- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Zygmunt Dobrowolski prezes Kopalni Soli Bochnia: Ruch turystyczny w szybie Sutoris został przywrócony. Turyści nim zjeżdżają, mogą też wyjechać

Fot. małgorzata Więcek-cebula
- REKLAMA -

Z Zygmuntem Dobrowolskim prezesem Kopalni Soli Bochnia rozmawia Małgorzata Więcek-Cebula

Czy już czuje się Pan w Bochni tak jak u siebie?
Tak. Kieruję bocheńską kopalnią od dziewięciu miesięcy i czuję się z nią bardzo związany. To piękne, wyjątkowe miejsce, jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę tutaj pracować.


Tylko trochę daleko od domu…
Codziennie dojeżdżam z Katowic. To może nie jest długa trasa, pokonuję ją w około 1,5 godziny. Niestety, gdy tworzą się korki, droga wydłuża się nawet do trzech godzin. Zdążyłem się jednak już do tego przyzwyczaić.

W grudniu podczas „Barbórki” mówił Pan o wielu planach. Co udało się już zrealizować?
Wiele tematów mamy już zrealizowanych. Niebawem będziemy montować nowe zadaszenia i napisy na szybach Sutoris i Campi. Mamy już pozwolenie na budowę nowych zadaszeń nadszybi, wydane przez Wyższy Urząd Górniczy. Wykonaliśmy również elementy konstrukcji zadaszeń, które czekają na montaż, po dokonaniu ostatnich uzgodnień, dotyczących napisów. Jest to bardzo istotna zmiana, która wpłynie na zdecydowaną poprawę wizerunku kopalni i zmianę nocnego krajobrazu miasta. Myślę, że na Święta Wielkanocne wszystko będzie gotowe. W tym półroczu mamy również w planie remont Hali Starej Warzelni z wymianą okien. W przyszłości zamierzamy przekształcić ją w trzy poziomowy obiekt z wieloma atrakcjami dla dzieci. Wcześniej, już w maju, chcemy uruchomić przy szybie Campi plac zabaw dla najmłodszych, właśnie obok budynku Starej Warzelni.

Kiedy zostanie przywrócony ruch turystyczny w szybie Sutoris?
W zasadzie to już został przywrócony, szyb jest czynny. Turyści nim zjeżdżają i mogą też i wyjechać. Jesteśmy też na etapie zakończenia prac związanych z uruchomieniem nowej trasy turystycznej, która będzie miała swój początek przy szybie Sutoris. Jej inaugurację zaplanowaliśmy na koniec września. Chcemy również rozpropagować ruch turystyczny na dwa szyby, aby zapewnić turystom dodatkowe atrakcje w postaci przejazdu kolejką elektryczną i zapoznania się z najciekawszymi miejscami miasta Bochni.

Chodzi o to, by turyści zjeżdżali do kopalni jednym szybem – Campi, a wyjeżdżali drugim – Sutoris?
Chciałbym, aby choć część turystów, którzy zjadą do kopalni szybem Campi, wyjechała szybem Sutoris, w samym centrum miasta, aby stamtąd przejść na Rynek, skąd dalej, kolejką elektryczną, dojechać pod szyb Campi, zatrzymując się po drodze przy głównych atrakcjach miasta.


A kolejka, kiedy zacznie kursować?
Mam nadzieję, że jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku. W tym zakresie mocno liczyliśmy na wsparcie władz samorządowych Bochni, jednak, jak mi wiadomo, pojawiły się pewne trudności i możliwe, że będziemy musieli poradzić sobie z tym sami. Będzie to pojazd podobny do tych, które przewożą turystów w Krakowie, czy nadmorskich miejscowościach. W planie mamy zakup dwóch kolejek, każda z nich będzie w stanie przewieźć po kilkanaście osób.


A co z restauracją przy szybie Sutoris?
Jesteśmy już na ostatniej prostej. Przygotowujemy dokumentu związane z zakupem restauracji Grota i mamy już zabezpieczone na ten cel środki. Restaurację musimy odświeżyć, zakupić też odpowiednie wyposażenie. Ten proces może potrwać jeszcze jakieś dwa miesiące. Chciałbym, aby lokal ruszył jeszcze w pierwszym półroczu tego roku. To oczywiście też będzie zależne od funduszy, które wypracujemy.


Ale chyba na brak turystów kopalnia nie narzeka?

Początek 2023 roku jest bardzo dobry, zdecydowanie lepszy od ubiegłego, który na koniec grudnia zamknęliśmy liczbą 161 tys. turystów. Mam nadzieję, że ten wynik uda się nam pobić w tym roku. To oczywiście zależy od wielu czynników także sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej. Mocno jednak wierzę w to, że będzie to kolejny, dobry rok dla naszej kopalni.

8 komentarzy

8 Comments

 1. Avatar

  jasio

  13 marca 2023 godzina 10:47

  a Waldus ??co robi ?

 2. Avatar

  Elsa

  13 marca 2023 godzina 13:39

  Pan Waldemar to porządny gość i specjalista.

 3. Avatar

  oko opatrzności

  13 marca 2023 godzina 13:56

  No i co panie Kolawiński ? Dało się ? Dało się !!!!! Dobrze że wreszcie ktoś wysłuchał prośby mieszkańców przekazane i nagłośnione przez radnych z BWS o przywrócenia szybu „Sutorus ” dla ruchu turystycznego !!!!!!
  Przecież wszyscy pamiętamy jak 4 lata temu na dużej sali w UM Bochnia powtarzał pan za ówczesnym prezesem Kopani – co takiego kopalnia i miasto będą miały z ponownego otwarcia Sutorisu dla turystów: kopalnia – finansowe straty, miasto – kolejny problem z zapewnieniem parkingu dla autobusów.
  Dobrze, że burmistrz nie przecinał wstęgi na Sutorisie bo to by był szczyt hipokryzji.

 4. Avatar

  Bochniok

  13 marca 2023 godzina 16:38

  Wszystkim hurraoptymistom z prezesem na czele powiem krótko: „hold your horses”, bo dzielicie skórę na niedźwiedziu. Póki co, są to nadal pobożne życzenia, zarówno co do frekwencji jak i chęci przemieszczania się turystów pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Polak leniwy jest z natury i raczej nie będzie mu w smak podróż meleksem po zakorkowanej Bochni, a jeśli przy tym kopalnia podniesie ceny biletów w zamian za tę wątpliwej jakości przejażdżkę to życzę powodzenia.
  Ja Wam naprawdę dobrze życzę, ale źle wróżę…
  P.S. Jakież to atrakcje znajdują się przy trasie z Rynku do szybu Campi?

  • Avatar

   cia

   13 marca 2023 godzina 19:51

   To nie chodzi o szczególne atrakcje na trasie Sutoris- Campi. Chodzi o kilkudziesięciu klientów dziennie w restauracjach i sklepach wokół Rynku.

 5. Avatar

  cia

  13 marca 2023 godzina 19:52

  To nie chodzi o szczególne atrakcje na trasie Sutoris- Campi. Chodzi o kilkudziesięciu klientów dziennie w restauracjach i sklepach wokół Rynku.

 6. Avatar

  andrzej

  13 marca 2023 godzina 20:10

  Pytanie gdzie są Ci turyści zjeżdżający szybem Sutoris – chyba turyści widmo

  • Avatar

   O.bywatel

   14 marca 2023 godzina 11:19

   Pytanie – gdzie w milionowym Krakowie i półmilionowych Katowicach są te foldery reklamujące Kopalnię Soli w Bochni ?
   Bo wielickie foldery są tam w każdym hotelu i wiekszej restauracji…
   Pytanie – gdzie jest ten obiecywany baner przy autostradzie A4, który podróżujących miał zapraszać do Bochni ?
   Pytanie – gdzie jest ten zjazd do Kopalni na Campi bezpośrednio z obwodnicy KN2, aby ogromne autokary z turystami nie musiały kluczyć po wąskich uliczkach w centrum miasta ?
   Pytanie – gdzie jest obiecywane estetyczne duże oznakowanie prowadzące pieszych turystów z dworca PKP i z Rynku do szybu Campi ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra