Wydarzenia

Bochnia-Brzesko. Uwaga grypa! W powiecie bocheńskim choruje 2695 osób

Fot. Patryk Salamon

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie opublikowała dane dotyczące zachorowań na grypę w całej Małopolsce. Choruje na nią ponad 20 tys. osób. W samym powiecie bocheńskim odnotowano 2695 przypadków grypy, w sąsiednim brzeskim jest zdecydowanie lepiej, grypę stwierdzono u 356 osób.

Dane dotyczą okresu od 16 do 22 stycznia tego roku. Zestawienie jest podzielone na powiaty i wiek pacjentów. I tak w powiecie bocheńskim z 2695 pacjentów aż 717 – to najmłodsi z grupy 0-4 lat. W grupie 5-14 lat jest 613 przypadków. Przedział wiekowy 15-64 lat to 1128 osób, u których zdiagnozowano grypę. W powiecie bocheńskim choruje na nią także 237 osób powyżej 65 roku życia.

Dużo mniej zachorowań jest na terenie powiatu brzeskiego. Z 356 wszystkich przypadków, w grupie najmłodszych jest 43 pacjentów. Kolejny przedział wiekowy to grupa od 5-14 lat, w tym przypadku odnotowano 69 chorych. 206 pacjentów choruje na grypę z przedziału 15-64 lat, natomiast 38 pacjentów z grupy powyżej 65 lat.

Niestety lekarze przestrzegają, że może być jeszcze gorzej.

CO ROBIĆ, BY NIE ZARAZIĆ SIĘ GRYPĄ?

  • Warto się zaszczepić, najlepiej jeszcze przed sezonem grypowym.
  • Bardzo ważna jest higiena. Należy pamiętać o myciu rąk ciepłą wodą i mydłem.
  • Warto unikać kontaktu z osobami, które kichają czy kaszlą. Nie przebywać w dużych skupiskach. Choroba przenosi się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania.
  • Jeśli już mamy katar zasłaniajmy nos chusteczką, a nie dłonią.
  • Gdy jesteśmy przeziębieni, a przez to nieodporni, zostańmy w domu, nie roznośmy zarazków do pracy czy szkoły.

ZOBACZ TAKŻE:

1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Chory podobnie jak inni ale nie na grypę

    29 stycznia godzina 22:37

    Proszę was redaktorów, nie wrzucajcie wszystkich zachorowań do jednego worka pod tytułem „grypa” bo za chwilę znajdą się „zatroskane” doktory, które będą namawiać, a nawet nakłaniać do szczepień przeciwko rzekomej grypie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Góra