- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

Czy Bochnia doczeka się swojej monety? Jest kolejny list do prezesa NBP

- REKLAMA -

Stowarzyszenie „Cives Conscii”, które wystąpiło do NBP z inicjatywą emisji monety na 770. rocznicę lokacji Bochni odwołało się od odmownej decyzji prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Adama Glapińskiego. Tym razem do pisma, które wysłano załączono listę z podpisami mieszkańców i turystów.

Projekt stowarzyszenia poparła Rada Miasta Bochnia podczas wrześniowej sesji. Swojego poparcia udzieliło także Muzeum im. Fischera w Bochni oraz Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Pomysł zyskał także aprobatę posłów Stanisława Bukowca, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Piotra Saka. Ten ostatni zdecydował się podjąć w tej sprawie interwencję poselską.

W sierpniu Stowarzyszenie Cives Conscii, które jest odpowiedzialne m.in. za organizację Bocheńskiego Festiwalu Muzyki Filmowej, otrzymało odmowną decyzję Narodowego Banku Polskiego w sprawie pomysłu emisji kolekcjonerskiej srebrnej monety z okazji 770. rocznicy lokacji miasta Bochnia. Moneta miałaby przedstawiać wizerunek Kopalni Soli w Bochni. Miesiąc później rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją o zmianę wyżej wymienionej decyzji.

Podpisy zbierano zarówno drogą tradycyjną jak i elektroniczną. Podpisać można było się również podczas wrześniowych meczów Bocheńskiego Klubu Sportowego. Ostatecznie w wyniku zbiórki zebrano łącznie ok. 160 podpisów złożonych przez bocheńskich mieszkańców oraz turystów.

Prezes Stowarzyszenia “Cives Conscii” Edyta Marszałek-Wojciechowska w piśmie odwoławczym argumentowała w ten sposób

– Biorąc pod uwagę fakt, iż w „Planie emisji wartości kolekcjonerskich oraz monet okolicznościowych na 2023 r.” czytamy, że „Plan może ulec zmianie”, a także to, że na rok 2023 NBP przewiduje emisję 17 monet okolicznościowych, podczas gdy w roku 2022 plan emisji obejmował 23 monety, wnosimy o ponowne rozpatrzenie naszej inicjatywy.

Wniosek o reasumpcję decyzji wraz z podpisami i listami poparcia przesłany został do Prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Adama Glapińskiego.

2 komentarze

2 Comments

  1. Avatar

    gość

    27 października 2022 godzina 07:36

    Bo komuś coś się przyśniło i teraz……………..nie ma ważnych spraw dotyczących życia ludzi?

  2. Avatar

    Radny

    28 października 2022 godzina 20:37

    Profesor ma w nosie takie bzdury i petycje nic nie warte.. jeszcze z takich peryferii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra