- REKLAMA -
- REKLAMA -
Wydarzenia

🚴‍♂️ROWEREM PO OKOLICY. Dziś wycieczka trasą przez Mikluszowice i Stanisławice (6) WIDEO

Razem z Nadwiślańską Grupę Działania „E.O.CENOMA” i Stowarzyszeniem ,,Kwartet na Przedgórzu” zapraszamy na cykl wycieczek rowerowych po bliższej i dalszej okolicy. Wycieczki będziemy prezentować po tydzień przez siedem kolejnych piątków. Dziś szósty odcinek. Tym razem trasa wiedzie przez Mikluszowice i Stanisławice.

Mikluszowice (kościół)- Niedary -Trawniki – Wiślisko Kobyla – Mikluszowice Niemal cały przebieg szlaku oznaczonymi trasami, drogi asfaltowe i gruntowe ok. 50/50   42,3   trekking
Stanisławice (stacja PKP)- Mikluszowice – Krzyżanowice – Stanisławice Ok. 70 proc. przebiegu szlaku oznaczonymi trasami drogi asfaltowe i gruntowe ok.  80/20   40,4   trekking

Gotowi na rowerową przygodę? Nieco ponad 80 kilometrów – taką trasę dziś Wam przygotowałem. Będzie trekkingowo, trochę po asfalcie, trochę po drogach gruntowych – to co rowerzyści lubią najbardziej. Nie będzie bowiem nudno.

Zaczynamy W Mikluszowicach, pod kościołem pw. św. Jana Chrzciela. Kierujemy się na południe. Po waszej prawej stronie być może dostrzeżecie Górę św. Jana. To jeden z najciekawszych obiektów historycznych i przyrodniczych w północnej części powiatu bocheńskiego. Istniała tu średniowieczna osada, stały kolejno trzy drewniane kościoły.  Pod koniec II wojny światowej Niemcy zamienili to miejsce w ufortyfikowany i uzbrojony punkt oporu wobec nadciągającej Armii Czerwonej. 

Ale wracamy na trasę. Przez zdecydowaną część tego etapu naszej podróży,  jedziemy wzdłuż Raby, teraz jednak nie przejeżdżamy na drugą stronę, kierujemy się w stronę miejscowości Niedary. Ciekawostką niech będzie fakt, że fragment naszej trasy wpisuje się w jeden z odcinków szlaku VeloRaba, a minimalne nachylenia i cudowne krajobrazy sprawiają, że rowerowa przejażdżka staje się prawdziwą przyjemnością.

Kolejno na naszej mapie zaznaczamy Świniary, Trawniki i w ten sposób trafiamy na ścieżki Wiślańskiej Trasy Rowerowej w gminie Drwinia. Tymi ścieżkami jedziemy na południe, wjeżdżamy na teren Rezerwatu Przyrody Wiślisko Kobyle. Ten wodny rezerwat przyrody powstał w 1970 roku. Ochronie podlega fragment dawnego koryta Wisły  z bogatymi zbiorowiskami roślinnymi różnych gatunków turzyc oraz miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków chronionych.

Musimy jednak opuścić ścieżki WTR-u, i odbić w kierunku Drwini. Będąc w Drwini warto odwiedzić park wypoczynkowy i jednocześnie Miejsce Obsługi Rowerzystów.  Znajdziecie tutaj miejsce zabaw dla dzieci, siłownię na otwartym powietrzu, ścieżki pomiędzy zielenią, ławki, miejsce na ognisko, drewniane pomosty nad wodą i główną atrakcję – wieżę widokową. Odpoczeliście? To jedziemy dalej. Z Drwini ruszamy na południe, przez Dziewin do Mikluszowic.

Teraz część leśna. Spokojna. Pełen relaks. Szybko podpowiem Wam, że wjeżdżamy do Puszczy Niepołomickiej, kierujemy się do Stanisławic.

Nie wjeżdżamy jednak do centrum Stanisławic lecz kierujemy się w stronę Krzyżanowic. Tu przekraczamy Rabę po raz pierwszy. Most wiszący w Krzyżanowicach łączy Proszówki z Krzyżanowicami. Plany wzniesienia przeprawy przez Rabę pojawiły się jeszcze przed II wojną światową. Ostatecznie budowę mostu zakończono w 1947 roku.

I w ten sposób jesteśmy w Krzyżanowicach, nie zwalniamy jednak tempa. Po drodze do kolejnego punktu zobaczyć będziecie mogli kościół pw. św. Joachima w Krzyżanowicach oraz kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Gawłowie. My kierujemy się do Mikluszowic, co oznacza, że koniec zaplanowanej przez nas wycieczki coraz bliżej. Czeka nas jeszcze jedna przeprawa przez Rabę  i można wyłączać rowerowe liczniki. Jesteśmy u celu.

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

- REKLAMA -
Góra