- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

Dziś o godz. 19 w kinie „Regis” intymne spojrzenie na świat zwierząt – „Gunda” Wiktora Kossakowskiego

- REKLAMA -

Dyskusyjny Klub Filmowy Maciste zaprasza dziś o godz. 19.00 na wyjątkowy i poruszający dokument – nagrodzony na Berlinale 2020 – film „Gunda”. Słowo wstępne przed filmem wygłosi Maciej Gil.

Gunda to świnia, która mieszka na farmie i właśnie została mamą gromadki prosiąt. Kamera reżysera obserwuje z bliska pierwsze tygodnie ich życia: niezgrabne wspinaczki po potężnym ciele matki, by sięgnąć do pełnego mleka sutka; przepychanki przy śniadaniu i radosne taplaniny w błocie. Kamera pracuje na wysokości zwierzęcych oczu, więc i my przyjmujemy perspektywę prosiaków i ich mamy, a z czasem także krów i kur, które Kossakowski również filmuje. Jednonogi kogut spoglądający tęsknie za ogrodzenie podwórza, prosiaczek-ciapa, który zawsze zostaje z tyłu, wąchająca liście młodej brzozy krowa – każda z pokazanych tu istot ma swój charakter i temperament; swoją fascynującą historię.

Przepięknie sfilmowana, czarno-biała „Gunda” tylko pozornie obywa się bez dialogów. Tak naprawdę przez cały czas słyszymy chrumkanie i piski, piania i świergoty, bzyczenie i posapywania. Cały świat ze sobą nieustannie rozmawia, a unikalne dzieło Kossakowskiego pozwala nam to usłyszeć. Jak podkreśla producent wykonawczy filmu, aktor Joaquin Phoenix, „Gunda” przekracza bariery oddzielające nas od innych gatunków. I dodaje, że ten film jest dla niego głębokim duchowym doświadczeniem, medytacją o egzystencji.

———-

  • GUNDA /2020/
  • 21 października /czwartek/ 2021, godz. 19.00
  • Kino Regis, ul. Regis 1
  • bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
  • Organizatorzy: DKF Maciste/Kino Regis/Miejski Dom Kultury
  • Działalność “DKF Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra