- REKLAMA -
- REKLAMA -
Kultura

BOCHNIA. Jak smakuje życie… Promocja tomiku poezji Teresy Mrugacz [ZDJĘCIA]

- REKLAMA -

W bocheńskiej bibliotece odbyło się spotkanie promujące tomik poezji Teresy Mrugacz „Jak smakuje życie…”. Wydarzenie było połączone z otwarciem wystawy malarstwa artystki. Spotkanie uświetnił występ duetu z Żegociny: Piotra Cudejko – skrzypce i Adama Cudejko – akordeon.

Teresa Mrugacz to polonistka, poetka i malarka od wielu lat związana z Bocheńszczyzną. Dzieciństwo i młodość spędziła ma Podkarpaciu a po ukończeniu polonistyki na WSP w Rzeszowie i po zamążpójściu zamieszkała w Bytomsku. Podjęła pracę w Szkole Podstawowej w Muchówce jako polonistka. Od kilkunastu lat jest na emeryturze i realizuje swoje dwie wielkie pasje: pisze wiersze i maluje obrazy.

O swoich pasjach mówi: „Pierwsze wiersze powstały już w liceum, natomiast obrazy zaczęłam malować znacznie później z inspiracji męża Franciszka, będąc matką kilkuletnich synów Piotra i Wojciecha. W ciągu 35 lat pracy twórczej powstały trzy niewielkie tomiki wierszy, które złożyły się na jeden „Krajobrazy serca”(2002). Przez kilka lat uczestniczyłam w limanowskich „Ogrodach poetyckich”, a także w kilku poetyckich konkursach ogólnopolskich gdzie otrzymała wyróżnienia. Jest również redaktorką książki wydanej przez SRGiWP w Żegocinie pt. „Rok obrzędowy w tradycji religijnej i ludowej Ziemi Żegocińskiej wpleciony w cztery pory roku”.”


Swoją twórczość malarską Teresa Mrugacz prezentowała na wielu wystawach indywidualnych m.in. w Krakowie, Bochni, Limanowej, Nowym Wiśniczu, Sieniawie, Leżajsku, Biłgoraju, Miechowie, Brzesku, Żegocinie, Laskowej, Łapanowie oraz wśród brytyjskiej Polonii w Coventry.

Kilkakrotnie pokazywała ją również w bocheńskiej Bibliotece: w sali klubu i w Filii Nr 1. Uczestniczyła także w wystawach zbiorowych m.in. w Nowym Sączu, Mszanie, Niedzicy. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, USA, Kanadzie, Francji, Wielkiej Brytanii. Mimo zakończenia pracy zawodowej nie straciła kontaktu w młodzieżą szkolną, swoją twórczość poetycką i malarską prezentowała na wielu spotkaniach w szkołach.

Znalazła również czas by wybrać i opracować do wydania swoje wiersze. Dzięki temu ukazał się nakładem wydawnictwa Regis kolejny tomik poetycki Teresy Mrugacz „Jak smakuje życie…”.


Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra