzosw Świata na krótkim basenie na 1500 metrów. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. Nadal należy do niego 10 rekordów kraju na 400 i 800 metrów w różnych kategoriach wiekowych na basenie krótkim oraz 7 na basenie olimpijskim. Aktualnie wraz z Krystianem Bałabuchem prowadzi szkółkę pływacką przy BOSiR Brzesko.
Krystian Bałabuch – pływak, zawodnik BOSiR Brzesko, specjalizujący się w stylu zmiennym. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. W tym roku po dwuletniej przerwie powróciół do wyczynowego sportu z bardzo dobrym skutkiem. W tegorocznych Mistrzostwach Polski seziorów dotarł do finału A w konkurencji 200 metrów stylem zmiennym. Aktualnie wraz z Wojciechem Wojdakiem prowadzi szkółkę pływacką przy BOSiR Brzesko.
Patryk Gibuła – pływak, zawodnik BOSiR Brzesko. Uczestnik sztafety, która wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych.
Julia Dadej – pływaczka, zawodniczka BOSiR Brzesko. Uczestniczka sztafety, która wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych.
Patrycja Smoleń – pływaczka, zawodniczka BOSiR Brzesko. Uczestniczka sztafety, która wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych.
Ryszard Słowik – trener kręglarzy BOSiR Brzesko. Jego podopieczni w sezonie 2020/2021 wyalczyli 11 medali w zawodach rangi ogólnopolskiej – 7 złotych, 1 srebrny i 3 brązowe. Na ten dorobek składają się 1 złoty i dwa brązowe medale Mistrzostw Polski. Był członkiem kadry szkoleniowej reprezentacji Polski na tegorocznych Mistrzostwach Świata w Kranj (Słowenia), podczas których Jakub Kuryło wywalczył tytuł II wicemistrza świata.
Jakub Kuryło – kręglarz, zawodnik BOSiR Brzesko. Aktualny II Wicemistrz Świata juniorów. Wraz z drużyną wywalczył drugie miejsce w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów sezonu 2020/2021. Mistrz Polski w konkurencji indywidualnej oraz brązowy medalista Mistrzostw Polski w parach. Ponadto wywalczył 1. miejsce w Turnieju o Puchar Starosty Powiatu Międzychodzkiego, 1. Miejsce w Turnieju o Puchar Starosty Sierakowskiego oraz 1. miejsce w Pucharze Wronek. Zwycięzca tegorocznego cyklu zawodów o Grand Prix Polski
Gabriel Zastawnik – kręglarz, zawodnik BOSiR Brzesko. W tym roku po raz pierwszy przekroczył granicę 600 strąconych kręgli w jednym meczu. Po raz pierwszy też zwyciężył w zawodach ogólnopolskiej rangi, zajmując 1. miejsce w Pucharze Borów Tucholskich połączonym z Memoriałem Leszka Gierszewskiego i Henryka Chechły. Na tegorocznych Mistrzostwach Polski juniorów młodszych wywalczył dwa medale – złoty w rywalizacji par i brązowy w sprintach. W końcowej klasyfikacji cyklu Grand Prix Polski sezonu 2020/2021 zajął 3. miejsce. Wraz z drużyną wywalczył drugie miejsce w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów sezonu 2020/2021.
Izabela Cebula – kręglarka BOSiR Brzesko. Brązowa medalistka Mistrzostw Polski juniorek młodszych w sprintach. Wraz z drużyną wywalczyła drugie miejsce w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów sezonu 2020/2021. W końcowej klasyfikacji cyklu Grand Prix Polski sezonu 2020/2021 zajął 3. miejsce.
Marcin Jurkiewicz – wieloletni działacz klubu CANPACK Okocimski Brzesko. Były piłkarz Okocimskiego oraz Olimpii Bucze. Jeden z głównych inicjatorów założenia Akademii Piłkarskiej CANPACK Okocimski Brzesko. Aktualnie pełni funkcję wiceprezesa ds. sportowych.
Mateusz Wawryka – piłkarz klubu CANPACK Okocimski Brzesko. Jeden z najwybitniejszych piłkarzy brzeskiego klubu ostatnich dwóch dekad. Przez ostatnie lata pełnił funkcję kapitana druzyny seziorów, z którą występował przez kilka sezonów w rozgrywkach I i II ligi. Z klubem związany praktycznie przez całą swoją piłkarską przygodę, z dwiema krótkimi przerwami. Etatowy wykonawca rzutów karnych. Mimo, że oficjalnie zakończył karierę, nadal występuje w rezerwowej drużynie Okocimskiego.
Sebastian Gibes – siatkarz, zawodnik MKS Gryf Brzesko, grający na pozycji przyjmującego. Czołowy gracz drużyny, która w sezonie 2020/2021 wywalczył 4. miejsce w rozgrywkach I Ligi Małopolskiej, pozostawiając w pokonanym polu szesnaście zespołów.
Józef Pabian – działacz sportowy, założyciel i pierwszy prezes Katolickiego Klubu Sportowego Olimp Brzesko. Współtwórca największych sukcesów brzeskich kolarzy górskich. Organizator cyklicznych zawodów w tej dyscyplinie sportu o Puchar Ziemi Brzeskiej.
Michał Żak – piłkarz, zawodnik Jadowniczanki Jadowniki. Od początku swojej piłkarskiej przygody związany z macierzystym klubem. Od 2014 roku w pierwszej drużynie seniorów rozegrał 121 spotkań. W sumie spędził na boisku 10 642 minuty, strzelając 29 bramek. Zawsze wierny zasadom fair play. Nigdy w swojej dotychcasowej karierze nie został ukarany czerwoną kartką.
Patrycja Świerczek – pochodząca z Jadownik zawodniczka Klubu Biegacza Perła. Bieganie uprawia już od wielu lat, a w swojej dotychczasowej karierze odniosła sporo znaczących sukecsów. Tylko w tym roku zajęła między innymi 2. miejsce w kategorii open w Biegu ku Pamięci Ofiar Bombardowania „Słotwińska Dycha”, 1. miejsce w kategorii open w III Dysze św. Jakuba, 2. miejsce w kategorii K3 na dystansie 21 kilometrów w Biegach po Horyzont w Wierzchosławicach oraz 3. miejsce w kategorii open w Krakowskim Półmaratonie. Jest aktualną Mistrzynią Polski Fizjoterapeutów na dystansie 20 kilometrów.
Tomasz Grzyb – piłkarz, zawodnik LKS Poręba Spytkowska. Czołowy gracz klubu, w sezonie 2019/2020 miał spory udział w wywalczeniu przez drużynę z Poręby Spytkowskiej historycznego awansu do Ligi Okręgowej. W debiutanckim sezonie zespół wywalczył wysokie 5. miejsce.
Czesław Borowiec – prezes Olimpii Bucze. Jeden z najstarszych stażem działaczy sportowych w regionie. Przez wiele lat z powodzeniem prowadził sekcję tenisa stołowego w Buczu. Wychowaca wielu znakomitych pingpongistów. Podczas jego działalności klub znacznie zyskał pod względem sportowym i organizacyjnym. Największe sukcesy w ostatnich dwóch latach miały miejsce w 2015 roku, kiedy to Olimpia Bucze zwyciężyła w Pucharze Polski na szczeblu Podokregu Brzesko (w finale 2:1 z Jadowniczanką), a na szczeblu Tarnowskiego Okręgowego ZPN dotarła do finału (2:3 z Naprzodem Sobolów). W tym samym roku wywalczyła historyczny awans do Ligi Okręgowej.
Bartłomiej Boruta – piłkarz, zawodnik Olimpii Bucze, związany z klubem od początku piłkarskiej przygody. Od 2014 w barwach Olimpii (stan na 8 listopada) rozegrał 140 spotkań, spędził na boisku 12 171 minut i strzelił 10 goli.
Józef Woda – wieloletni działacz LKS Strażak Mokrzyska. Honorowy prezes klubu. Nowy zarząd powierzył mu tę funkcję w uznaniu za zasługi dla rozwoju lokalnego sportu.
Mateusz Broszkiewicz – piłkarz, zawodnik Strażaka Mokrzyska. Aktualnie wiceprezes klubu ds. organizacyjnych, kapitan pierwszej drużyny. Za swój najlepszy sukces uważa wywalczony w 2016 roku z zespołem awans do Ligi Okręgowej. Znaczącym osiągnięciem jest również dotarcie do finału Pucharu Polski na szczeblu Tarnowskiego Okręgowego ZPN w 2017 roku (2:3 z Tarnovią). Jako działacz sportowy ma duży wkład w rozwój stadionowej infrastruktury i wzrost poziomu szkolenia piłkarskiego narybku, czego dowodem jest podpisanie przez klub, w maju 2021 roku, umowy w sprawie założenia w Mokrzyskach szkółki Wisła Soccer School.
Wacław Piękosz – tenisista stołowy, działacz sekcji działającej w strukturach Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. W klubie odpowiedzialny jest za sprawy organizacyjne i obsługę systemu ligowego. Ma znaczący wkład w wywalczony w zeszłym sezonie awans do IV Ligi. Ma również duże zasługi na polu poplaryzacji tej dysycpliny sportowej wśród młodzieży, czego efektem jest bardzo szeroka kadra zawodników TG Sokół Brzesko.
Bolesław Dąbrowa – tenisista stołowy, zawodnik TG Sokół Brzesko. Jeden z najlepszych pingpongistów ziemi brzeskiej w historii tej dyscypliny. Mimo, że przekroczył już pięćdziesiątkę, nadal jest czynnym sportowcem, dając wzór i motywując do systematycznego treningu młode pokolenia.
Dorota Thomas – założycielka i główna trenerka Szkoły Tańca Thomas Dance. Za jej sprawą taniec towarzyski stał się jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w gminie Brzesku. Organizatorka Ogólnopolskich Turniejów Tańca Towarzyskiego w Brzesku. Opiekunka Stanisława Ojczyka i Nadii Grabki – aktualnych mistrzów i wicemistrzów Polski, a zarazem szóstej pary świata.
Nadia Grabka – tancerka, reprezentantka Szkoły Tańca Thomas Dance. Wraz ze Stanisławem Ojczykiem jest aktualną mistrzynią Polski w kombinacji 10 tańców oraz wicemistrzynią Polski w tańcach latynowamerykańskich. Podczas tegorocznych Mistrzostw Świata razem ze swoim partnerem zajęła 6. miejsce w kombinacji.
Stanisław Ojczyk – tancerz, reprezentant Szkoły Tańca Thomas Dance. Wraz z Nadią Grabką jest aktualnym mistrzem Polski w kombinacji 10 tańców oraz wicemistrzem Polski w tańcach latynowamerykańskich. Podczas tegorocznych Mistrzostw Świata razem ze swoim partnerem zajął 6. miejsce w kombinacji.
Stanisław Flądro – współzałożyciel i prezes klubu LKS Vocovia Wokowice. Dzięki jego zaangażowaniu sekcja tenisa stołowego w Wokowicach funkcjonuje na wysokim poziomie, będąc jedną z najlepszych w całym regionie.
Piotr Flądro – tenisista stołowy, zawodnik LKS Vocovia Wokowice. Czołowy gracz drużyny, która aktualnie występuje w rozgrywkach wschodniej grupy IV Ligi. W rankingu indywidualnym obejmującym wyniki zawodników wszystkich drużyn występujących na tym poziomie rozgrywek zajmuje aktualnie drugie miejsce.