Utworzenie galerii fotografii przy bocheńskim Rynku stoi pod znakiem zapytania. Lokalem, który chciał wykorzystać znany fotograf Michał Korta, zainteresowane jest kilka innych osób. – Na tym lokalu miasto mogłoby zarobić, a pieniędzy w budżecie jak wiadomo, nie jest za dużo – mówi Andrzej Koprowski z bocheńskiego magistratu.
Z propozycją zagospodarowania lokalu przy Rynku, w którym w przeszłości mieścił się sklep rybny, a następnie ciucholand fotograf wystąpił do władz miejskich kilka tygodni temu.
Radni mieli możliwość obejrzenia prezentacji artysty, podczas której opowiedział o swoim pomyśle. Chciał, aby lokal udostępniono mu nieodpłatnie. W zamian za to gwarantował stworzenie wyjątkowego miejsca przy zrewitalizowanym Rynku, oferował także prowadzenie ciekawych zajęć dla młodzieży czy seniorów.
Wszystko wskazuje jednak na to, że galeria fotografii przegra z komercją. Lokalem zainteresowane są osoby, które w tym miejscu planują prowadzić działalność gastronomiczną. Lokal ma być wystawiony do przetargu.
– Pan Korta był zainteresowany także lokalem przy ulicy Kowalskiej, być może tam uda się stworzyć galerię – mówi Andrzej Koprowski.
W najbliższym czasie ma się odbyć spotkanie burmistrza z Michałem Kortą. Fotograf nadal czeka na informację.
Powstałą sytuacją zniesmaczona jest Anna Morajko, przewodnicząca komisji kultury.
– Na stworzeniu takiego miejsca Bochnia tylko by zyskała. To my powinniśmy zabiegać, o to by taki artysta jak Michał Korta chciał u nas otworzyć galerię, która przyciągnęłaby turystów, ale także była ciekawym miejscem dla bochniaków – mówi.
Michał Korta – studiował fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i germanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ważne miejsce w jego twórczości zajmuje fotografia portretowa. Jego prace były wielokrotnie pokazywane w kraju i za granicą (m.in. we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii i Izraelu). Jego najważniejsze projekty to „Painter’s Notebook” (2017), „The Shadow Line” (2016), „Balkan Playground” (2014), „Female Israeli Soldiers” (2013), „Fashionistas” (2012), „Kazakh Dismounted” (2010), „After Colapse – Former Soviet Republics” (2006–2010). Współpracuje z wydawnictwami, agencjami reklamowymi oraz instytucjami kultury. Autor 2 książek fotograficznych: „Beautiful Monster. Skopje Brutalist Architecture” (2016), „Balkan Playground” (2016/2017). Wykłada fotografię w Polsce i w Szwajcarii.
ZOBACZ TAKŻE:
