Wydarzenia

Rzezawa. Mariusz Palej: W przypadku kanalizacji i wodociągowania nadrabiamy zaległości z wielu lat

fot. UG rzezawa

 Blisko 15 kilometrów kanalizacji i ponad 8 kilometrów wodociągów powstało w ciągu ostatnich czterech lat na terenie gminy Rzezawa. – Nadrabiamy wieloletnie zaległości w tej materii, to bardzo drogie inwestycje, ale też bardzo potrzebne ze względu na ochronę środowiska – podkreśla Mariusz Palej, wójt gminy Rzezawa.

W tej chwili gmina jest skanalizowana i zwodociągowana prawie w 80 procentach.

– Obie sieci będziemy budować dalej, etapami, tak jak do tej pory. Przyjąłem taką zasadę, że w jednym roku przygotowujemy kilka projektów, które w kolejnym realizujemy – mówi wójt Rzezawy.

W tej kadencji na budowę sieci kanalizacyjnej samorząd wydał ponad 4 miliony złotych, uzyskując jednocześnie ponad 800 tys. zł dofinansowania. Najwięcej wykonano w Buczkowie, bo blisko 6 km sieci kanalizacyjnej. Ponad 4 km sieci położono na terenie Dębiny, około kilometrowe odcinki powstały między innymi  w Bratucicach i Buczkowie.
Nie mało, bo ponad 1,3 mln złotych w ostatnich czterech latach samorząd Rzezawy przeznaczył na wykonanie wodociągu. Najdłuższe odcinki powstały pomiędzy Borkiem a Dąbrówką – ponad 3 km, w samej Dąbrówce -2,6 km.

W tej chwili w trudnej sytuacji jest Dąbrówka, ale też Bratucice, gdzie gospodarstwa są oddalone od siebie, a to wymusza budowę  kilkudziesięciu przepompowni. W tych miejscowościach w kolejnych latach będą potrzebne największe inwestycje.

Przed gminą jeszcze jedno duże zadanie – to modernizacja oczyszczalni ścieków w Borku. W tegorocznym budżecie gminy na ten cel przeznaczono około 3 mln zł, już jednak wiadomo, że realizacja zadania pochłonie przynajmniej dwa razy więcej.
– Jest to jednak inwestycja, z którą musimy ruszyć jak najszybciej. Oczyszczalnia nie była modernizowana od 15 lat. W tym zakładzie są bardzo duże zaniedbania, dłużej czekać nie można – dodaje wójt Mariusz Palej.

Aby wybudować wszystkie brakujące fragmenty sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, potrzebne jest ok. 25 mln zł.

Wójt Mariusz Palej przewiduje, że tego typu inwestycje uda się zakończyć w ciągu najbliższych lat, oczywiście uzyskując na te zadania wsparcie.

(informacja prasowa)

4 komentarze

4 Comments

 1. Anna

  04 września godzina 20:10

  Obietnice, a droga w Bratucicach dziurawa.

 2. Robert

  04 września godzina 20:31

  Jak zawsze wizje, fotografie, ale lud tego nie kupi.

  Czas pożegnać Pana Paleja. Koniec ze stanowiskami dla rodziny. Koniec z ekipą Łysego.

 3. Do pana Paleja

  05 września godzina 11:36

  Tuż przed wyborami trzeba przynajmniej poudawać, że się coś robiło. Niestety rzeczywistość nie jest taka kolorowa, panie Palej. Bratucice, Dąbrówka, Buczków…Pana zaniechania można długo wymieniać. Jeżeli wójt potrafi dobrze zarządzać budżetem gminy, to pieniądze na tak podstawowe inwestycje, jak kanalizacja po prostu są.

 4. JolaSKA

  05 września godzina 21:35

  To prawda, że po sesji z hydrantem Wójt Palej pojechał do Krynicy? Miał zaproszenie, czy poleciał jako udający człowieka, który powinien w takich miejsca bywać, na koszt podatników?

  Ktoś by pomyślał, że jazda bez zaproszenia na forum w Krynicy, to jak odwiedziny żula na wernisażu w galerii. Nie bardziej mylnego. Żul na wernisażu wypije wino za darmo. Goście bez zaproszenia za lans w Krynicy płacą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra