Kultura

Borzęcin. Oni o ekologii wiedzą bardzo dużo

Szkoła Podstawowa im. Lotników Alianckich w Ostrowie (gmina Proszowice),  Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Chojniku (gmina Gromnik) oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bielczy (gmina Borzęcin okazały się najlepsze w  Wojewódzkim Projekcie Ekologicznym Ekoszkoła-Ekoprzedszkole 2018 zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie.

Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się 75 placówek  z   całej Małopolski  czyli 46 przedszkoli, 14 szkół podstawowych oraz 15 gimnazjów z kilkunastu powiatów (brzeskiego, proszowickiego, limanowskiego, dąbrowskiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, wielickiego, wadowickiego, tarnowskiego, bocheńskiego, krakowskiego, gorlickiego, miechowskiego, oświęcimskiego, suskiego, olkuskiego, oraz m.in. z Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa).

Projekt realizowany był w pięciu etapach: cztery z nich  dedykowane były uczniom szkół podstawowych i klas gimnazjalnych (pisemny test wiedzy, film ekologiczny prezentujący modę ekologiczną z surowców wtórnych, prezentacja multimedialna w której szkoły chwalą się z przebiegu działań ekologicznych na swoim terenie oraz opis zrealizowanego przedsięwzięcia ekologicznego na terenie szkoły, miejscowości). Piątym etapem, adresowanym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych był plakat o tematyce ekologicznej.

– To projekt edukacyjny nie tylko dla startujących w nim dzieci i młodzieży – mówi  wójt gminy Borzęcin, Janusz Kwaśniak. – W projekcie oceniana jest bowiem także współpraca szkół ze środowiskiem lokalnym, władzami samorządowymi i mieszkańcami miejscowości. Ta edukacja młodego pokolenia będzie z pewnością trafiać także do dorosłych, którzy w równym, a czasem nawet i w większym stopniu potrzebują edukacji.

Partnerem zadania było Kuratorium Oświaty w Krakowie. Projekt współfinansowany był ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

 

 

Kliknij i dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra