- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

PONIEDZIAŁEK. Sytuacja powodziowa w Małopolsce [ZDJĘCIA Z KRAKOWA]

- REKLAMA -

Za ostatnią dobę straż pożarna przeprowadziła łącznie prawie 600 interwencji związanych z warunkami atmosferycznymi. Prawie 320 z nich to działania z ramienia KP PSP Oświęcim, a 120 – KM PSP Kraków.

Polegały one przede wszystkim na wypompowywaniu wody i oczyszczaniu zamulonych przepustów i innych miejsc zalanych wodą, zabezpieczaniu wałów przeciwpowodziowych, usuwaniu wiatrołomów. 

Na wniosek Komendanta Wojewódzkiego PSP Wojewoda Małopolski w uzgodnieniu z Dowódcą 11 Małopolskiej Brygady Obrony Trytorialnej zadysponował dziś do wsparcia działań w Oświęcimiu 50 żołnierzy 11 MBOT.

Alarmy przeciwpowodziowe obowiązują w Brzeszczach i Oświęcimiu. Pogotowia przeciwpowodziowe ogłosili włodarze: powiatu nowotarskiego, miasta Nowy Targ, gminy Szaflary, miasta i gminy Czarny Dunajec, gminy Skawina, miasta Kraków, starostwa krakowskiego dla gmin: Czernichów, Igołomia-Wawrzeńczyce, Liszki, Skawina.

Bez prądu rano było ok. 350 odbiorców. Awarie są w trakcie rozpoznania lub są już usuwane.

Stany alarmowe rano przekroczone były na 2 stacjach hydrologicznych: Jawiszowice (Wisła – trend malejący), Pustynia (Wisła – trend malejący). Stany ostrzegawcze były przekroczone na 5 na stacjach hydrologicznych:

Czernichów-Prom (Wisła), Oświęcim (Soła), Kraków – Bielany (Wisła), Las (Wisła), Biskupice (Szreniawa).

Fala kulminacyjna dotarła do Krakowa. Według prognoz hydrologicznych jutro na stacji Kraków-Bielany woda powinna osiągnąć poziom ok. 440 cm, czyli przekroczyć stan ostrzegawczy, ale nie osiągnąć stanu alarmowego.

Wczoraj wieczorem został zamknięty przebudowywany obiekt mostowy przez Wisłę (suche koryto) na odcinku drogi wojewódzkiej nr 933 w Brzeszczach. Dziś otrzymaliśmy informację, że most ten jest otwarty, a droga przejezdna.

Droga wojewódzka nr 949 na odcinku leśnym w Jawiszowicach (gm. Brzeszcze, pow. oświęcimski) z uwagi na wysoki stan wody i powstałe uszkodzenia została zamknięta do odwołania. Droga wojewódzka w Zasolu (gm. Brzeszcze pow. oświęcimski), odcinek leśny – droga zalana, i nieprzejezdna, organizowane są objazdy.

Wyłączony z użytkowania jest tunel w Zebrzydowicach.

Około w 1/3 zalany jest cmentarz w Brzeszczach. Podtopionych jest kilkadziesiąt grobów. Trwa wypompowywanie wody przy użyciu pomp wysokiej wydajności. Na miejscu był powiatowy inspektor sanitarny. Nie ma zagrożenia dla ujęć wody, dziś będzie kolejna wizja PSSE i przedstawicieli samorządu. Sanepid jest w gotowości, jeżeli byłaby potrzeba wykorzystania chloraminy. O sytuacji jest też poinformowana Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska.

Tatrzański Park Narodowy informuje, że warunki do uprawiania turystyki są trudne. Odradzamy wyjścia w wyższe partie gór. Z powodu opadów deszczu, na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych występuje dużo błota i kałuże. Stan wody w potokach jest podwyższony i miejscami mogą występować niewielkie podtopienia, zwłaszcza na szlakach wokół stawów – należy zachować szczególną ostrożność. Niski pułap chmur oraz mgła, znacznie ograniczają widzialność, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu – ryzyko utraty orientacji w terenie i pobłądzeń.

Dla części Małopolski obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia o silnym deszczu z burzami. Obowiązują dalej ostrzeżenia hydrologiczne o możliwości wezbrań z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Sytuacja na zbiornikach jest stabilna i na bieżąco monitorowana. Zbiorniki posiadają pojemności powodziowe większe niż wymagane w instrukcjach gospodarowania wodą na obiektach, z wyjątkiem ZW Porąbka i ZW Tresna, których pojemność powodziowa wynosi odpowiednio 90 i 89% (według stanu z wczoraj).

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra