Ludzie z pasją

Katarzyna Szymczyk. I pomyśleć, że kiedyś nie znosiła szyć – ZDJĘCIA

fot. Patryk salamon

Z wykształcenia ekonomistka, z natury estetka. Gdyby ktoś jeszcze kilka lat temu powiedział jej, że będzie szyć piękne pluszowe zabawki, roześmiałaby się. – Nie znosiłam takich rzeczy, gdy słyszałam o maszynie do szycia, czy ręcznych robótkach miałam prawie ciarki na plecach – wspomina. Wszystko zmieniło się jednak za namową koleżanki i jej córki Hani.

Zacznijmy jednak od początku. Jest rok 1992, młodziutka Kasia po ukończeniu szkoły rozpoczyna pracę w bocheńskim magistracie. Zakłada rodzinę, ma męża i dwójkę dzieci. Nie lubi ręcznych robótek. Lata biegną, dzieci rosną i pojawia się coraz to więcej wolnego czasu i chęć aby może coś uszyć. Kasia lubi otaczać się ładnymi przedmiotami. Śledzi blogi w internecie i na razie w wyobraźni „kombinuje”, co by tu połączyć, by powstała ładna pluszowa zabawka, miękka poduszka przytulanka, czy cieplutki kocyk.

O tej fascynacji opowiada koleżance z pokoju. To mama Hani.

– Spróbuj coś uszyć – słyszy od niej. Moja córka może być małą „testerką” – zachęca ją kobieta.

I tak powstaje pierwsza sowa. Mała Hania jest nią zachwycona, podobnie jak kostkami edukacyjnymi, czy innymi zabawkami sensorycznymi. Nie ma się co dziwić. Każda z tych rzeczy jest dopracowana w najmniejszym szczególe: równiutko uszyta, pięknie wykończona, idealnie skomponowana kolorystycznie. Zabawki mają coraz więcej nabywców.

To Kasi dodaje wiatru w żagle. Z pracy w urzędzie nie rezygnuje, ale rejestruje własną firmę. I szyje pojedyncze zabawki, ale też np. całą serię kurczaków na zlecenie jednego z bocheńskich przedszkoli. Każda z wykonanych przez nią rzeczy jest wyjątkowa.

Tych przepięknych zabawek, poduszek, kocyków Kasia uszyła do tej pory już blisko tysiąc. Nadal ma głowę pełną nowych pomysłów. Gdy wraca z pracy, siada do maszyny do szycia lub specjalnego stołu, na którym przygotowuje wykroje. To prezent od męża, który podobnie jak dorosłe już dzieci, mocno kibicują jej pasji. Rozumie ją także mama, która dzierga piękne koronkowe serwety i siostra wyczarowująca na drutach milutkie zabawki z włóczki. To taka wyjątkowa, uzdolniona artystycznie rodzina.

Wkrótce Kasia (choć trudno w to uwierzyć) zostanie babcią. Jej 27-letnia córka spodziewa się dziecka. Już wiadomo, że to będzie dziewczynka. Pierwsze przytulanki dla niej już zresztą powstały.

Prace Kasi można obejrzeć na jej profilu na FB:

https://www.facebook.com/katarzyna.szymczyk42/

a także na Instagramie:

https://www.instagram.com/kacha_sz/?fbclid=IwAR0o0dBFYyhIzad8ZMCsHK9r81-_A4swLLIVroXwyisB7KXLHdbBIwfZdSo

Kasia Szymczyk jest kolejną z 20 wyjątkowych kobiet prezentowanych w ramach akcji, którą „Grupa Małopolanki tworzą… Być Kobietą z pasją” realizuje razem z portalem bochniazbliska.pl. Akcja odbywa się w ramach 20-lecia powiatu bocheńskiego. Wydarzenie objęli patronatem: Adam Korta – starosta powiatu bocheńskiego, Cezary Stawarz – wójt gminy Trzciana i Wojciech Wrona – wójt gminy Żegocina.

13 komentarzy

13 Comments

 1. Anonim

  07 sierpnia godzina 07:47

  Brawo Kasia-kibicujemy i jesteśmy z Ciebie Dumni❤

  • sąsiedzi

   07 sierpnia godzina 15:06

   Kochana Pani Kasiu.
   Jesteśmy z Pani dumni. bardzo fajnie, że wykorzystuje Pani swój talent tworząc rzeczy, ktore cieszą ludzi – od tych najmłodszych do tych najstarszych . Życzymy nieustającej weny twórczej . Ewa , Jurek, Kasia, Michał i cała reszta towarzystwa.

 2. Anonim

  07 sierpnia godzina 08:25

  Pasja, talent i chęci – powstają takie cuda …

 3. Anonim

  07 sierpnia godzina 08:28

  Super.Zdolniacha

 4. Anonim2

  07 sierpnia godzina 09:10

 5. Julisiowe_love

  07 sierpnia godzina 09:16

  Uwielbiam

 6. Ubek

  07 sierpnia godzina 11:55

  Jakie słodkie te rzeczy. No przesłodkie

 7. Ubek

  07 sierpnia godzina 11:56

  Chyba zamówię sobie kocyk na zimę u Pani Kasi. W sam raz na zimne nóżki.

 8. Anonim

  07 sierpnia godzina 12:33

  Piekne rzeczy korzystalam juz nie raz bardzo polecam Moja wnuczka Amelka nie rozstaje sie z urocza kurka

 9. Znajoma.

  07 sierpnia godzina 20:27

  Kasia ukończyła technikum odzieżowe (krawieckie), dlaczego kłamie że z wykształcenia ekonomista? No chyba że studia w tym kierunku ukończyła.

  • Halo

   08 sierpnia godzina 09:32

   Aaa aaa jednak brak iformacji

 10. Brawo!

  08 sierpnia godzina 13:40

  Da się? Da się! Oczywiście nie każdy ma talent, nie każdy potrafi, ale pierwszy impuls, rozmowa z przyjaciółmi i pomalutku do sukcesu! Gratuluję Ci Kasiu pasji, wytrwałości i – co tu gadać – sukcesu! A ten co się czepia, że Kasia ma szkołę odzieżową, niech kłamstwa nie zarzuca, bo nie było o tym w ogóle mowy. Podano prawdę i wykształcenie jakie posiada. Nikt nie pisze, że chodził do podstawówki tu czy tam, ale podje, że skończył AGH czy tez co innego.

 11. Ala

  08 sierpnia godzina 19:30

  Ale piekny komentarz i tak jest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra