Wydarzenia

Borzęcin. Już jutro wielka akcja będziemy szukać Grażyny Kuliszewskiej WAŻNE INFORMACJE

Redakcja Portalu Bochnia z bliska weźmie udział w poszukiwaniach 34-letniej Grażyny Kuliszewskiej. Jutro organizują je bliscy 34-latki wsparci przez policję, samorząd i wiele osób, których poruszyła historia jej zaginięcia.

Dla osób zainteresowanych udziałem w akcji podajemy ważne informacje udostępnione przez wójta gminy Borzęcin Janusza Kwaśniaka

Organizatorem akcji jest Rodzina i znajomi poszukiwanej. Akcja odbywa się przy wsparciu Komendy Głównej Policji w Warszawie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Komendy Powiatowej Policji w Brzesku, Urzędu Gminy w Borzęcinie, Jednostek OSP z terenu gminy Borzęcin i powiatu brzeskiego, grup poszukiwawczych, firm i organizacji.

I. TERMIN I MIEJSCE:
Rozpoczęcie akcji poszukiwawczej godz. 9:00. Miejsce zbiórki: parking przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie. Obszar objęty akcją: miejscowość Borzęcin.

II. INFORMACJA DLA JEDNOSTEK OSP, GRUP POSZUKIWAWCZYCH I FIRM UDOSTĘPNIAJĄCYCH SAMOCHODY I QUADY BIORĄCYCH UDZIAŁ W AKCJI:

Odprawa przed akcją odbędzie się w sali narad OSP Borzęcin Górny (Remiza OSP) o godzinie 8:30. Na odprawę zapraszamy dowódców z poszczególnych jednostek OSP i grup. W budynku, jak wyżej mieści się Centrum Dowodzenia Akcją Poszukiwawczą.

III. INFORMACJA DLA OSÓB CYWILNYCH – MIESZKAŃCÓW GMINY BORZĘCIN I REGIONU DEKLARUJĄCYCH CHĘĆ I ZAINTERESOWANYCH UDZIAŁEM W POSZUKIWANIACH:

Osoby biorące udział w poszukiwaniach muszą być pełnoletnie i robią to na własną odpowiedzialność, mając świadomość zagrożeń jakie mogą wystąpić. Główne zagrożenia podczas akcji poszukiwawczej to: nierówny i podmokły teren, zakrzaczenia, potencjalnie otwarte studzienki melioracyjne.
WAŻNE! Warunkiem dopuszczenia do udziału w akcji jest złożenie podpisu na liście uczestnictwa zawierającej oświadczenia o treści: „Oświadczam, że w akcji poszukiwawczej biorę udział dobrowolnie oraz na własną odpowiedzialność i mam świadomość zagrożeń jakie w związku z moim udziałem mogą wystąpić” oraz „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji akcji poszukiwawczej zaginionej Grażyny Kuliszewskiej (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)” – podpis na liście jest równoznaczny ze złożeniem oświadczeń, jak również odpowiedni do warunków ubiór (właściwe obuwie oraz ubranie adekwatne do warunków atmosferycznych).
Listy uczestników poszukiwania będą udostępnione do podpisu w namiocie na miejscu zbiórki od godziny 8:30. Osoby zainteresowane udziałem w akcji prosimy o wcześniejsze przybycie celem dokonania wpisu przed rozpoczęciem akcji.
Każdy składający podpis, z chwilą jego złożenia otrzyma talon na posiłek regeneracyjny. Talon będzie można wykorzystać w miejscu zbiórki, po zakończeniu akcji.

Ze względu na obszerny teren poszukiwań do udziału w akcji zapraszamy osoby zdrowe i czujące się na siłach.

IV. INFORMACJA DLA MEDIÓW:

W związku z dużym zainteresowaniem mediów krajowych, regionalnych i lokalnych organizowaną akcją poszukiwawczą wyznaczone zostało pomieszczenie techniczne celem umożliwienia obsługi informacyjnej przedsięwzięcia. Pomieszczenie to zlokalizowane jest w świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury (Budynek GOK) – I piętro; wejście boczne, od strony rzeki Uszwicy.

V. ŚCIĄGNIJ APLIKACJĘ „SZUKAMY I RATUJEMY” NA TELEFON Z SYSTEMEM ANDROID:

Wspomagająca akcję Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza SiR z Ostrowa Wielkopolskiego udostępnia dla potrzeb Centrum Dowodzenia Akcją Poszukiwawczą system SIRON oraz aplikację „Szukamy i Ratujemy” na telefony z systemem Android, których celem jest wsparcie akcji poszukiwawczej w Borzęcinie. Aplikacja została stworzona, aby ratować innych – korzystanie z niej jest bezpłatne. Jest pozbawiona reklam.
Jej zadania to:
– przesyłanie pozycji co 2-3 sekundy do innych użytkowników, jak i systemu SIRON w czasie rzeczywistym (każda pozycja oraz ślad jest zapisywany w bazie danych systemu SIRON – umożliwia to sprawdzanie miejsc/sektorów, które wymagają np. powtórzenia sprawdzenia ze względu na pominięcie danych miejsc). Aplikacja w przypadku braku sieci GSM (np. głęboki las) wysyła poprzednie pozycje do systemu w momencie, kiedy zasięg powróci,
– umożliwienie precyzyjnego zlokalizowania osoby, która potrzebuje pomocy – po ówczesnym kliknięciu przycisku SOS w panelu koordynacyjnym SIRON zostaje wyświetlony komunikat z informacją o zagrożeniu.
Wymagania od użytkowników:
– naładowanie baterii (GPS bardzo szybko zużywa baterie) – w przypadku akcji dłuższych, niż 5-6 h zaleca się podłączenie zewnętrznego źródła zasilania do komórki (np. powerbank),
-aktywny pakiet internetowy (aplikacja zużywa bardzo małą ilość danych),
-włączony GPS w telefonie.

ZACHĘCAMY DO ŚCIĄGNIĘCIA APLIKACJI NA CZAS AKCJI POSZUKIWAWCZEJ W BORZĘCINIE, CELEM UŁATWIENIA KOORDYNACJI PROWADZONYCH DZIAŁAŃ.

Oprócz Policji, Urzędu Gminy Borzęcin, wszystkich jednostek OSP z terenu Gminy Borzęcin (Borzęcin Górny, Borzęcin Dolny, Bielcza, Jagniówka, Łęki, Przyborów) udział w akcji potwierdziły następujące OSP z terenu powiatu brzeskiego: OSP Szczepanów, OSP Maszkienice, OSP Górka, OSP Jastew, OSP Grobla, OSP Zawada Uszewska, OSP Niedźwiedza oraz Zespół Poszukiwawczo – Ratowniczy SILESIA SAR K9 z Nowego Sącza, Radosław Jurkowski – Amatorska Grupa Poszukiwawcza z Krakowa, Paweł Futiakiewicz – Polski Związek Instruktorów i Przewodników Psów Służbowych z Limanowej, Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza SiR z Ostrowa Wielkopolskiego, Grupa 4×4 ze Świebodzina, Michał Kumięga – Grupa Amatorska Quady i Klub Fightman.

Telefony kontaktowe: Koordynator ze strony Urzędu Gminy Borzęcin:
Małgorzata Kaczmarczyk, specjalista ds. OC tel. 603 938 858.
Koordynator z ramienia OSP, odpowiedzialny za kontakt z jednostkami spoza gminy i koordynację wewnętrzną: Grzegorz Małek, Komendant Gminny OSP tel. 506 292 056.
Organizatorzy akcji: tel. 516 578 631, 501 827 439.
Przydatne informacje nt. zaginionej Grażyny Kuliszewskiej prosimy przekazywać do Komendy Powiatowej Policji w Brzesku tel. 14 66 26 222 lub 112.
Szczegółowe informacje o akcji dostępne są również na grupie: https://www.facebook.com/events/278989369449419/

Gdzie jest Grażyna Kuliszewska?

Grażyna Kuliszewska przyleciała z Londynu, gdzie mieszka razem z mężem i 5-letnim synem 3 stycznia w czwartek. Przejechała tylko na jeden dzień. W piątek miała wracać. W Polsce od dwóch tygodni był już jej mąż z dzieckiem. Przyjechali tu na święta. Ona została w Londynie tłumacząc, że ma do wykonania pilne badania lekarskie. W czwartek 3 stycznia małżonkowie byli u notariusza. Mieli u niego załatwić jakieś sprawy majątkowe związane z ich domem w Borzęcinie. Tego dnia kobieta jeszcze odwiedziła swojego ojca, który mieszka sam, po tym, jak półtora roku temu zmarła mu żona. Z telefonu ojca pani Grażyna rozmawiała tego dnia ze swoją siostrą Mariolą Wróbel, która na stałe mieszka we Włoszech.

– Mówiła mi, że jest zmęczona, że wraca do domu, uśpi syna i sama też chce odpocząć – zdradziła portalowi Bochnia Brzesko z bliska, Mariola Wróbel.

Ostatni SMS, jaki otrzymali znajomi pani Grażyny to informacja, że po uśpieniu syna pójdzie spać do ojca. Od tamtej pory ślad po 34-latce zaginął. Nie wiadomo , czy wyszła z domu. Do domu ojca na pewno nie doszła.

Mąż pani Grażyny z dzieckiem wyjechał do Londynu samochodem w piątek w nocy. Gdy wyruszali 34-latki nie było w domu. Zaginięcia nie zgłosił jednak na policję, myśląc, że żona jest już w Londynie. Między małżonkami nie układało się najlepiej. Zawiadomienie o zaginięciu żony przekazał londyńskiej policji w niedzielę. Komunikat miał trafić do Polski. Nie dotarł jednak, zaginięcie pani Grażyny na policję w Polsce zgłosił kuzyn męża. Był to jednak dopiero poniedziałek 7 stycznia. Od tamtej pory policja szuka 34-latki. Jak na razie bezskutecznie.

W akcję zaangażowanych jest czterech jasnowidzów. Każdy z nich przekonuje, że 34-latka nie żyje oraz, że jej ciało ukryte jest w pobliżu domu. Za pomoc w rozwiązaniu tej zagadki, przyjaciel pani Grażyny, fryzjer pochodzący z Iraku, wyznaczył 100 tys. zł nagrody. Jak do tej pory żadna z przekazanych informacji nie rozwiązała zagadki tajemniczego zaginięcia.

Co mówi prokuratura?

W wyjaśnienie tej sprawy zaangażowane jest dużo sił i środków – zapewnia prokurator Marcin Michałowski z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, która razem z Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie prowadzi sprawę.

Prokurator przekonuje, że nadal śledczy biorą pod uwagę wszystkie możliwe wersje zdarzeń: zerwanie kontaktu z rodziną, przestępstwo i nieszczęśliwy wypadek. Zastrzega, ucinając spekulacje, że postępowanie toczy się w sprawie, nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

7 komentarzy

7 Comments

 1. .............

  01 lutego godzina 19:13

  Oby tylko się odnalazła ;-( Nie wierzę, że sama odeszła 🙁 Tak się nie robi 🙁 Co to się wydarzyło? Tragedia….

  • Blaszany Bębenek

   01 lutego godzina 20:14

   Mam nadzieję, że na akcję przyjadą ludzie dobrego serca a nie szukający taniej sensacji. Znając ludzi może być sporo tych drugich…

  • Anonim

   02 lutego godzina 14:22

   Dla mnie ta cała sytuacja to jest jakaś chora
   Podejrzana

  • Birzecinka

   02 lutego godzina 14:23

   Chore jest to wszystko to całe jej zniknięcie

 2. Kasia

  01 lutego godzina 20:27

  Jezeli jutro sie nie odnajdzie trzeba wynajac detektywa oni maja inne metody szukania niz Policja. Ostatnia deska ratunku.
  Miejmy jednak nadzieje ze jutrzejsze poszukiwania cos przyniosa.

 3. Helena

  01 lutego godzina 23:09

  A ten pożar co był w Borzęcinie kilkanaście dni temu ? Czy ktoś to sprawdzał czy nie ma powiązania z zaginięciem Pani Grażyny?

 4. Sebastian

  02 lutego godzina 03:10

  Nawet nie chcę sobie wyobrażać co przeżywa rodzina. Życzę powodzenia calej akcji.
  Cieszy fakt tak wielkiego bezinteresownego zaangażowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra