- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Bochnia, Brzesko. Większość medyków przyjęła szczepionkę bez problemów. Było tylko kilka obrzęków i stanów zapalnych

Fot. Małgorzata Więcek-Cebula
- REKLAMA -

Ponad 700 osób w Szpitalu Powiatowym w Brzesku i 540 w bocheńskiej lecznicy zaszczepiło się do tej pory przeciwko koronawirusowi. Zdecydowana większość nie miała żadnych problemów po przyjęciu szczepionki. W kilku przypadkach pojawiły się niegroźne stany zapalne, albo obrzęki.

-Były to jednak objawy, które wystąpiły zaraz po przyjęciu szczepionki i szybko ustawały. Nie mieliśmy ani jednego przypadku wstrząsu anafilaktycznego – mówi w rozmowie z portalem Bochniazbliska.pl Bartłomiej Czyż z SOR w Bochni.

Takich sytuacji nie było także wśród kilkuset wyszczepionych do tej pory pracowników służby zdrowia w Brzesku – potwierdza Monika Mikołajek-Burek, rzecznik prasowy Szpitala Powiatowego w Brzesku.

Na temat możliwych reakcji po przyjęciu szczepionki mówił podczas wideo-konferencji, która odbyła się w bocheńskim szpitalu prof. dr hab. med. Wojciech Szczeklik.

Pan profesor odpowiedział wówczas także na pytania zadane przez Czytelników portalu Bochniazbliska.pl. Nasi czytelnicy pytali między innymi o reakcje poszczepienne.

Czy osoby uczulone na niektóre antybiotyki (np. Biseptol, Rovamycynę) i miały silną reakcję alergiczną w przeszłości, mogą być zaszczepione?

Prof. dr hab. med. Wojciech Szczeklik – Każda substancja lecznicza, którą podajemy, może wywołać reakcję uczuleniową, czy w skrajnych przypadkach reakcję anafilaktyczną. Jest to odpowiedź organizmu na coś, co podajemy z zewnątrz. Według badań reakcja anafilaktyczna po podaniu mRNA Pfizer może się pojawić w 1 na 100 tys. przypadków. To szczepienie jednak nie jest przeciwwskazane u alergików. Jeśli więc mamy alergie na: pyłki, owady, zwierzęta, czy choćby jaja kurze, nie powinniśmy się obawiać szczepienia.

Aby zabezpieczyć nas przed powikłaniami, które bardzo rzadko, ale jednak mogą się pojawić, każdy pacjent powinien pozostać w miejscu szczepienia 15 minut. Gabinet, w którym dostajemy szczepionkę musi być wyposażony we wszystkie środki przeciwwstrząsowe. Lekiem z wyboru, gdyby cokolwiek się działo jest Adrenalina.

Jeśli ktoś miał bardzo silną reakcję alergiczną  np. na Biseptol czy Rovamycynę – to zaleca się, aby taka osoba  przyjęła szczepionkę, ale została w punkcie szczepień nieco dłużej, nie 15 min, ale do 30 min.

Jeśli mamy podejrzenia albo wiemy, że jesteśmy uczuleni na którykolwiek ze składników szczepionki, to powinniśmy zgłosić to swojemu lekarzowi i rozważyć zaniechanie jej przyjęcia. Bezwzględnym powodem do zaniechania jest fakt wystąpienia ciężkiej reakcji uczuleniowej po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.

A jakie mogą być  jeszcze reakcje na przyjęcie szczepionki?

Prof. dr hab. med. Wojciech Szczeklik – Najczęściej mamy odczyn miejscowy – ból w miejscu ukucia, to rzecz zupełnie normalna. Często są bóle mięśniowe i stawowe, mogą pojawiać się bóle głowy, uczucie zmęczenia. Może się także pojawić stan podgorączkowy, czy gorączka. Ta szczepionka nie zawiera w sobie wirusa ani żywego, ani martwego, czy też osłabionego. Nie ma takiej możliwości, aby do naszego organizmu została wprowadzona infekcja. Może być jednak tak, że jeśli np. szczepiliśmy się dzisiaj, a z osobą zakażoną mieliśmy kontakt dwa dni wcześniej,  to ta szczepionka krótko po podaniu nie zabezpieczy nas przed tą infekcją.

ZOBACZ TAKŻE

2 komentarze

2 Comments

  1. Rwq

    15 stycznia 2021 godzina 13:38

    Szkoda że nigdzie nie ma informacji czy pacjenci hematologiczni przyjmujący immunoglobuliny mogą się szczepić ???

  2. Doc

    17 stycznia 2021 godzina 07:26

    Niestety nie, ale to jest też dobra wiadomość ponieważ reakcje poszczepienne objawiają się nawet po dwóch latach i mają różne przebiegi, nawet śmiertelne. Proponuję zaczekać że szczepieniem jeszcze pół roku (chociaż nie wierzę że przypadki śmiertelne będą podawane jako poszczepienne, tak jak ma to miejsce obecnie – wszyscy umierają na covid). Po tym czasie będzie wiadomo jakie działanie ma szczepionka (również to niepożądane).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra