Artykuł partnerski

Jak pielęgnować skórę skłonną do alergii? To trzeba wiedzieć!

Wiele osób zmaga się z alergią skórną. Można być uczulonym na różne czynniki, przy czym najczęściej uczulającymi alergenami są pyłki traw, kwiatów czy też drzew. Oczywiście można być też uczulonym na pleśnie czy naskórek zwierząt domowych. Leczenie alergii powinno odbywać się u alergologia i dermatologa. Jednak każdy człowiek powinien też zadbać o właściwą pielęgnację skóry.

Jak radzić sobie z alergią skórną? Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja?

Na samym początku warto dowiedzieć się, czym jest alergia skórna. Jest to zespół objawów, które mogą przybierać różne formy zmian skórnych. Mogą pojawić się wysypki, ale też czerwone plamy. Pewne jest to, że skóra ma osłabioną strukturę i wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji. Na pewno należy stosować dermokosmetyki, które mają nie tylko idealnie dopracowany skład, ale jest on też dokładnie przebadany. Warto tutaj zwrócić uwagę na pH, które powinno być neutralne. Trzeba jeszcze pamiętać, że kosmetyki powinny mieć także liczne właściwości nawilżające, ale i łagodzące podrażnienia. Najlepiej wybierać żele do mycia twarzy, które zawierają wysokie stężenie niacynamidu. Ma on działanie antybakteryjne, ale też świetnie łagodzi podrażnienia i sprawia, że wydzielanie sebum jest ograniczone. Oczywiście w składzie nie powinno też zabraknąć masła shea, które zawiera dużą ilość lipidów. Dzięki temu odbudowuje warstwę hydrolipidową. Skóra staje się bardziej odżywiona, ale też miękka, zaś podrażnienia są mniej intensywne. Warto też sięgnąć po wodę termalną, która łagodzi podrażnienia na skórze twarzy. Wspiera też prawidłowy mikrobion skóry. Możecie jeszcze sięgnąć po preparaty z wapniem.

Domowe sposoby na alergię skórną – czas je poznać!

Warto też spróbować domowych sposobów na alergie, które często wykazują dużą skuteczność w łagodzeniu zmian skórnych. Na pewno należy sięgnąć pod napar z rumianku. Wystarczy tylko dwie łyżki suszu zalać wrzątkiem, a następnie zaparzyć pod przykryciem przez 15 minut. Gdy napar wystygnie, można nim przemywać podrażnioną skórę. Napar z rumianku możecie również dodawać do kąpieli. Oczywiście możecie też spróbować maseczki z aloesu. Jej przygotowanie jest banalnie proste, ale i szybkie. Potrzebować będziemy 2 cm żelu aloesowego, do którego dodajemy 2 łyżki ciepłej, przegotowanej wody oraz łyżkę jogurtu naturalnego. Całość mieszamy. Następnie nakładamy na zmienione miejsca. Ulgę poczujecie od razu. Nie tylko zaczerwienienia powinny się zmniejszyć, ale też swędzenie skóry powinno ustać. Możecie również zmienione alergicznie miejsca smarować samym żelem aloesowym. Najlepiej nałożyć go na 10 minut, a po tym czasie zmyć ciepłą wodą.

Dieta na alergię skórną – czego nie może zabraknąć w waszym jadłospisie?

Nie można zapomnieć o właściwiej diecie. Rzecz jasna trzeba całkowicie wyeliminować z jadłospisu składniki, które potencjalnie mogą nasilać objawy. Bardzo często objawy nasila białko jaja kurzego, ale i mleko krowie czy orzechy. Lepiej też unikać skorupiaków czy sezamu. Natomiast w diecie najbardziej są pożądane oleje roślinne, które zawierają wysokie stężenie kwasu linolowego. Oczywiście dieta powinna być zdrowa i zbilansowana, co oznacza, że powinna być przede wszystkim oparta na dużej ilości świeżych warzyw. Całkowicie zabronione jest spożywania dań typu fast food, a także picie kolorowych napojów. Są one bezwartościowe, za to pełne konserwantów. Ograniczcie też spożywanie cukru oraz soli.

Góra