Razem z Nadwiślańską Grupę Działania „E.O.CENOMA” i Stowarzyszeniem ,,Kwartet na Przedgórzu” zapraszamy na cykl wycieczek rowerowych po bliższej i dalszej okolicy. Wycieczki będziemy prezentować po tydzień przez siedem kolejnych piątków. Dziś ostatni odcinek. Tym razem trasa wiedzie przez Kazimierzę Wielką.
Kazimierza Wielka (kościół)- Lekszyce – Donatowice – Kazimierza Wielka Ok. 40 proc. przebiegu szlaku oznaczonymi trasami drogi asfaltowe i gruntowe ok. 80/20 | 29,4 | — | trekking |
Czas na rowerową przygodę. Przygodę drogami Kazimierzy Wielkiej. Chcę Wam dziś zaproponować niecałe 30 kilometrów rowerowej przygody.
Jak start przyjmijmy okolice kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, kierunek który obieramy to północ. Mówiąc konkretnie – jedziemy w kierunku baszty. Wiemy, że za wcześnie na proponowanie przerwy, ale warto się temu miejscu przyjrzeć z bliska. Obecnie w Baszcie mieści się Muzeum Ziemi Kazimierskiej, znajduje się tu wystawa starych sprzętów oraz fotografii Kazimierzy i okolic, a na szczycie budynku udostępniono turystom taras widokowy. Warto zapisać sobie to miejsce jako te, które należy odwiedzić w przyszłości.
Jedziemy dalej. Mijamy Dworek Niedziela i Pałac Lacon. Jak na sportowców przystało mijamy Kazimierski Ośrodek Sportowy i kierujemy się w stronę Zbiornika Małoszówka. Tu możemy zrobić sobie dłuższą przerwę. Zbiornik prócz tego, że pełni ważną rolę dla bezpieczeństwa gminy, jest także miejscem rekreacji i odpoczynku.
Mięśnie odpoczęły? Startujemy dalej. Kierunek Chruszczyna Mała. Tu warto zboczyć z trasy i zobaczyć 470 – letnia kapliczkę słupkową z figurą św. Jana Ewangelisty. Wracamy na trasę, jedziemy na południe, przejeżdżamy przez Sieradzice, Lekszyce, Donatkowice i dalej na północ wracamy do Kazimierzy Wielkiej.
Trasa którą właśnie pokonujemy jest jedną z wielu ( jest jedną z 16tu ?? ) powstałych w ramach projektu ”Przedgórzańskie i Nadwiślańskie trasy-pętlami atrakcji turystycznych”. Pomysłodawcami projektu są Nadwiślańska Grupa Działania E.O.CENOMA która jest Koordynatorem Projektu wraz ze Stowarzyszeniem ,,Kwartet na Przedgórzu”. Projekt łączy 11 gmin leżących w dwóch województwach: małopolskim oraz świętokrzyskim.
Zanim jednak zawitamy na metę, polecamy
odwiedzić Dwór w Odonowie. Historia dworu nie jest niestety zbyt dobrze znana.
Wiadomo, że na przełomie w. XVIII i XIX Odonów był własnością Mieroszewskich
herbu Ślepowron. Gdy w 1835 roku zmarła ich córka, prawdopodobnie sprzedali
majątek, który przeszedł w ręce Herszla Słomnickiego.
W r. 1881 majątek Odonów wraz z zaniedbanym małym dworem został kupiony przez
Stanisława Postawkę, a ten przekazał go w ręce swojego syna Bronisława. Ten
dwór rozbudował i założył tu m.in. własną elektrownię. W roku 1945 dwór
odonowski został zamieniony początkowo na szkołę, a po wybudowaniu nowych
budynków szkoły na terenie dawnego dworskiego sadu, służył jako internat do
roku 2002. W roku 2006 zaniedbany park
wraz ze zrujnowanym dworem odkupili od Państwa spadkobiercy ostatniego
właściciela. Dziś działa tu ośrodek konferencyjno-szkoleniowy.
Prawda, że przyjemna trasa po świętokrzyskich drogach?
Zapraszam Was do odkrywania Przedgórzańskich i Nadwiślańskich tras rowerowych.