W najbliższą niedzielę, 30 maja, w kinie Kijów odbędzie się uroczysta gala inaugurująca 61. Krakowski Festiwal Filmowy. Głównym punktem tej ceremonii będzie światowa premiera filmu dokumentalnego „Hometown” w reżyserii pochodzącego z Brzeska Mateusza Kudły, twórcy mającego w swoim dorobku wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach sztuki filmowej.
Mateusz Kudła urodził się 16 września 1991 roku w Chicago. Już rok później jego rodzice, Anna i Tomasz powrócili do rodzinnego Brzeska, z którym przyszły dziennikarz i filmowiec związał swoje dzieciństwo i wczesną młodość. Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym studiował amerykanistykę. Od 2010 roku pracuje w stacji telewizyjnej TVN, dla której przygotowuje reportaże i materiały publikowane na kanale TVN 24.
Jako dokumentalista debiutował w 2014 roku filmem „Depozytariusz” wielokrotnie nagradzanym na międzynarodowych festiwalach, między innymi w Wielkiej Brytanii i USA. Rok później zrealizował dokument zatytułowany „Wilczur” opowiadający historię Jacka Wilczura, członka Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.
W 2016 roku za osiągnięcia dziennikarskie otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Swoją pozycję na światowym rynku filmowym ugruntował obrazem „Ludzie z klisz”, nagrodzonym na festiwalach telewizyjnych w Cannes (Złoty Delfin) i Chicago (Złota Plakietka). Jest również twórcą filmu „Powiernik” opisującego dramatyczne losy polskich Żydów zamieszkujących w czasie wojny Góry Sowie.
Dla mieszkańców naszego miasta szczególne znaczenie ma film „Dov Landau: Moje Brzesko”, oparty na wspomnieniach jedynego żyjącego brzeskiego Żyda ocalałego z Zagłady, byłego więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald. Premiera obrazu wyprodukowanego przez Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog. Wspólna Historia” odbyła się 15 września 2019 roku w Brzesku, w 77. rocznicę likwidacji brzeskiego getta.
Najnowsza produkcja Mateusza Kudły, „Hometown”, powstała we współpracy z Anną Kokoszką-Romer.
Film przedstawia podróż do rodzinnego Krakowa reżysera Romana Polańskiego i jego przyjaciela, fotografa Ryszarda Horowitza. Początkowo jego roboczy tytuł brzmiał „Polański, Horowitz. Czarodzieje z getta”. Główne zdjęcia do filmu powstały w 2017 roku w Krakowie. Już w trakcie pracy nad tym obrazem głośno informowały o tym przedsięwzięciu media na całym świecie, toteż premiera oczekiwana jest przez wszystkich z dużą dozą ciekawości i niecierpliwości. Już teraz z uznaniem na jego temat wypowiadają się uczestnicy przedpremierowych pokazów, krytycy filmowi i recenzenci.